امین تارخ: آموزش تئاتر در مدارس نقش مؤثری در تربیت نیروهای کارآمد دارد
 

نشست “آسیب‌شناسی آموزش بازیگری در ایران”، سه‌شنبه ۱۲شهریورماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه‌مندان شد.

در این نشست، سید جواد روشن، مدیر و کارشناس این جلسات، موضوع آموزش بازیگری را یکی از مواردی دانست که با توجه به علاقه‌مندی نسل جوان به مقوله بازیگری، نیازمند بررسی دقیق است.او بحث آموزش بازیگری را به دو حیطه دانشگاه و خارج از دانشگاه تقسیم کرد و گفت: ما بنا داریم در این نشست به موضوع آموزش بازیگری در دانشگاه و ایرادات این سیستم و همچنین آموزش‌های آزاد و مشکلات آن بپردازیم.

اصغر همت، در این نشست به چگونگی شکل‌گیری دانشکده هنرهای دراماتیک، سینما – تئاتر فعلی و دانشکده هنرهای زیبا و دانشجویان و اساتیدی که در آن‌جا مشغول بودند پرداخت و یکی از علل مؤثر در تأثیرگذاری سیستم آموزشی را بحث گزینش دانشجو دانست و گفت: در گذشته اکثر کسانی که وارد دانشگاه می‌شدند افرادی بودند که سال‌ها تجربه کار تئاتر داشتند و حتی برخی مسئولیت‌هایی نیز در این خصوص داشتند. گزینش دانشجو به سختی، با محدودیت، به لحاظ تعداد و به شکل تخصصی برگزار می‌شد و همین موضوع باعث شد کسانی وارد دانشگاه شوند که هر یک از چهره‌های نامدار تئاتر ایران بوده و هستند. برخلاف امروز که گزینش دانشجو براساس یک کنکور سراسری است و آزمون عملی و تخصصی سهم کم و گاه بی‌تأثیری در پذیرش یک دانشجو دارد چرا که یک نفر با داشتن نمره بالا در آزمون نظری و رتبه خوب کنکور، از آن جایی که این رتبه و نمره ۷۰درصد امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد، می‌تواند وارد دانشگاه شود و این سیستم گزینش غلط است. او در ادامه تصریح کرد: اوضاع در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، آزاد و علمی- کاربردی که بدون هیچ آزمون و گزینشی به پذیرش و ثبت‌نام دانشجو می‌پردازند بسیار تأسف‌بار و غیر قابل باور است. افزایش و رشد کمی تعداد دانشجویان بدون در نظر گرفتن توانمندی و استعداد آن‌ها، همچنین نبود امکانات و اساتید مناسب باعث ضربه زدن به سیستم آموزش صحیح است.

در ادامه این نشست امین تارخ ضمن تأکید بر جایگاه دانشگاه در بحث آموزش و ضعف‌های سیستم آموزش دانشگاهی، به اهمیت مراکزی مثل کانون پرورش فکری اشاره کرد و اظهار داشت: کانون پرورش فکری در دوره‌ای سهم به‌سزایی در آموزش تئاتر داشت و افراد بسیاری را وارد عرصه حرفه‌ای کرد ولی متاسفانه دیگر آن مسیر دنبال نشد.

او همچنین به جایگاه و تأثیر وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: مدرسه نیز از جمله مراکزی است که می‌تواند در آموزش هنر، در اینجا تئاتر و بازیگری، مؤثر باشد. آموزش تئاتر از سنین پایین در مدارس نقش مؤثری در تربیت نیروهای کارآمد دارد که متأسفانه در حال حاضر مسئولان به آن بی‌توجه هستند. تارخ در ادامه بحث خود به آموزشگاه آزاد هنری اشاره کرد و گفت: زمانی که من کارگاه آزاد بازیگری را راه‌اندازی کردم، یک اتفاق جدید در بعد از انقلاب در سیستم آموزشی خارج از دانشگاه بود و آغازی شد برای راه‌اندازی و گسترش کلاس‌های آزاد. هدف من یک آموزش سیستماتیک در زمینه بازیگری بود که با حضور اساتید و افراد شاخص انجام می‌شد ولی به مرور آموزشگاه‌های متعددی راه‌اندازی شد که متأسفانه برخی صلاحیت لازم را نداشتند و ندارند.

نسخه مناسب چاپ