ایران، عراق و همگرایی شتابنده
 

حضور نخست وزیر عراق در تهران کمتر از یک ماه پس از سفر رییس جمهوری کشورمان به بغداد، نمودی از شتاب گسترش و تعمیق مناسبات دوجانبه است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، تهران مهمانی بلندپایه از همسایه باختری را میزبانی کرد. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق، پنج ماه پس از تشکیل دولت ائتلافی خود برای نخستین بار راهی پایتخت همسایه شرقی کشورش شده تا جدی تر از پیش راه‌های توسعه روابط چند جانبه با ایران را با مقام‌های کشورمان مورد بحث و گفت و گو قرار داده و توافقات فی مابین در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی را پیگیری کند. دولت جدید بغداد، در مناسبات با همسایگانش به ویژه ایران، رویکرد مثبت و مستقلی دارد. این رویکرد به ویژه پس از تلاش‌های واشنگتن جهت تاثیرگذاری بر سیاست‌های دولت بغداد به منظور اتخاذ سوگیری ضدایرانی حائز اهمیت است. تلاش‌های چند ماه گذشته آمریکایی‌ها برای همراه سازی مقام‌های عراقی در راستای تنگ تر کردن حلقه تحریم‌ها علیه ایران، بخاطر استقلال و عملگرایی دولت بغداد و در راستای منافع ملی عراقی‌ها موثر نیافتاده است.

سفر «برهم صالح» رییس جمهوری و «محمد الحلبوسی» رییس مجلس این کشور به ایران در کمتر از شش ماه گذشته و دیدار و گفت و گو با مقام‌های تهران، از عزم جدی دولتمردان عراقی برای توسعه روابط با تهران در راستای منافع دو طرف نشان دارد. این بار اما عبدالمهدی به عنوان بالاترین مقام اجرایی عراق عازم تهران شده تا توسعه روابط دوجانبه در بسیاری از حوزه‌ها را به صورت عملیاتی‌تر پیگیری کند.

در این سفر، علاوه بر یک هیات بلندپایه اقتصادی، بسیاری از مقام‌های سیاسی هم نخست وزیر عراق را همراهی می کنند؛ وزیر نفت، وزیر امور خارجه، وزیر دارایی، وزیر تجارت، وزیر برنامه‌ریزی، وزیر برق و منابع آبی، مشاور امنیت ملی، رییس ستاد ارتش، قائم مقام وزیر کشور، رییس گذرگاه‌های مرزی و برخی از نمایندگان پارلمان، به همراه عبدالمهدی به کشورمان سفر کرده اند. همراهی وزیران اقتصادی با نخست وزیر عراق، بر بی اثر بودن فشارهای آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه بر بغداد برای همراه شدن با تحریم‌های آمریکا علیه ایران دلالت دارد. عراق اگرچه برای تامین برق و گاز مورد نیاز خود به ایران چشم دوخته و این نیاز موجب معافیت چند ماهه آنها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده، ولی عراق سخت از سوی واشنگتن در فشار است تا ارتباطات اقتصادی خود با ایران را تحدید کند. با این حال، رهبران بغداد بارها به صراحت اعلام کرده‌اند که در تحریم‌های ضدایرانی با آمریکایی‌ها همراهی نخواهند کرد و مبنای عملشان در سیاست خارجی منافع ملی عراق خواهد بود. اگرچه از دولت فن سالار عراق، غیر از این هم انتظار نمی‌رود که با در نظر گرفتن ارتباطات راهبردی تهران و بغداد، این روابط دیرینه و مثبت را فدای مطامع و زیاده خواهی‌های قدرتی فرامنطقه ای نکند، ولی تا پیش از این برخی ناظران از احتمال تاثیرپذیری بغداد از این فشارها سخن می گفتند.

سفر عبدالمهدی، کمتر از یک ماه پس از سفر دکتر «حسن روحانی» به عراق، معنا و پیامی روشن برای همسایگان و کشورهای غربی در بر دارد و آن اینکه، ایران و عراق به موجب قرابت و پیوندهای سیاسی، تاریخی، فرهنگی و منافع مشترک اقتصادی و امنیتی، حاضر به چشم پوشی از همکاری با یکدیگر نیستند.

پس از دیدار عبدالمهدی با رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری و نیز نشست هیات‌های عالی رتبه دو کشور ، سومین نشست مشترک اقتصادی ایران و عراق با حضور اعضای اتاق مشترک دو کشور در برنامه سفر نخست وزیر عراق قرار گرفت. پیش از این، در دیدارهای گذشته مقام‌های دو کشور توسعه روابط اقتصادی تا حجم ۲۰ میلیارد دلار هدفگذاری شده است. سفرهای چندی پیش وزیران نفت و صنعت، معدن و تجارت کشورمان به عراق و همتایان عراقی آنها به ایران در راستای ریل گذاری برای تحقق این هدف انجام شده است.

حجم مهمی از تجارت ایران با عراق به صادرات گاز طبیعی اختصاص دارد. با این حال، طی ماه‌های گذشته حجم صادرات غیرنفتی ایران به عراق نیز حدود ۴۷ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته است. در مجموع و در حال حاضر حجم مبادلات دو کشور حدود ۱۳ میلیون دلار است و تا دستیابی به سطح بیست میلیارد دلاری تلاش‌های بسیاری باید صورت گیرد. درکنار پیوستگی‌های سیاسی، تاریخی و فرهنگی و مزایای دو طرف در مبادلات اقتصادی، واقعیات مبارزه با گروه‌های تروریستی خاورمیانه نشان داده ایجاد خلل در همکاری‌های دوجانبه امنیتی به سود هیچ کس در منطقه نیست. مقام‌های عراقی بارها به صراحت از نقش ایران در مبارزه با گروه تروریستی داعش تقدیر کرده اند. در شرایط کنونی که رهبران واشنگتن از هر ابزاری برای فشار بر کشورهای منطقه جهت تحدید روابط با ایران استفاده می کنند، روابط دوستانه، رو به جلو و مستقل ایران و عراق می تواند به عنوان الگویی از روابط برد- برد، برای دیگر کشورهای منطقه مورد الگوگیری قرار گیرد.

بازتاب گسترده سفر عبدالمهدی به تهران در رسانه‌های عراق

سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به تهران و دیدار و مذاکراتش با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و بویژه دیدار با رهبر معظم انقلاب، بازتاب گسترده ای در رسانه‌های عراقی داشت.به گزارش ایرنا، سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به تهران و دیدارها و مذاکراتی که با رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران داشت بازتاب‌های گسترده ای در رسانه‌های مختلف دیداری، شنیداری و نوشتاری عراق داشت. رسانه‌های عراقی با توجه ویژه محورهای مختلف سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و نیز نخست وزیر عراق و همچنین سایر اخبار مربوط به سفر هیات بلندپایه عراقی به تهران را پوشش دادند.

شبکه‌های اجتماعی عراق نیز با توجه ویژه به این سفر پرداخته و ابعاد مختلف این مذاکرات و اهمیت آن را بازگو کردند. بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی عراق نیز بخش‌هایی از سفر عبدالمهدی به تهران را به صورت پخش زنده و یا در بخش‌های مختلف خبری در قالب خبر، گزارش و برگزاری میزگردها و گفتگو پوشش داده و به اهمیت آن پرداختند. از جمله تیترهایی که رسانه‌های عراق در پوشش اخبار سفر عبدالمهدی به تهران برگزیده اند: – رهبر انقلاب اسلامی بر ضرورت خروج نیروهای آمریکا از عراق در سریعترین زمان ممکن تاکید کرد- آیت‌الله خامنه‌ای: حضور نظامی آمریکا به زیان منافع ملت‌های منطقه است- آیت الله خامنه‌ای: عراق مرکز ثقل بزرگ منطقه و به نفع ملت‌ها و کشورهای منطقه است- آیت‌الله خامنه‌ای: روابط ایران و عراق فراتر از روابط دو کشور همسایه است- آیت الله خامنه ای و عبدالمهدی درباره همکاری کشورهای منطقه و نقش عراق گفتگو کردند- مذاکرات روحانی و عبدالمهدی در خصوص گسترش روابط دو کشور- روحانی و عبدالمهدی در خصوص مسائل مرزی گفتگو کردند- توافق ایران و عراق برای تکمیل مذاکرات مربوط به بدهی گاز و برق عراق به ایران- ایران از صادرات بیش از ۱۵۰۰ مگاوات برق به عراق

خبر داد.

سفر «عبدالمهدی» به تهران چه‌تأثیری در اقتصاد ایران و عراق خواهد داشت؟

سفر نخست‌وزیر عراق به تهران درحالی آغاز شد که عراق در سال ۹۷به یکی از مهمترین شرکای اقتصادی ایران تبدیل شد؛ سفری که با توجه به هیئت همراه عبدالمهدی و مذاکرات قبلی سران ۲کشور می‌تواند نویددهنده اخبار خوشی در آینده اقتصاد ۲کشور باشد.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به‌همراه تعدادی از وزرای تجارت، امور خارجه، برنامه‌ریزی، راه و ترابری، بهداشت، برق و امور زیربنایی، نمایندگان مجلس این کشور و همچنین مشارکت ۳۰ نفر از فعالان بخش خصوصی عراق به تهران، به همان اندازه که از دیدگاه سیاسی، حائز اهمیت است، از نظر اقتصادی نیز قابل توجه است.عراق به‌عنوان همسایه‌ای که طولانی‌ترین مرز خشکی را میان همسایگان غربی کشورمان با ایران دارد، در سال‌های اخیر توانست به یکی از متحدان استراتژیک ایران در منطقه تبدیل شود و پس از تحریم‌های آمریکا نیز تبدیل به یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران شد .کشور عراق با دارا بودن منابع عظیم انرژی از یک سو و در اختیار داشتن بازاری بزرگ و متنوع از سوی دیگر، از جایگاه ویژه‌ای در معادلات اقتصادی منطقه برخوردار است ولی ارتقاء مشارکت و تعاملات اقتصادی این کشور مسلمان با ایران در ماه‌های اخیر توانست، بیش از گذشته، پتانسیل اقتصادی این کشور را نشان دهد.نگاهی به تجارت این دو کشور طی یک دهه گذشته نشان می‌دهد میزان صادرات انواع کالاهای ایرانی به عراق از ۲ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار در سال ۱۳۸۷ به ۵ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار در سال ۹۰، ۵ میلیارد و ۹۴۹ میلیون دلار در سال ۹۲ و ۶ میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار در سال ۹۶ رسیده است، این یعنی تا سال ۹۶، ایران پس از ترکیه و چین که به‌ترتیب ۹ و ۸٫۴ میلیارد دلار صادرات کالا به عراق داشتند، در رتبه سوم کشورهای حاضر در بازار عراق قرار داشت. اما با آغاز تحریم‌ها در سال ۹۷، این معادله تغییر کرد و ایران توانست طی ۱۱ ماه ابتدایی سال گذشته، رکورد ۹ میلیارد دلاری صادرات به عراق را ثبت کند و تبدیل به اولین کشور حاضر در بازار عراق شود .اما در این میان، علاوه بر پتانسیل‌های اقتصادی دو کشور، تعاملات سیاسی طرفین در ارتقاء تعاملات بازرگانی بین دو کشور تأثیرگذار بود و از همین روست که دیدار مسئولان ارشد سیاسی دو کشور، می‌تواند امید به افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری ایران و عراق و ثبت رکوردهای جدید را بیشتر کند.به گزارش خبرگزاری تسنیم، سفر عادل عبدالمهدی به ایران به‌دنبال سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به عراق صورت گرفته و با توجه به سهم بزرگی که مذاکرات اقتصادی در دیدار گذشته مسئولان ارشد دو کشور در بغداد داشت، می‌توان پیش‌بینی کرد که در سفر نخست وزیر عراق به تهران نیز همان سطح از مذاکرات ادامه یابد.

حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز معتقد است، در سفر عادل عبدالمهدی، پیش‌بینی می‌شود مقدمات اجرایی شدن توافقات سفر دکتر روحانی در زمینه ویزای تجاری، ترانزیت کالا از مسیر عراق، فعال شدن شرکت‌های بازرسی ایرانی در رابطه با کنترل کیفیت و استاندارد، مشارکت ایران در بازسازی عراق و پیوند زدن ظرفیت‌های صنعتی دو کشور با راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی مشترک در دستور کار مذاکرات اقتصادی مسئولان دو کشور قرار گرفته باشد.سفر نخست وزیر عراق به تهران در شرایطی انجام می‌شود که طی روزهای گذشته، هیئتی از مقامات عربستانی به‌همراه جمع بزرگی از تجار و فعالان اقتصادی سعودی به بغداد سفر کردند و در این سفر، علاوه بر کمک ۱٫۵ میلیارد دلاری پادشاه سعودی برای احداث یک ورزشگاه در کشور عراق، طرح ۱۸۶ فرصت سرمایه‌گذاری و تأسیس منطقه آزاد تجاری از سوی عربستان به عراق ارائه شد؛ از همین رو سفر عبدالمهدی به تهران بلافاصله بعد از سفر هیئت سعودی به بغداد، می‌تواند حضور نخست وزیر عراق در تهران را بیش از پیش پراهمیت سازد.

سایه روشن تکاپوی جدید سعودی‌ها در عراق

پس از یک برهه ۲۷ سال قطع روابط، اکنون سعودی‌ها دو سال است که با انگشت گذاشتن روی مشترکات قومی می کوشند از در «قومیت عربی»، روابط طبیعی خود را با عراق از سرگیرند، امری که در این دوسال همواره اسباب حاشیه‌سازی در روابط دو کشور بوده است.به گزارش ایرنا، این حاشیه‌های جنجالی در این دو سال، هر بار که بحث روابط ریاض و بغداد مطرح شده و یا قرار بوده هیاتی عالی رتبه از سعودی به عراق بیاید یا مقام بلندپایه‌ای از عراق عازم ریاض شود، پررنگ شده است.به دنبال سفر هیات پر تعداد سعودی‌ها در اواخر هفته گذشته به بغداد، متشکل از یکصد فعال اقتصادی و ۹ وزیر به سرپرستی «ماجد القصبی» وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری عربستان سعودی و گزارش‌هایی که حاکیست «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق قرار است به زودی عازم ریاض شود، این بحث و جدل داخلی در عراق دوباره با قدرت در صحنه سیاسی و رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است. عده‌ای که شاید اکثریت را تشکیل می دهند با یادآوری سیاست‌های آزاردهنده ای که سعودی‌ها در طول ۱۶ سال گذشته از سقوط رژیم صدام نسبت به دولت و ملت عراق داشتند، به شدت منتقد عادی‌سازی روابط هستند .این عده معتقدند که عربستان سعودی در رویکرد جدیدش نسبت به عراق صادق نیست و تحت تاثیر دیکته‌های آمریکا، به این روابط با عراق تن داده است.بر همین اساس، مسئله قومیت عربی که سعودی‌ها برای توجیه مناسبات خود با عراق، در پیش گرفته‌اند را بهانه ای برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های فرقه‌ای و فتاوای تکفیر سعودی‌ها و انفجار پنج هزار انتحاری سعودی در عراق در طول این سال‌های سیاه روابط با سعودی‌ها می دانند.در مقابل رژیم سعودی در جریان سفر هیات اخیر اقتصادی خود به بغداد با رجوع مجدد به سیاست‌ها سنتی خود، یعنی پول پاشی و بذل و بخشش‌های مالی از جمله اعطای وام یک میلیاردی به عراق برای بازسازی و احداث یک شهرک ورزشی هدیه ای برای مردم عراق، درصدد عبور از این دلچرکینی‌های عمیق عراقی‌ها نسبت به خود است. بسیاری از منتقدان عادی‌سازی روابط با سعودی در عراق معتقدند که بغداد نباید بلاعوض به این عادی سازی شتابنده روابط تن دهد بلکه معتقدند که دولت عراق با درنگ و حوصله و مطالبات تاوان خسارت‌های جانی و مالی ۱۶ سال گذشته ناشی از حمایت ریاض از گروه‌های مسلح و انفجارهای تروریستی و انتحاری در عراق، به از سرگیری روابط با سعودی تن دهد.اما عده دیگری معتقدند که عراق در راستای سیاست آشکار خود مبنی بر داشتن روابط متوازن با همه کشورهای منطقه، چاره ای جز تن دادن به مطالبات سعودی‌ها برای از سرگیری روابط دو جانبه ندارد.در جریان سفر هیات اخیر سعودی به بغداد، دو کشور برای اولین بار با اعطای روادید به اتباع عراقی برای سفر به عربستان سعودی موافقت کردند و اولین کنسولگری سعودی در بغداد گشایش یافت و گفته می شود که قرار است چهار کنسولگری دیگر در عراق از جمله بصره در همین چارچوب گشایش یابد .گشایش گذرگاه مرزی «عرعر» در آینده نزدیک بین دو کشور و افزایش حجم تبادلات تجاری و بالاخره مشارکت سعودی در تامین بخشی از کمبود‌های برق عراق از جمله طرح‌هایی است که در جریان سفر هیات سعودی مطرح شده و قرار است در سفر عبدالمهدی به ریاض در قالب ۱۰ توافقنامه به امضای دو کشور برسد.

«نجاح محمدعلی» کارشناس سیاسی عراق که در امور داخلی سعودی نیز تخصص دارد، از جمله منتقدان عادی سازی بلاعوض روابط با سعودی‌ها است و در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است که وی به شرطی که ریاض از جنایات و سیاست‌های خصمانه سابق خود با عراق عذرخواهی بکند و خسارت‌های ناشی از این سیاست‌ها را به عراق پرداخت کند، موافق از سرگیری این روابط دو جانبه است.وی نوشته است: «با برقراری روابط با سعودی‌ها موافق هستم به شرطی اینکه ریاض به جنایت‌هایش در عراق اعتراف کرده و تاوان خسارت‌های ناشی از آن را به قربانیان پرداخت و عذرخواهی کند و تعهد بدهد که دوباره به این سیاست سابق خود بر نمی گردد.»وی همچنین خواستار عدم دخالت مجدد سعودی در حمایت از گروه‌ها و شخصیت‌هایی شده که درصدد آزار رساندن به عراق یا کشورهای همجوار عراق هستند و گفته است که ریاض باید از دخالت در امور داخلی عراق و همراهی کردن با طرح‌های تجزیه عراق دست بردارد.

از طرفی با اعلام ساخت یک شهرک ورزشی از سوی پادشاه عربستان در عراق، فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق با هر گونه نامگذاری اماکن عراقی به نام مقامات آل سعود مخالفت کرده و دوباره جنایت‌های این رژیم در طول سال‌های گذشته در حق مردم عراق را یادآور شده است. «حسن سالم» نماینده پارلمان و عضو این فراکسیون در بیانیه ای اعلام کرد که گروه‌های مقاومت اسلامی عراق بویژه عصائب اهل الحق و فراکسیون آن در پارلمان، هر گونه نامگذاری امکان ورزشی و غیر ورزشی به نام یکی از رهبران عربستان سعودی را نمی پذیرند.وی افزود: دستان آل سعود به خون مردم بیگناه عراق آلوده است و ساخت ورزشگاه در عراق از سوی کسانی که در تروریسم دست دارند و آخرین مورد آن نیز قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی بود مصداق «کلمه حق یراد بها الباطل» (سخن حق با هدف باطل) است .حسن سالم افزود: ما نامگذاری شهرک ورزشی به نام ملک سلمان یا بن سلمان که فجایعی مانند بمب گذاری‌های تروریستی و قتل و ترور را در عراق سبب شده اند، نخواهیم پذیرفت.یک ناظر سیاسی نیز در گفتگو با خبرگزاری الغدیر عراق گفته است که عراق باید با برقراری روابط متوازن با ایران و سعودی هم در راستای منافع ملی خود و هم نزدیک کردن دیدگاه‌های تهران و ریاض تلاش کند. این ناظر سیاسی که نامش در گزارش ذکر نشده است در عین حال گفته است که حساسیت‌های موجود میان عربستان و عراق به این زودی‌ها برطرف نخواهد شد چرا که عراقی‌ها همچنان قربانی فتواهای علمای وهابیت در عربستان سعودی مبنی بر تکفیر شیعه هستند. به گفته وی، عراق باید سعودی را وادار کند نقشی که در جنگ فرقه ای در عراق و اعزام انتحاری‌ها و قتل و کشتار عراقی‌ها داشته است جبران کند تا بعد دو کشور بتوانند وارد مرحله تازه‌ای از روابط شوند.

این ناظر سیاسی افزود: غرامتی که عراق باید بابت خسارت‌های ناشی از تروریسم مورد حمایت سعودی از ریاض مطالبه کند شاید به یک هزار میلیارد دلار برسد و باید کمیته ای مشترکی با هماهنگی سازمان ملل تشکیل شود تا این غرامت را تعیین و زمینه پرداخت آن را فراهم کند. اما با وجود این انتقادها از سیاست‌های سعودی‌ها نسبت به عراق که این روزها نمونه‌های زیادی را از آن در شبکه‌های اجتماعی که به نوعی انعکاس دهنده افکار عمومی عراق است، می‌توان سراغ گرفت، در مقابل عده ای نیز از گسترش این روابط حمایت کرده اند.برادران کربولی (جمال الکربولی رییس حزب الحل و محمد الکربولی نماینده استان الانبار در پارلمان عراق) از جمله نمونه‌هایی از شخصیت‌هایی هستند که از توسعه روابط سعودی و عراق حمایت کرده اند و آن را نوعی پیروزی برای سیاست منطقه ای عراق بر شمرده اند.

«احسان الشمری» استاد علوم سیاسی و مشاور سابق رسانه ای «حیدرالعبادی» نخست وزیر سابق عراق نیز از جمله افرادی است که در صفحه شخصی خود در توئیتر از گسترش مناسبات با سعودی حمایت و تاکید کرده است که سعودی‌ها در عادی سازی مناسبات خود با عراق صادق هستند.رهبران دو کشور عراق و سعودی در چنین فضایی از حاشیه‌های غلیظ می کوشند روابط عادی خود را پیش ببرند که به اعتقاد کارشناسان این ماموریت از طرف عراق به دلیل بی اعتمادی عراقی‌ها به نیت‌های باطنی سعودی و دیکته خارجی بر سیاست‌های عمومی این رژیم به مراتب شدیدتر است.از جمله مسائلی که باعث شده است که بخشی قابل توجهی از جامعه عراق نسبت به سیاست‌های سعودی‌ها در عادی سازی روابط با بغداد به دیده تردید نگاه کند، نوعی انگیزه‌های پلید پنهانی سعودی‌ها می دانند که به اعتقاد آنها، آل سعود می خواهد از طریق آن، به تدریج عراق را از دوست و همسایه مطمئن خود یعنی ایران جدا کند.برهمین اساس این عده، انگشت گذاشتن سعودی بر اشتراکات نژادی و طرح مسئله قومیت عربی و حاتم بخشی‌های ملک سلمان در ایجاد شهرک ورزشی و اعطای وام یک میلیاردی و اعلام آمادگی برای تامین نیاز برق عراق و تسهیل در اعطای روادید به اتباع عراقی را در راستای کاستن از حجم و نزدیکی روابط عراق و ایران می دانند.به رغم این نگرانی‌ها، دولتمردان عراق با ترسیم راهبرد سیاست خارجی خود در مرحله جدید تلاش دارند به همسایگان و هم ملت خود اطمینان بدهند که اولویت در همه روابط منطقه ای و خارجی عراق با کشورهای خارجی، منافع عراق است .

Email this page

نسخه مناسب چاپ