امروز در تاریخ
شکست بزرگ ارتش روم از ایرانیان
چهارم سپتامبر سال ۳۶۳ میلادی، ۶۹ روز پس از مرگ ژولیان امپراتور روم که با ۱۴ لشکر رومی به جنگ شاپور دوم شاه ساسانی ایران شتافته بود، جانشین او «ژوویان» با صرفنظر کردن از متصرفات روم در آسیای صغیر و غرب فرات موافقت شاپور را به صلح به دست آورد تا بتواند باقیمانده لژیونرها را زنده به کشورشان بازگرداند. ژولیان برای تصرف تیسفون از فرات گذشته بود. یکی از شرایط صلح این بود که ژوویان درجریان عقب نشینی به ساحل مدیترانه به هرشهر که برسد باید به دست خود پرچم ایران را برفراز شهر به اهتزاز درآورد، و او به این تعهد عمل کرد .

درگذشت طغرل سلجوقی در «ری»
طغرل سلجوقی که با غلبه برغزنویان، ایران خاوری و سپس همه ایران و نیز بغداد را تصرف و تا سوریه و گوشه هایی از آناتولی پیش رفته بود چهارم سپتامبر ۱۰۶۳ میلادی در «ری» و در۷۳ سالگی درگذشت و چون فرزند نداشت آلپ ارسلان برادرزاده اش برجای او نشست .

نخستین اجتماع پیروان راه مصدق در میدان جلالیه تهران
۱۳ شهریور سال ۱۳۳۹ هجری برای نخستین بار پس از کودتای ۲۸ امرداد، هواداران و پیروان راه دکتر مصدق و به دعوت قبلی آنان ـ بسیاری از مردم تهران اجتماع بزرگی را در میدان جلالیه (محل پارک لاله امروز) برپا داشته بودند که طبق گزارش کلانتری ۱۹ پلیس تهران و پاسگاه ژاندارمری امیرآباد، نزدیک به دویست هزار تن در آن شرکت کرده بودند.
در این اجتماع سخنرانان خواستار رعایت آزادی ها مندرج در قانون اساسی، حقوق بشر مطابق اعلامیه بین المللی مربوط، برقراری دمکراسی، آزادی زندانیان سیاسی و بازگشت آنان به زندگی عادی و فعالیت های حرفه ای مربوط شدند.

تصویب لایحه تابعیت ایرانی در مجلس
مجلس ایران جلسه ۱۶ شهریور ۱۳۰۸ خود را به بحث درباره لایحه دولت پیرامون امر تابعیت اختصاص داده بود. برخی نمایندگان تاکید بر آن داشتند که با ایرانیانی که به تابعیت دولت دیگری درآیند باید به صورت تبعه خارجی رفتار شود و ایران نباید تابعیت مضاعف را بپذیرد و سرانجام لایحه دولت در آخر وقت آن روز به همان صورتی که به مجلس داده شده بود ـ تعریف تابعیت ـ به تصویب رسید.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ