امضای تفاهمنامه همکاری میان جهاد دانشگاهی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 

در راستای حمایت و توسعه صنایع فرهنگی و خلاق، مراسم امضای قرارداد و تفاهمنامه همکاری میان پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر دیروز با حضور دکتر عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: فرهنگ‌ و هنر ایران ثروت معنوی ایران بوده و هست اما گاهی بُعد دیگری از این ثروت ملی که بعد مادی است کمتر مورد توجه قرار می گیرد. وی افزود:به مرور زمان بخش خلق ثروت در حوزه ثروت مادی مورد کم توجهی قرار گرفته در حالی که به نظر می‌رسد با نظریه پردازی اقتصادی فرهنگ و هنر ایران پایه‌ای برای ثروت مادی مطرح‌ می شود.

عباس صالحی با اشاره به ظرفیت های فرهنگ ایران گفت: ما مزیت بومی در حوزه فرهنگ و هنر داریم. در وزارت ارشاد با همین نگاه اقداماتی صورت گرفته که چون اکنون فرصت محدود است نمی‌توانم همه‌ آن‌ها را بیان کنم.

وی با اشاره به افتتاح گذر فرهنگ و هنر نجف‌آباد گفت: باید فرصت عرضه اقتصادی فرهنگ و هنر را فراهم کنیم و شهرهای کمتر شناخته شده، با شناسنامه هویت‌دار شوند.

وزیر ارشاد افزود: پارک ملی نقطه تلاقی بین رویکرد جهاد و وزارت ارشاد است. امروز فرصتی برای شروع تازه فراهم شده است.

وی با بیان این که در همه حوزه‌ها مشکل بسته بندی وجود دارد، گفت: حوزه بسته‌بندی در بخش فرهنگ و هنر نیاز به تکامل و خلاقیت بیشتری دارد، علاوه بر آن، حوزه مشاوره و کارآفرینی هم می‌تواند ایده‌های بسیار متنوعی داشته باشد. صالحی با بیان این که آموزش طرح‌ها و پروپوزال‌های فرهنگی برای افزایش سرمایه در این پارک ها اهمیت پیدا می‌کند، گفت:طرح اولیه شهرک کسب‌وکارهای فرهنگی آماده شده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وجود فن‌بازارهای فرهنگی و هنری بین ایده و سرمایه‌گذار چرخه سریع‌تری ایجاد می‌کند و ایده‌ها سریع‌تر به محصول تبدیل می‌شوند. کارهای متعددی در این مسیر دیده شده و ما این رویداد را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم اتفاقات خوب و مبارکی برای فرهنگ و هنر ما بیفتد .

دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی هم در این جلسه اظهار کرد: با وجود این که بخش عمده فعالیت های جهاد دانشگاهی، توسعه علمی و فناوری است، شاید طبیعی باشد که علاقه ما به پارک‌های مرتبط با توسعه علم و فناوری بیشتر باشد ولی بسیار علاقمند بودیم که مسؤولیت این پارک به ما سپرده شود . وی ادامه داد: سرعت توسعه اقتصادی در این زمینه که متعلق به بوم ماست بیشتر است و با توجه به ارتباط ما با موازین دینی مجوز تأسیس این پارک به ما داده شد. تأکید ما این بود که فردی از خانواده علما و آشنا به ویژگی‌های فرهنگ و هنر این مسؤولیت را بر عهده بگیرد. رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه با تأکید بر لزوم برداشته شدن تحریم‌ها، گفت: مسأله‌ نگران‌کننده‌ای که در زمینه توسعه فناوری وجود دارد اما در حوزه پارک فناوری‌های نرم کمتر نگران کننده است این است که نباید حمایت‌ها فقط منحصر به دوران تحریم باشد و با برداشتن تحریم‌ها درهای کشور به روی محصولات خارجی باز شود.

دکتر سعید هاشمی، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ هم با بیان این که این دانشگاه رتبه ۴۸را در میان دانشگاه های جامع کشور دارد گفت: دانشگاه علم و فرهنگ از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های جهاد در قالب مجموعه های پژوهشی استفاده می‌کند و به نوعی اتصال پژوهش و آموزش در دانشگاه علم و فرهنگ شکل گرفته است. هاشمی ادامه داد: دانشگاه علم و فرهنگ یک دانشگاه کارآفرین است و در تلاش است که دانشجویان در کسب‌وکار‌های رشته‌های تخصصی خود مشغول به کار شوند.

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهرتهران هم با بیان این که یک سال از زمان افتتاح این پارک گذشته، اظهار کرد: حس می‌کنم این‌پارک فضای جدیدی را برای شکوفایی ظرفیت‌های فرهنگ و هنر ایجاد کرده است. در حوزه فرهنگ و هنر به نشانه‌شناسی میراثی، تاریخی و هویتی نیاز است. مثلا ما سبکی به نام سقاخانه داریم و هنرمندی که هنر کهن ایرانی را می‌شناسد و می‌تواند این هنر را عرضه کند با استقبال رو به رو می شود.

وی افزود: در این رویکردی که داریم باید مزیت‌نسبی این حوزه را شناسایی و آن‌ را معاصر‌سازی کنیم. مثلا در نمونه‌های شهرسازی هم آن‌چه موفق است معاصر ‌سازی الگو های کهن است. امیدوارم‌حرکتی که آغاز شده نتایج خوب و مثبتی داشته باشد.امیدوارم بحث اقتصاد و فرهنگ بتواند جایگاه خود را پیدا کند.

مهدی کشمیری، قائم‌مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم گفت: حرکتی که در کشور در بحث پارک‌های علم و فناوری آغاز شده حرکت جدی در پیوند علم و اقتصاد است.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی کشور نیزگفت: این تفاهمنامه تأثیر قابل توجهی بر فرهنگ و هنر خواهد داشت. اگر جمهوری اسلامی ایران در سکوی اول ثبت جهانی شهرها و روستاها قرار دارد به واسطه خلاقیت و نوآوری‌ است که استاد بزرگ من، جناب آقای مسجدجامعی بر آن تأکید داشتند. محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم هویت ساز معاونت علمی ریاست جمهوری نیز گفت: در سال ۲۰۱۳گردش مالی صنایع خلاق جهان ۲۲۵۰میلیارد دلار بوده و با احتساب سهم یک درصدی جمعیت ایران امروزه باید قریب به ۱۰۰میلیارد دلار سهم صنایع خلاق ما باشد.

نسخه مناسب چاپ