امسال در تولید گندم، جو و برنج مشکلی نداریم
 

با اینکه حدود یک میلیون هکتار از زراعت کشور باشدت و ضعف متفاوت دچار آسیب ناشی از سیل شده است اما پیش بینی می‌کنیم امسال ۱۲ تا ۵ر۱۲ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود و بنابراین در زمینه تأمین گندم مورد نیاز کشور مشکلی نداریم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عباس کشاورز معاون وزیر جهادکشاورزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: بخشی از آسیب سیل به بخش کشاورزی، آبگرفتگی موقت است و در بخشی، محصول دچار خوابیدگی می شود.سپس این عارضه مرتفع خواهد شد. در بخشی هم آبگرفتگی بیشتر است و موجب پوسیدگی محصول می شود و در بخشی هم سیل، زمین یا باغ کشاورز را با خود برده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۵ درصد اراضی سیلزده بین ۲۵ تا ۵۵ درصد آسیب دیده است، ادامه داد: بنابراین حدود ۵۰ درصد زمین ها و محصولات کشاورزی آسیب دیده قابل برگشت است.

کشاورز با اظهار اینکه حدد ۲۵۰ هزار هکتار از محصولات کشاورزی و حدود ۱۵۰ هزار هکتار باغ بر اثر سیلاب های اخیر از بین رفته است، گفت: در زمینه باغ، استان های خوزستان، مازندران و کرمانشاه و در زمینه زراعت استان های خوزستان، لرستان و گلستان، مازندران، ایلام و کرمانشاه بیشترین خسارت را دیدند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶ هزار واحد مرغداری و حدود ۱۰۰ واحد پرورش ماهی هم دچار خسارت شدند، گفت: یکی از مشکلات در حوزه خسارت کشاورزی از سیل در مناطق کوهستانی مانند لرستان، ایلام و خوزستان این است که بخشی از مردم از طریق ایستگاه پمپاژ کشاورزی می کردند و این ایستگاه ها آسیب دیدند که در اسرع وقت بازسازی خواهند شد.

نامبرده اظهار داشت: ۵ واحد کشت و صنعت نیشکر خسارت قابل توجهی دیدند و حدود ۳ هزار میلیارد تومان از خسارت های اعلام شده به بخش کشاورزی متعلق به این واحدهاست. برای اینکه سیلاب به روستاها و مناطق مسکونی خسارت وارد نکند در برخی موارد، آب به مزارع این واحدها هدایت شده است.

وی با بیان اینکه کشورمان وارد ترسالی نشده است، افزود: میزان متوسط بارندگی کشور تاکنون حدود ۲۶۵ میلی متر است. در سال های ۷۶، ۷۷، ۸۵ و ۸۶ هم به طور میانگین حدود ۲۹۰ میلی متر بارندگی داشتیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه برآورد من این است در حدود ۶ تا ۷ میلیون تن از اراضی دیم و حدود ۵ر۸ میلیون تن هم از اراضی آبی، گندم تولید خواهیم کرد، ادامه داد: در خوزستان هم تولید گندم افزایش خواهد یافت. گرچه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن معادل ۲ هزار میلیارد تومان اراضی گندم خسارت دیده است.

وی با ابیان اینکه انتظار داریم ۱۲ تا ۵ر۱۲ میلیون تن گندم مازاد برنیازخریداری شود؛ بنابراین در زمینه تأمین گندم مورد نیاز کشور مشکلی نداریم، افزود: تولید جو هم بیش از ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت بنابراین دامداران نگران تامین جو نباشند.

کشاورز با بیان اینکه باید برای خرید گندم از مردم تدابیر ویژه ای را بیندیشیم، تاکید کرد: در زمینه کشت برنج در مازندران برخی از نشاء اراضی خسارت دیدند که با تامین بذر قابل جبران است؛ بنابراین در زمینه برنج خسارات چندانی نداریم.

وی گفت: حدود ۳ سال است که وزارت جهاد کشاورزی سعی می کند واردات برنج به تولید برنج داخل خسارت وارد نکند. در بازار دخالت می کنیم و به صورت خرید توافقی وارد بازار می شویم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حدود ۴۵ هزار هکتار مزارع نیشکر بر اثر سیلاب به زیر آب رفت، افزود: برای جبران خسارات تولید شکر، حدود ۸۰۰ هزار تن ثبت سفارش واردات شکر انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه امسال سال فراوانی میوه است، درباره آفت ملخ در مزارع جنوب گفت: این ملخ بومی ما نیست و ملخ مهاجر از آفریقاست و بر اساس قوانین، سرکوب و مدیریت آن با دولت است. این ملخ در ۶ استان جنوبی کشور مشاهده شد و آن را مدیریت کردیم و تاکنون ۳۵ هزار هکتار از هوا و زمین با این آفت مبارزه شده است.معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی درباره تامین مرغ و گوشت هم گفت: عموم مرغداران اکنون قیمت مصوب را رعایت می کنند اما اینکه در کشتارگاه و پس از آن چه اتفاقی می افتد باید بر عرضه و نظارت آن فکر اساسی شود.

علی محمد شاعری عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس هم در این برنامه با اشاره به اینکه سیل اخیر ناشی از بارندگی شدید بود، گفت: بارندگی، نعمت است و اگر زیرساخت های پیشگیرانه و مقابله با بارندگی در کشور موجود باشد این باران به تغذیه سفره های آب زیرزمینی و تأمین منابع آبی تبدیل می شود اما اگر زیرساخت ها و محیط زیست و حوزه های آبخیز، حفاظت نشده باشند بارندگی ها به سیلاب های ویرانگر تبدیل می‌شود که در کشورمان این موضوع اتفاق افتاد و این سیلاب‌ها نتیجه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی کشورمان و تجاوز به عرصه ها و حریم رودخانه هاست.

وی تأکید کرد: این اتفاق باید برای همه ما درس عبرتی باشد تا از این به بعد، هم دولت و هم مردم باید به حفظ محیط زیست و حریم رودخانه ها کمک کنیم. باید مدیریت عالمانه، درست و صحیح هم در حوزه های بالادست آبخیز و هم در حوزه های آبریز انجام شود و حوزه های کشاورزی و منابع طبیعی باید مقاوم سازی شود تا چنین اتفاقاتی تکرار نشود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه سیلاب های اخیر تاکنون حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است، افزود: جمع بندی خسارت ها هنوز ادامه دارد و ممکن است این رقم افزایش یابد.

وی گفت: امسال این تهدید وجود دارد که دلال ها، قاچاقچیان و عوامل سودجو گندم را پیش خرید کنند و این امنیت غذایی کشور را تهدید می کند.

شاعری با اشاره به اینکه اکنون دلالان در حال پیش خرید گندم با قیمت حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان هستند، افزود: به علت گران شدن دانه مرغ، جو، ذرت و کنجاله سویا، آن ها می خواهند گندم را جایگزین خوراک دام کنند و این در حالی است که امسال دولت می خواهد گندم را از مردم با قیمت ۱۷۰۰ تومان بخرد از این رو باید وزیر جهاد کشاورزی در این باره ساز و کاری را بیندیشد.

وی با بیان اینکه به رغم سیلاب های اخیر، در مجموع تولید گندم و برنج امسال از پارسال بیشتر خواهد بود، گفت: از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کردیم که در موقع برداشت برنج یعنی به مدت ۴ ماه واردات برنج را ممنوع کند. البته این وزارتخانه در سال های قبل کم و بیش این کار را انجام داده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: در سال حدود ۳ میلیون تن برنج نیاز داریم. حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج را در داخل تولید می کنیم و حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برنج وارداتی نیاز داریم اما متاسفانه حرص و ولع خاصی برای واردات برنج وجود دارد و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برنج واردکشور می شود. این واردات بی رویه در موقع برداشت برنج به تولیدکننده ضربه می زند و وزارت جهاد کشاورزی باید این موضوع را ساماندهی کند و واردات برنج از اول مرداد تا آبان باید ممنوع شود.

وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی با کمک کشاورزان در تولید محصولات موفق بوده است و اکنون حدود ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کنیم اما در بخش تنظیم بازار ناموفق بودیم.

این نماینده مجلس گفت: تنظیم بازار و تولید محصولات کشاورزی باید به صورت یکپارچه در حوزه کاری وزارت جهاد کشاورزی باشد البته این وزارتخانه باید کارآمدی خود را در تنظیم بازار نشان دهد.

شاعری با بیان اینکه حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار هکتار باغات مرکبات استان مازندران به علت سیلاب های اخیر خسارت دید، افزود: بیمه به تنهایی کارآیی لازم را برای جبران خسارت ها ندارد و دولت باید صندوق خاصی را برای جبران این خسارت ها تاسیس کند، مجلس ردیف مستقلی را در برنامه ششم توسعه برای این منظور در نظر گرفت اما دولت آن را اجرا نمی کند.

وی گفت: حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت بخش کشاورزی در سال است اما حدود هزار میلیارد آن را بیمه پرداخت می کند ولی حل این موضوع جزو اولویت های سازمان برنامه و بودجه نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید در این زمینه پیگیری و مطالبه گری کند تا محصولات کشاورزی ایران در مقابل رخدادهای طبیعی بیمه شوند و مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل خود را در این زمینه اعلام می کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه پارسال ۱۳ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به بخش کشاورزی و پزشکی اختصاص داده شد، گفت: اگر بر واردات کالاهای اساسی با قیمت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان نظارت می شد اکنون قیمت مرغ و گوشت قرمز نباید این گونه می شد و امسال وزرای صنعت و کشاورزی باید نظارت لازم را

داشته باشند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ