امضای پیش‌نویس تشکیل کانون‌های ملی صنفی هنرمندان سراسر کشور
 

نشست همگرایی دولت و پدیدآوردندگان آثار فرهنگی و هنری «گام نخست» و مراسم امضای پیش‌نویس دستور العمل نحوه تشکیل فعالیت‌ انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مربوطه با حضور پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح روز گذشته در تالار رودکی برگزار شد.

به گزارش مهر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست همگرایی دولت و پدید‌آورندگان فرهنگی و هنری گفت: یکی از ?برنامه‌ای که در این دولت به مجلس ارائه شد، بحث بهبود کسب و کارهای فرهنگی به عنوان یک کلان برنامه بود. بحث مقررات‌زدایی از حوزه فرهنگ و هنر و اینکه بتوانیم فضای کسب و کار را به سمت شرایط آرام‌تری ببریم، مهم‌ترین هدف ما در این عرصه بود. نکته دیگری که مد نظرمان بود تعریف روشن مشاغل هنری بود که این پروژه تا پایان سال به اتمام می‌رسد و امیدواریم با حمایت وزارت کار شاهد تحقق موضوع باشیم. وی افزود: در آیین نامه تبصره ۱۸قانون بودجه، فرهنگ گنجانده شد و طی آن در ارتباط با صندوق توسعه ملی نامه‌ای به رئیس جمهور ارائه شد تا بتوانیم حوزه فرهنگ و هنر را جدی‌تر ببینیم. اینکه ما حوزه حقوقی اهل فرهنگ و هنر را جدی بگیریم، اتفاقی است که در هفته‌های اخیر افتاد و ما مباحث مربوط به حل اختلاف را در شورای حل اختلاف پیش بردیم. در حوزه کسب و کارهای فرهنگی هم موضوع گذرگاه‌ها و میدان‌های فرهنگی را مورد توجه قرار دادیم که در این راستا ۲خیابان فرهنگ و هنر طی سفرم به اصفهان افتتاح می‌شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: یکی از رویکردهای مهم دولت تدبیر و امید بحث واگذاری امور به مردم است که به طور پیوسته جزو مطالبات جدی آقای روحانی و اعضای هیأت دولت قرار دارد. کسب و کارهای هنری راه نمی‌افتند مگر اینکه دخالت‌های دولت در این حوزه کمتر شود. در این راه باید مردم در پروسه مسیر حضور داشته باشند. بعضی مواقع دولت‌ها فکر می‌کنند عقل کل هستند و فکر می‌کنند می‌توانند جای مردم تصمیم بگیرند. در این راه بحث گفتگو از سطح سیاستگذاری تا اجرا باید همپای هم حرکت کنند. در این راستا آیین نامه شورای گفتگو تدوین شده است و با همین رویکرد، شاهد اتفاق امروز هستیم. وقتی تکلیف برنامه ششم توسعه در هیأت دولت مطرح شد و در سال‌های دوم و سوم مسأله جدی‌‎تر شد به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم کارهایی را انجام دهیم. اصناف مختلف در این راه همراه ما بودند و من یک چک سفید امضا هم به دوستان دادم که هروقت به نتیجه مشترک رسیدید، من حمایت می‌کنم. صالحی ادامه داد: این تجربه‌ای است که فارغ از نتیجه می‌تواند تجربه بسیار موفقی باشد. نهادهای مدنی ما در کنار نهادهای صنفی به درستی شکل نگرفته‌اند. در این راه دولت بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و ما باید بتوانیم انجمن یا کانون های سراسری را پیدا کنیم. سراسری شدن این مجموعه‌ها بخشی از هویت نهاد مدنی است که تخصص و استمرار را شکل می‌دهد. این چیزی است که با ظرفیت‌شناسی قانون موجود و قانون کار می‌توانیم استفاده کنیم. اینها یک نهاد مدنی مهم خواهد بود که تکلیف دولت را هم روشن می‌کند و اجازه بهانه‌گیری را به او نمی‌دهد. پس رویکرد واگذاری امور به مردم باید بسیار جدی‌تر از اینها مورد توجه قرار گیرد به ویژه اینکه دولت در عرصه فرهنگ و هنر قطعا نمی‌تواند به تنهایی گام بردارد. این اتفاق گام نخست ما در عرصه‌های صنفی است که هم هنرمندان و هم آقای شریعتمداری با استقبال فراوان در کنار ما حضور داشتند و من مطمئنم با نگاهی که در رئیس جمهور و هیأت دولت وجود دارد این اقدام به نتیجه می‌رسد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست با ابراز قدردانی از امضای پیش‌نویس تشکیل کانون‌های سراسری هنرمندان تصریح کرد: ما یک تصمیم استراتژیک گرفتیم که خواستیم در این راه خود و هنرمندان را بیازماییم تا اصحاب هنر با انجام یک کار جمعی، یک نظام حائل مناسب برای تحقق اهداف فرهنگی خود میان دولت شکل بدهند. در این راه مهم‌ترین محدودیت‌ها، چارچوب‌های قانونی بود که امیدوارم در قالب قانون کار بتوانیم به اهداف مورد نظرمان دست پیدا کنیم. البته من در دل بسیار گریانم که چرا آنقدر دیر به این گام نخست رسیدیم. به هر حال رهبر معظم انقلاب اهل هنر و شعر هستند و این فضا را به طور کامل می‌شناسند و هر سال با اصحاب فرهنگ و هنر دیدارهای مختلفی را برگزار می‌کنند. شایسته نیست که ما در شرایط فعلی برای تشکیل یک نظام صنفی واحد برای اهالی فرهنگ و هنر تا این حد تأخیر ایجاد می‌کنیم.‌اگر مردم را در فعالیت‌های خودمان وارد نکنیم قطعا ضرر خواهیم کرد. اگر می‌خواهیم این خانه مستحکم بماند باید مردم را وارد کنیم. در این میان گروه های مرجع، مردم را به حرکت در می‌آورند. جامعه هنر فضایی است که نه تنها جامعه خود بلکه کل مردم را به حرکت در می‌آورد. شما ببینید سینما، اشعار و ترانه‌ها چگونه نظام استبدادی دوران پهلوی را به مردم نشان دادند و با نگاه‌های مختلف به مردم حرکت دادند. این اتفاقات حرکت‌های بزرگ یک ملت بوده و شما طلایه داران این عرصه هستید. هنرمندان مطمئن باشند دولت در برابر آنها زمختی ندارد و قطعا در برابر این عزیزان نرم‌تر از پنبه است. چه کسی گفته دولت در مقابل شما هنرمندان که کار انبیا را دارید زمختی دارد؟ هنرمندی کار خداست. شما هنرمندان نیروهای مولد این جامعه هستید که باید از شما حمایت کرد و ما نیز غیر از حمایت کار دیگری نداریم. در این راه بحث شفافیت مهم‌ترین موضوع است. مایه افتخار ما است که هر تشکلی را که در چارچوب قانون آمد و عرض اندام کرد با تمامی وجود تکریم و تحسین کنیم. کما اینکه ما در حوزه‌های دیگر کارمان شاهد چنین موضوعی بودیم که یک تشکل غیرشفاف در ماجرای هفت تپه چه اتفاقاتی را رقم زد. اما وقتی شفافیت وجود داشته باشد قطعا باید حمایت کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: این یک امضای سمبلیک سند نیست. من نه به عنوان وزیر تعاون بلکه به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی آقای روحانی این را از همان ابتدا تکلیف خود می‌دانسته و می‌دانم. من مسؤول تحقق این سند در هیأت دولت هستم. قطعا حق شما عزیزان است که انتقاد کنید اما ما با تمامی ضعف‌ها و کاستی‌هایمان اینجا هستیم که یک مبنای اصولی و قانونی برای تحقق اهداف جامعه‌مان داشته باشیم.

شریعتمداری در پایان سخنانش گفت: وزارت رفاه بدون حمایت هنرمندان در تحقق اهدافش درمانده است. به عنوان مثال موضوع کودکان کار یک ننگ برای منِ وزیر است که به تنهایی از پس آن بر نمی‌آیم. این موضوع برای ام‌القرای جهان اسلام اصلا شایسته نیست. من نباید به شما کمک کنم این شما هستید که باید به من کمک کنید. آن کاری که من و آقای صالحی انجام می‌دهیم اجازه تأسیس تشکل‌های سراسری و ملی فرهنگ و هنر است. اتفاقا تحقق همین موضوع است که باعث افتخار ماست. به هر حال امیدواریم این مسیر را طی کنیم تا به مشکلات هنرمندان رسیدگی کنیم. هر بازنشسته هنرمند، آیینه تمام نمای زندگی من است و حضور ما نشانگر احترامی است که به جامعه هنرمندان کشور داریم و امیدوارم شرایط به گونه‌ای باشد که بتوانیم در جهت تحقق اهداف به خوبی عمل کنیم. این نکته را هم بگویم که تشکیل کمیته‌ای سه جانبه با حضور نماینده وزارت تعاون، نماینده وزارت ارشاد و هنرمندان ضروری است. در این راه باید به پیگیری حقوق هنرمندان بازنشسته و طرح بسیاری دیگر از مسائل در صحن هیأت دولت توجه کرد.

بر اساس این گزارش با تصویب هیأت وزیران، برای اولین بار در تاریخ هنر کشور، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و رسانه‌ای می‌توانند ذیل تبصره (۵) ماده (۱۳۱) قانون کار، انجمن صنفی سراسری تشکیل دهند. به موجب همین تصویب‌نامه هر یک از حوزه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند یک کانون سراسری تشکیل دهند و در نهایت از به هم پیوستن آنها کانون فراگیر فرهنگ و هنر، تشکیل خواهد شد.

از یک سال گذشته به منظور تدوین پیش‌نویس دستورالعمل نحوه تشکیل فعالیت‌ انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مربوطه جلساتی با حضور نمایندگان صنوف مختلف فرهنگی و هنری و وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده‌است. این جلسات به منظور تدوین آیین‌نامه‌های ماده ۹۲ برنامه ششم توسعه که یکی از بندهای ذیل این ماده به بحث نظام صنفی مرتبط بود با حضور نمایندگان صنوف مختلف برگزار شدند. این در حالی است که پیش‌نویس این تصویب‌نامه، حاصل همفکری و مشورت نمایندگان ۱۴ تشکل و انجمن فرهنگی، هنری و رسانه‌ای است که طی بیش از یکسال و در خلال برگزاری ده‌ها جلسه عمومی و تخصصی تهیه شده و با تأیید و امضای دو وزیرکابینه دولت تدبیر و امید(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، برای طرح و تصویب تقدیم هیأت وزیران شده است.

پس از تصویب این پیشنهاد، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند در بستر تشکل‌های رسمی و تخصصی روابط کار، مطالبات خود را از طریق گفتگوهای سه جانبه ملی دنبال کرده و امنیت شغلی پایدار را محقق سازند. تنظیم و تصویب «دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون‌های مربوطه» از دیگر مواردی است که در این تصویب‌نامه پیش‌بینی شده و تشکل‌های ۱۴ گانه فوق به منظور پیشبرد هرچه سریع‌تر اهداف تصویب‌نامه، مبادرت به تهیه و ارائه پیش‌نویس دستورالعمل و ارائه آن به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده‌اند.

نمایندگان خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر، انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، انجمن عکاسان ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک، انجمن هنرمندان سفالگر ایران، انجمن خوشنویسان ایران، انجمن ویراستاران، انجمن داستان‌نویسان، انجمن هنرمندان نقاش و انجمن تصویرگران ایران در تهیه پیش‌نویس تصویب‌نامه و دستورالعمل آن با یکدیگر همکاری داشته‌اند.

در پایان این نشست در حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیش‌نویس تشکیل کانون‌های ملی صنفی هنرمندان سراسر کشور به امضا رسید.

نسخه مناسب چاپ