انتظار المپیکی شدن بانوان فوتبالیست ، طولانی نخواهد شد
 

قاسم کیانی ـ فوتبال آنقدر فراگیر، متفاوت و زیر ذره‌بین است که به نظر می‌رسد امروز انتظار از فوتبال بانوان به اندازه فوتبال آقایان است. گویا به همان اندازه که انتظار می‌رود فوتبال مردان به المپیک برود در حالی که پیش از چهار دهه توفیق آن را نداشته، امروز از فوتبال به نسبت نوپای بانوان هم، همین انتظار می‌رود که اما این انتظار، منطقی نیست هر چند که یک نکته مثبت دارد . نکته مثبت این ماجرا، آنجاست که استعدادهای بالای بانوان فوتبالیست و برنامه‌های کادر فنی آنان و نتایجی که در همین مدت و با امکانات و ابزاری به مراتب کمتر از آقایان، کسب کرده‌اند، نشان از چنان قابلیت‌هایی دارد که علاقه‌مندان، بانوان فوتبالیست را هم ردیف آقایان قرار می‌دهند و از آنان انتظار دارند، البته واقعیت هم همین است که بانوان ورزشکار در هر رشته‌ای و از جمله فوتبال با حداقل توجهاتی که طی سال‌های اخیر به خود دیده‌اند به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند که همتراز و حتی برتر از توفیقات ورزش آقایان به نسبت حمایت‌ها و شرایط موجود، بوده است.

با این وجود در بین ورزش‌های بانوان هم، شرایط فوتبال ویژه است و نرسیدن به یک نتیجه می‌تواند مدت‌ها، بحث اصلی در محافل بوده و انتقادات منصفانه و غیرمنصفانه‌ای را به همراه داشته باشد هر چند که باتوجه به شرایط حاکم بر ورزش بانوان و نفراتی که با حجاب کامل به مصاف حریفان می‌روند، بعضی از همین انتقادات منصفانه هم خیلی منصفانه نیست و بهتر به نظر می‌رسد که با نگاهی حمایتی، به فکر هل دادن ورزش بانوان به جلو بود نه اینکه حتی برای بهتر شدن اوضاع، آن را متوقف کرد حتی برای مدتی کوتاه! تیم ملی فوتبال بانوان کشورمان پس از آنکه از مرحله اول انتخابی المپیک صعود کرد در مرحله دوم با دو شکست به فیلیپین و چین تایپه و یک پیروزی پرگل مقابل فلسطین، نتوانست به مرحله بعدی صعود کرده و نهایتاً المپیکی شود و همین موضوع باعث شدتا جسته و گریخته نسبت به عملکرد تیم انتقاد شود در حالی که در این ماجرا، منصفانه‌تر این است که نیمه پر لیوان دیده شود. برگزاری اردوهایی حدوداً دوساله و حضور در مسابقاتی تدارکاتی که روی هم رفته به نتایج راضی کننده‌ای هم منجر شد آن هم علی‌رغم تمام محدودیت‌هایی که هنوز بر سر راه ورزش بانوان وجود دارد و در کنار آن نتایجی که در مسابقات انتخابی المپیک بدست آمد، در کل نمی‌تواند کارنامه مردودی برای آنان باشد بلکه آنان کارنامه قبولی را دریافت می‌کنند که البته با حمایت‌های بیشتر و برطرف شدن نقصان‌ها با تجاربی که به دست آورده‌اند پله‌های ترقی را خیلی سریع طی خواهند کرد.

نگارنده با تجربه حضور به عنوان مربی در بسکتبال سه نفره اولین المپیک جهانی نوجوانان در سنگاپور، از نزدیک قابلیت‌های بسیار بالای دختران نوجوان فوتبالیست را در شرایطی نابرابر مقابل حریفان شاهد بوده و در حالی که بازیکنان تا آخرین ثانیه‌های حاضر شدن در زمین مسابقه هنوز کلاهشان مورد تأیید برگزار کنندگان قرار نگرفته بود و به جای اینکه روی مسابقه متمرکز باشند، استرس گرفتن یا عدم گرفتن مجوز برای حضور در زمین مسابقه را داشتند، وقتی به میدان رفتند آنچنان خوب ظاهر شدند که عملکردشان تحسین همگان را به همراه داشت و در بازی‌های بعدی هم، خوش درخشیدند.

بدون تردید به همان اندازه که فوتبال در بین آقایان مورد توجه است، از سوی بانوان هم با اقبال روبرو شده و استعدادهای بی‌نظیری دارد که حتی توان لژیونر شدن مثل آقایان را البته درچارچوب‌های تعریف شده، خواهند داشت. تیم ملی فوتبال بانوان به المپیک راه پیدا نکرد، اما بدون شک انتظار آنان برای صعود به المپیک به اندازه انتظار آقایان، طولانی نخواهد شد!

آزمون: درحال تغییر ساختار فوتبال ملی بانوان هستیم

سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان پس از حذف از رقابت‌های انتخابی المپیک توکیو گفت: به دنبال تغییر در ساختار تیم ملی فوتبال هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال بانوان ایران پس از کسب دو شکست و یک پیروزی، به کار خود در مرحله دوم رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۲۰ پایان داد و از صعود به مرحله نهایی بازماند.

مریم آزمون سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، پس از کسب نتایج ملی‌پوشان در مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک توکیو گفت: فوتبال یک ورزش خاص است و تفاوت‌های بسیاری با سایر رشته‌ها دارد. نمی‌توان پیش‌بینی کرد که یک تیم آماده در یک مسابقه پیروز شود. ممکن است تیم از نظر تکنیک، تاکتیک و سایر موارد در شرایط ایده‌آلی قرار داشته باشد اما مقابل تیمی قرار گیرد که در دفاع مطلق قرار دارد و اجازه بازی ندهد.

آزمون در ادامه تأکید کرد: اگر هدف کسب نتیجه بود به عنوان سرمربی تیم ملی، نخستین فردی بودم که دوست داشتم لذت پیروزی مقابل حریفان را ببرم. ما در حال ایجاد تغییر در ساختار فوتبال ملی و شیوه بازی ملی‌پوشان هستیم در حقیقت در حال حاضر فوتبال بازی می‌کنیم. پس از آنکه تیم ملی از مرحله نخست انتخابی المپیک صعود کرد، ترکیبی از تیم جوانان و بزرگسالان در مسابقات کافا شرکت و موفق شد عنوان نایب قهرمانی را کسب کند. صرف‌نظر از برد و باخت در مسابقات، ما نمی‌خواهیم تنها زیر توپ بزنیم و در اندک موقعیت‌های ایجاد شده، به گل برسیم. سیستم بازی فوتبال ایران تغییر کرده است و رو به پیشرفت می‌رود.

وی با اشاره به بازی مقابل چین تایپه اضافه کرد: در نیمه دوم مقابل تیم چین تایپه، دو بار تغییر سیستم دادیم و بازیکنان به خوبی جاگیری‌ها را انجام و برنامه‌ها را اجرا کردند. استرس بازی به دلیل کم‌تجربگی بازیکنان و فشاری که برای صعود تیم ملی وجود داشت، باعث شد تا در بازیِ بازیکنان اثرگذار باشد. کادر فنی تلاش بسیاری کرد تا فشار را از روی بازیکنان بردارد اما مگر چند بار چنین شرایطی در تیم ملی حاکم بوده تا بتوانیم آن را مدیریت کنیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران در ادامه درباره سطح آمادگی جسمانی بازیکنان گفت: در بازی مقابل چین تایپه ملی‌پوشان تا دقیقه ۹۴ حمله کردند و از هر طرف بر روی دروازه حریف، موقعیت ایجاد کردند تا بتوانند به گل برسند. اینها همه نشان از قدرت بدنی بازیکنان ایران دارد که در سطح خوبی از آمادگی جسمانی قرار دارد.

آزمون تصریح کرد: پس از مسابقات کافا، اردوهای تیم ملی به دلیل مسابقات لیگ تعطیل شد به همین دلیل بازیکنان از نظر بدنی دچار افت شدند و نتوانستند در تورنمنت هند خوب ظاهر شوند اما در این مسابقات بچه‌ها را به شرایط خوبی از نظر بدنی رساندیم.

وی در ادامه تأکید کرد: فدراسیون فوتبال عبدی و حبیبی را به کادر تزریق کردند که اتفاق بسیار خوبی بود و حضور آنها کمک بسیاری به تیم ملی بانوان کرد و اطلاعات خوبی به بدنه تیم ملی تزریق شد که به آنها نیاز داشتیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران ادامه داد: بازیکنان در ابتدای راه پیشرفت قرار دارند. برای نخستین‌بار است که حدود دو سال اردوهای تیم ملی به شکل مداوم برگزار می‌شود و با وجود مشکلات زیادی که است، این روند ادامه دارد. حتی در فیفا دی ما توانستیم دو دیدار تدارکاتی به میزبانی ایران مقابل بلاروس برگزار کنیم و در آن بازی نیز شاهد بودیم که بازیکنان در بازی دوم عملکرد بهتری نسبت به بازی اول داشتند. باید بر روی این تیم کار کنیم تا بتوانیم جایگاه خود را در آسیا تثبیت کنیم.

آزمون بیان کرد: مقابل فلسطین موفق شدیم ۹ گل به ثمر برسانیم درحالی‌که چین تایپه با نتیجه سه بر صفر فلسطین را شکست داد. در بازی مقابل فیلیپین نیز ۹۰ دقیقه تیم را تحت فشار قرار دادیم و اینها نشان از پیشرفت فوتبال بانوان دارد. قطعاً کسب نتیجه دلخواه، لذت‌بخش است اما باید تحمل کنیم. از رسانه‌ها و اهالی فوتبال می‌خواهم که صبوری کنند. شاید عده‌ای از نتایج تیم ملی ناراحت هستند و از این رو صحبت‌هایی را مطرح کنند، این را بدانند که هدف کادر فنی و فدراسیون، صعود از این مرحله بود و ما امید بسیاری به پیروزی مقابل چین تایپه داشتیم و اصلاً به باخت فکر نمی‌کردیم.

وی در ادامه اظهار کرد: اتفاقات خوبی رقم خورد. مطمئن باشید اگر این روند ادامه داشته باشد، به یک ثبات خواهیم رسید و حرف‌های بسیاری برای گفتن خواهیم داشت. امیدوارم این سیستم، روش و پیشرفت ادامه پیدا کند.

سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران گفت: از عملکرد بازیکنان راضی هستم. تمرینات سخت و فشرده‌ای را از ۲۷ اسفندماه و در طول ایام عید پشت سر گذاشتیم. همه از خانواده‌ها دور بودیم اما به یکدیگر انرژی می‌دادیم تا بتوانیم از فشارها دور بمانیم. هر کاری لازم بود انجام دادیم. اگر انتقادی وجود دارد و پیشنهادی که به تیم ملی کمک کند، با کمال میل می‌پذیرم. ما برای هر لحظه برنامه‌ریزی داشتیم و حتی یک لحظه غفلت نکردیم. بهترین بازیکنان به اردوی تیم ملی دعوت شدند. قطعاً بازیکنان خوب دیگری وجود دارند و برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای است که آنها در ادامه به بدنه تیم ملی تزریق شوند تا به جایگاه شایسته خود در آسیا دست یابیم. قطعاً کار سختی در پیش داریم اما ایرانی‌ها مَرد کارهای سخت هستند و هراسی از آن نداریم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ