انتقال خاک‌ به خارج از کشور ممنوع شد
مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که لایحه حفاظت از خاک توسط شورای نگهبان تائید شده است، گفت: بر طبق این قانون انتقال خاک‌ به خارج از کشور ممنوع شد.

به گزارش فارس، معصومه حسین پور، افزود: لایحه حفاظت از خاک بعد از ۱۴ سال تلاش تخصصی و مستمر سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس تصویب و همزمان با هفته محیط زیست، به تایید شورای نگهبان رسید.

حسین پور تصریح کرد: در قانون حفاظت از خاک سازمان محیط زیست مکلف به شناسایی مواد آلاینده خاک و اشخاص آلوده کننده آن و اعلام وقوع وضع اضطراری براساس حدود مجاز آلودگی خاک و آلاینده های ورودی به آن برای کاربری‌های مختلف خاک است.

وی ادامه داد: همچنین بهره ‏برداران واحدهای تولیدی، صنعتی، خدماتی و معدنی که در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعالیت می‌کنند، مکلف به رعایت مفاد این قانون هستند .

حسینی درباره انتقال خاک به خارج از کشور گفت: در این قانون انتقال خاک‌ به خارج از کشور ممنوع است و فقط خروج مواد معدنی و مقادیر کمِ خاک به منظور امور پژوهشی پس از رعایت فرایند قانونی مربوط مستثنی است.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست درباره نقش دیگر نهادها در این قانون گفت: بر اساس این قانون قوه‌قضائیه به منظور رسیدگی به جرائم موضوع نسبت به ایجاد شعب تخصصی اقدام و به جرائم مربوط خارج از نوبت رسیدگی‌می‌کند. بر اساس این قانون عملیات معدنی هم منوط به رعایت ضوابط زیست محیطی خواهد بود.

پیش از تائید این لایحه از سوی شورای نگهبان، عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره شواهد و مستنداتی که رسانه‌ها درباره خروج خاک کشاورزی ایران از مبادی خروجی استان‌های بوشهر و هرمزگان به کشورهای قطر و امارات و با نام «خاک شیرین» منتشر کرده‌اند، گفته بود: کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس خاک زراعی مرغوب ندارند و حتی خاک باغچه و گلخانه‌های خودشان را از خاک کشاورزی سایر کشورها تهیه می‌کنند؛ به همین دلیل خاک حاصلخیز کشاورزی ایران در قالب مواد کانی غیرفلزی و محموله‌های شن و ماسه صادر می‌شود تا به نوعی قانون را هم دور زده باشند و کسی مانع این خاک فروشی سرزمینی نشود.

خبر دیگر اینکه،صنعت مد و پوشاک دومین صنعت آلوده کننده محیط زیست است و بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در این صنعت کاربرد دارد که مقصد نهایی تمامی آنها جایی جز خاک و آب‌های زیرزمینی نیست.

بهار خلیلی‌فرد، فعال حوزه مد پایدار در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این که مردم برای کمتر شدن آلودگی محیط زیست از طریق پوشاک باید چه کنند، گفت: خرید نکردن بهترین گزینه است. یکی از راهکارهایی که مد پایدار ارائه می‌دهد کم ولی با کیفیت خریدن و به بهترین شکل استفاده کردن از پوشاک است. «کمد کپسولی» هم یکی دیگر از راهکارهایی است که «مد پایدار» ارائه می‌دهد. کمد کپسولی یعنی لباس‌هایی با مدهای طولانی بخریم که بیشترین کاربرد را دارند. یکی دیگر از راهکارهای «مد پایدار» بازیافت و ایجاد تغییرات جزیی در لباس‌هایی است که دیگر نمی‌خواهیم از آنها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: یکی از دیگر از راهکارهای همزیستی با محیط زیست از طریق پوشاک، تجارت اشتراک‌گذاری (ری‌شیر) است. از طریق این تجارت می‌توان لباس‌هایی را که فقط یک بار استفاده شده‌اند مانند لباس‌های مجلسی به بقیه افراد کرایه داد همچنین تجارت «دست دوم» اکنون در دنیا وجود دارد و بسیاری از افراد آن را دنبال می‌کنند اما چون در کشور ما این مفهوم با عبارت عزت نفس پیوند می‌خورد، مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. باید به این موضوع فکر کنیم که با استفاده از این گونه‌های تجارت‌ از یک طرف پولمان ذخیره می‌شود و از طرف دیگر زباله جدیدی برای زمین ایجاد نمی کنیم.

این فعال حوزه مد پایدار با اشاره به «تجارت‌های شخصی‌دوزی» که در گذشته وجود داشت، می‌گوید: الان تولیدی‌های عمومی، برای مثال از روی یک مانتو چندین هزار در رنگ‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌کنند که ممکن است نیمی از آن‌ها به فروش برسد و نیمی دیگر در انبار بماند در حالی‌که «تجارت‌های شخصی دوزی» پیش از رشد مراکز خرید، کاملا برعکس تولیدی‌های امروزه عمل می‌کردند. بازگشت به «تجارت‌های شخصی‌دوزی» یکی از راهکارهای «مد پایدار» است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ