امروز در تاریخ
ضرب سکه «داریک»

«چهاردهم سپتامبر سال ۴۸۸ پیش از میلاد» را روزی به دست داده اند که در آن روز داریوش بزرگ شاه وقت ایران دستور ضرب سکه ای را داد با وزن و شکل و عیار مشخّص و یکنواخت، تا واحد پول ایران قرارگیرد که مورّخان یونانی در کتاب های خود آن را داریکDaric نوشته اند. تا زمان رواج داریک، معاملات تجاری به صورت مبادله اجناس صورت می گرفت که کاری پیچیده بود و بازار همیشه نوسان داشت.

ریشه کیانی های پَنجاب

دولت ساسانیان ایران که علاقه مند به متحد کردن اقوام ایرانی ساکن در آن سوی شرق کشور در زیر یک پرچم بود پس از پایان دادن به استقلال کوشان های ایرانی تبار، درصدد انتقال شماری از اصیلزادگان پارس به همراه افراد خانواده خود به شرق رود سند بویژه پنجاب افتاد. این اندیشه درست سه دهه بعد و در زمان پادشاهی بهرام دوم وارد مرحله عمل شد. شماری از بزرگزادگانی که خود را از نسل «کیان» و شاهزاده اصیل پارسی می دانستند آماده انتقال شدند. در زمان معاصر، بخشی از این کیانی ها در منطقه راولپندی پاکستان زندگی می کنند و ژنرال اشفاق پرویز کیانی رئیس ستاد ارتش پاکستان از همین کیانیان بود.

شورش هرات بر ضد اعراب

۱۴سپتامبر سال ۶۶۱ میلادی، مردم هرات که خبر بازگشت پیروز پسر یزدگرد سوم آخرین شاه ایران از دودمان ساسانی را از چین به تخارستان شنیده بودند بر ضد حکمران عرب خود سر به شورش برداشتند. «پیروز» که در طول سلطنت پدر، حکمران مناطقی چند در ایران خاوری بود؛ پس از قتل یزدگرد به چین رفته بود تا از امپراتور این کشور برای بیرون راندن اعراب کمک گیرد.

تکمیل استیلای روسیه بر همه قفقاز

۱۴ سپتامبر سال ۱۸۲۹ میلادی در پایان جنگ روسیه و عثمانی که به شکست عثمانی انجامید، این دولت با امضای معاهده ای از همه دعاوی خود در قفقاز جنوب غربی صرفنظر کرد. روس ها که قبلا در دو جنگ با ایران، اراضی ماوراء ارس را تصرف کرده بودند به این ترتیب پس از امضای معاهده آدریانپول مالک بدون مدعی همه قفقاز شدند.

درگذشت مشکوک نخستین رئیس الوزراءِ پس از مشروطیت
در چنین روزی در سال ۱۲۸۶ در تهران اعلام شد که میرزا نصرالله مشیر الدوله ۲۱ شهریور درگذشته است. مرگ میرزا نصرالله خان که به درستی معلوم نشده که هوادار استبداد بود یا مشروطه، ناگهانی و مشکوک اعلام و وعده رسیدگی در این زمینه داده شده بود .

www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ