اهدای کتاب «نخستین سرود ملی ایران» به کتابخانه دکتر حسین گل‌گلاب
 

کتاب‌های «نخستین سرود ملی ایران» و «ای ایران» از آثار سیاوش بیضایی،دیروز صبح به دکتر هما گل‌گلاب،فرزند دکتر حسین گل‌گلاب،سراینده سرود «ای ایران» اهدا شد.

به گزارش خبرنگار ما،سیاوش بیضایی آهنگساز و تنظیم کننده «نخستین سرود ملی ایران»یا سرود«ایران جوان»که به «وطنم، وطنم» نیز مشهور شده است در این دیدار گفت: درسال ۱۳۹۴، یعنی زمانی که داشتم با گلنوش خالقی، فرزند روانشاد روح الله خالقی نت‌های دست نویس و پارتیتورهای «سرود ای ایران» را برای چاپ آماده می‌کردیم، خیلی دوست داشتم با خانم هما گل گلاب در فرایند گردآوری این اسناد همکاری می‌کردم و از نوشته‌ها و عکس‌ها و احیاناً نت‌های دست‌نویس بهره می بردم که دیدار با دکتر هما گل گلاب، توسط هومن ظریف شکل گرفت.

همانگونه که در مقدمه کتاب«ای ایران» نشر نوگان اشاره شده است، چون پارتیتور اصلی این سرود در دسترس نیست، در این کتاب با استفاده از پارت‌های دستنویس آهنگساز پارتیتور بازسازی شده‌ای تهیه شده است که برای بررسی پژوهشی در اختیار موسیقیدانان و علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. در این دیدار،هما گل‌گلاب نیز کتاب «مرز پرگهر» نشر ماهریس را که دربرگیرنده اسناد و عکس‌ها و برخی مقالات دکتر حسین گل گلاب است به سیاوش بیضایی تقدیم کرد.

شایان ذکر است، کتاب «نخستین سرود ملی ایران»اثر مشترک آلفرد ژان باتیست لومر و سیاوش بیضایی،برای نخستین بار به وسیله سیاوش بیضایی در سال ۱۳۸۴ با اصلاحاتی درهارمونی و فرم و افزایش بخش‌هایی به آن برای ارکستر نوشته شد که مورد استقبال همگانی قرار گرفت.

شعر پرشور این قطعه از زنده یاد بیژن ترقی است که در مهر ماه ۱۳۸۴ در تالار وحدت به رهبری پیمان سلطانی و آهنگسازی و پرداخت سیاوش بیضایی با ۸۰ نوازنده با خوانندگی سالار عقیلی اجرا شده است.

نکته جالب توجه این است که زمان نخستین اجرای سرود

«ای‌ایران ای مرز پرگهر» نیز مهرماه بوده است. سیاوش بیضایی علاوه بر آهنگسازی،آثار متعددی را تنظیم کرده است و در حیطه نشر موسیقی با آثاری نظیر«ترانه‌های محلی ایران»، «تو بیو» (ترانه محلی از فارس)، «دایه دایه» (ترانه محلی از لرستان)، «ترانه‌های محلی ایران برای گیتار»، «دای بلال» (ترانه محلی از بختیاری)، «خودآموز پرورش شنوایی + پرورش شنوایی برای موسیقی ایرانی» و ترجمه‌هایی از قبیل «آموزش کاربردی‌هارمونی» اثرپیوتر ایلیچ چایکفسکی»، «هارمونی» والتر پیستون، «کنترپوان تُنال» کنت کنان، «چند گفتار در باره موسیقی بومی» از بلا بارتوک، «درباره حفظ کردن و از حفظ نواختن در موسیقی»، «پوتزولی» (سلفژهای گفتاری و آوازی)، «روش آسان آموزش پیانو» (برای کودکان، نوجوانان و نوآموزان)، «تمرین‌های انگشت برای نوآموزان پیانو» و «اتودهای پیانو گام به گام»فعالیت دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ