تشریح نتایج کمیسیون مشترک برجام در وین
اینستکس عملیاتی شد؛ ‎عراقچی: مثبت است ولی کافی نیست
 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اینستکس عملیاتی شده و ۲سه تا ۳مورد کاری هم اکنون در حال انجام شدن است و به زودی تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد.

به گزارش مهر، سید عباس عراقچی درباره نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران گفت: در مجموع جلسه مثبت و سازنده‌ای بود و نسبت به جلسات گذشته یک گام به جلو به شمار می‌آید. البته هنوز تا خواسته‌های جمهوری اسلامی‌فاصله قابل توجهی وجود دارد و با دستاوردهای ملموسی که ایران انتظار دارد، هنوز فاصله داریم .با این حال قدم‌های رو به جلویی که در کمیسیون برداشته شد را بررسی کامل خواهیم کرد و من اینها را به تهران منتقل خواهم کرد و هرگونه تصمیم گیری با تهران خواهد بود.

معاون وزیر خارجه درباره مباحثی که در نشست وین درباره آن بحث شد بیان کرد: مهمترین موضوعی که در این جلسه بحث شد، موضوع اینستکس و کانال مالی که اروپایی‌ها درست کردند، بود. سه کشور اروپایی توضیحات مبسوط و مفصلی را در این زمینه دادند.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان با بیان این که کشورهای اروپایی دیگری هم اظهار علاقه کردند به عنوان سهامدار به این مکانیسم و شرکت محلق شوند، بیان کرد: کشورهای اروپایی در نظر دارند اعتباراتی را برای اینستکس در نظر بگیرند و به روی همه کشورهای اروپایی باز است و آنها می‌توانند از طریق آن با ایران معامله انجام دهند.

وی ادامه داد: قول دادند که اینستکس به روی کشورهای دیگر هم باز شود تا بتوانند از طریق این سازوکار با ایران معامله داشته باشند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که این پروسه شروع شده است، یادآور شد: اگرچه این پروسه خیلی دیر شروع شده و کمتر از انتظارات ماست، ولی مراحل نهایی خود را طی می‌کند و به مرحله عملیاتی شدن، رسیده است.

وی در عین حال متذکر شد: البته بدون این که خرید نفت از ایران صورت بگیرد یا اعتبارات خاصی برای اینستکس در نظر گرفته شود، اینستکس نمی‌تواند به صورت کامل انتظارات ما را برآورده کند. انتظار داریم کشورهای اروپایی به صورت جدی بحث فروش نفت ایران را هم مدنظر داشته باشند.

عراقچی با بیان این که انتظارات ما به صورت کامل برآورده نشده است، گفت: فکر می‌کنیم قدم‌های مثبتی که برداشته شده، ارزش بررسی کردن را دارد، لذا اینها را به تهران منتقل خواهم کرد.

معاون سیاسی وزیر خارجه با ذکر این نکته که غیر از موضوع اینستکس در بحث راکتور اراک هم پیشرفت‌های خوبی داشتیم، اظهار داشت: همه اعضا تعهد کردند که در جدول زمانی مشخص شده ساخت این راکتور جدید به پایان برسد.

وی با بیان این که در برخی حوزه‌های دیگر پیشرفت‌هایی داشتیم، اظهار داشت: در نهایت تصمیم گرفته شد جلسه وزرای خارجه کشورهای باقیمانده در برجام به زودی برگزار شود. احتمالاً این نشست در ماه جولای و قبل از تعطیلات تابستانی در اروپا خواهد بود.

اشمید: اینستکس عملیاتی شده است

معاون مسئول سیاست خارجه اروپاهم از اجرایی شدن اینستکس خبر داد.

به گزارش ایسنا، هلگا اشمید، در توییتر نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام به نتیجه رسید. گفتگوهای سازنده‌ای داشتیم. اجرای کامل و مؤثر توافق هسته‌ای ایران توسط تمامی‌طرفین همچنان یک عنصر کلیدی باقی می‌ماند.

اشمید در توییت دیگری نوشت: اینستکس حالا عملیاتی شده است. اولین تراکنش‌ها در حال انجام شدن است و کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا هم به این مکانیسم خواهند پیوست. پروژه‌های فردو و اراک هم به خوبی در حال پیشروی هستند.

بیانیه‌ای از سوی هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام

دراین حال ،هماهنگ‌کننده نشست کمیسیون مشترک برجام که در سطح معاونان وزیران خارجه کشورهای ۱+۴برگزار شد، در بیانیه‌ای نتایج این کمیسیون را شرح داد.

دراین بیانیه با اشاره به این که برجام همچنان یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه است که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱به اتفاق آرا مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است آمده است: در پرتو تنش‌های جدید، صیانت از برجام همچنان برای امنیت و ثبات منطقه‌ای اساسی است.

با توجه به تحولات و بیانیه‌های نگران‌‎کننده اخیر، اعضا اهمیت ادامه اجرای کامل و مؤثر این توافق از سوی تمامی‌طرف‌ها را خاطر نشان ساختند. همزمان، اعضا یادآور شدند که رفع تحریم‌ها یک بخش اساسی از برجام است و در این باره تعهدات مربوطه خود را مرور کردند. آنها همچنین تلاش‌های معطوف به کاهش آثار منفی خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها که مکرراً نسبت به آن ابراز تأسف کرده‌اند، را مورد مداقه قرار دادند.

فرانسه، آلمان و انگلستان، به اطلاع اعضا رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی‌دولت‌های عضو اتحادیه اروپا قرار دارد و اولین تراکنش‌های آن در حال پردازش است. همکاری‌های تکمیلی جاری با نهاد متقابل تأسیس شده ایرانی (سازوکار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا) تسریع خواهد شد. آنها تأیید کردند که برخی دولت‌های عضو اتحادیه اروپا در حال پیوستن به سهامداران اینستکس، که یک سازوکار خاص معطوف به تسهیل تجارت قانونی با ایران است، هستند. آنها همچنین در حال تلاشند اینستکس را به روی فعالان اقتصادی کشورهای ثالث هم باز کنند.

بیانیه اضافه کرد: اعضا همچنین در میان سایر موضوعات مختلف مطرح، پیشرفت خوب در پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و پروژه تبدیل تأسیسات فردو برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار، آنگونه که در برجام پیش‌بینی شده است، را مورد توجه قرار دادند. اعضا بر اهمیت این پروژه‌ها از منظر عدم اشاعه هسته‌ای تأکید کردند. در‌باره پروژه اراک، اعضا مشخصاً از پیشرفت‌های حاصله توسط رؤسای مشترک کارگروه اراک یعنی چین و انگلستان، از جمله امضا قرارداد «تجزیه و تحلیل حالات گذرای رآکتور» بین ایران و چین استقبال کردند. کمیسیون مشترک مجدداً تعهد قاطع خود برای حمایت کامل از این پروژه‌های هسته‌ای، از جمله تکمیل بموقع پروژه مدرن‌سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و تأمین تجهیزات لازم برای آن را مورد تأکید قرار داد. اعضا همچنین در جریان گزارش فعالیت‌های جاری در حوزه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام نیز قرار گرفتند.

اعضا، بر نقش کلیدی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، به عنوان تنها نهاد بی‌طرف که مسئول نظارت بر اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت ملل متحد به منظور راستی‌آزمایی ماهیت منحصراً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران است، تاکید کردند.

به عنوان بخشی از فعالیت‌های جاری در خصوص موضوعات هسته‌‎ای و تحریم‌ها، کمیسیون مشترک کارشناسان را موظف کرد تا به دنبال راهکارهای عملی به ویژه برای صادرات اورانیم دارای غنای پایین و آب سنگین تحت ترتیبات مناسب باشند. به موازات این، آن‌ها همچنین از طریق تشکیل جلسات تبادل نظر کارشناسی تخصصی و متمرکز، تلاش‌های خود را در رابطه با برداشتن تحریم‌ها همسو با تعهدات مندرج در بند هشتم بیانیه نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام مورخ ۱۵تیرماه ۱۳۹۷، به منظور ارائه راه‌حل‌های عملی در جهت حفظ عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران تشدید خواهند کرد.

به موجب مفاد برجام، کمیسیون مشترک همچنان تنها محل مرتبط برای بررسی و تبادل نظر در باره تمامی‌مسائل و نگرانی‌ها می‌باشد.

همچنین اعضا توافق کردند از نزدیک اجرای برجام را رصد کنند و تصمیم گرفته‌شد نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک تشکیل شود.

چین: ایران خواهان باقی‌ماندن در برجام است

به دنبال آن یک مقام چینی، بدون افشای جزئیات، اطلاع داد که یک مکانیسم پیچیده برای حفظ تجارت با ایران عملیاتی شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، «فو کانگ» مدیرکل اداره کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین روز جمعه پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد: ما به طور بلند و واضح از طرف ایرانی شنیدیم که این کشور خواهان باقی ماندن در برجام است.

این خبرگزاری همچنین گزارش داده است که خواست ایران از اروپا برای عملیاتی کردن تعهداتشان در رابطه با جبران ضررهای مالی حاصل از تحریم‌های آمریکا، یک عامل مهم در نشست روز جمعه محسوب شده است.

بنابرخبردیگر، محمد جواد ظریف در صفحه توییتر خود خطاب به دونالد ترامپ نوشت: تحریم‌ها آلترناتیو جنگ نیستند. آنها خود جنگ هستند. نابودی برابر با نسل کشی و برابر با جنایت جنگی است.

وی در ادامه مطلب خود با اشاره به این که جنگ کوتاه با ایران یک توهم است، آورده است: هر کسی جنگ را آغاز کند پایان دهنده آن نخواهد بود. مذاکره و تهدید به صورت توامان جواب نمی‌دهد.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به این که اقدامات آمریکا تحریک‌آمیز و مقابله‌ جویانه است، تاکید کرد که تحریم‌های جدید واشنگتن اهانت بیشتر ایالات متحده به کل ملت ایران است.

ظریف در مصاحبه‌ با خبرنگار شبکه سی. ان. ان در تهران اظهار داشت: آمریکا در موضعی نیست که ایران را نابود کند.

وی گفت: مردم ایران آماده مقاومت در مقابل هر تجاوزی هستند. ما به دنبال تقابل و جنگ نیستیم.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: اقدامات آمریکا طی هفته‌های گذشته مقابله‌جویانه و تحریک‌آمیز بوده است، به ویژه تحریم‌ها علیه دفتر مقام معظم رهبری که اهانت بیشتر ایالات متحده به کل ملت ایران است.ظریف افزود: فکر می‌کنم ترامپ باید به خاطر بیاورد که ما در قرن هجدهم میلادی زندگی نمی‌کنیم. یک منشور سازمان ملل متحد وجود دارد و تهدید به جنگ غیرقانونی است.وی گفت که دولت آمریکا «تلاش می‌کند دولت ایران را تضعیف کند. آمریکا براساس تحلیلی اشتباه به این باور رسیده است.»

ظریف در ادامه صحبت‌های خود اظهار داشت که ترامپ «اطلاعات اشتباه و تحلیل اشتباه» دریافت کرده است و «رئیس جمهوری ترامپ اینک خود را در وضعی یافته که فکر می‌کند لازم است از آن خارج شود».

وال‌استریت‌ژورنال: هلند به سهامداران اینستکس افزوده می‌شود

درهمین حال ، هفت کشور اروپایی اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوونی، اسپانیا و سوئد روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای‌ ایران در سال ۲۰۱۵ تاکید کردند و آن را یک ابزار کلیدی برای رژیم کنترل تسلیحات و یک عامل اصلی برای حفظ ثبات در منطقه خواندند.

در این بیانیه آمده است: با آگاهی از اینکه اجرای بخشهای اقتصادی این توافق با مشکلاتی روبرو شده است ما با فرانسه، آلمان و انگلیس و دیگر سازمانها و کمیسیون اروپایی برای ایجاد کانالی که تبادلات مالی با ایران را تسهیل کند همکاری خواهیم کرد. این کشورها تاکید کردند که یکی از اولین این ابتکارات استقرار ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری یا همان اینستکس است.

در پایان این بیانیه آمده است: در این چارچوب، این برای جمهوری اسلامی‌ایران مهم است که به همه تعهدات و بندهای موجود در توافق هسته ای پایبند باشد.

خبرنگار وال‌استریت ژورنال نوشت که هنوز معلوم نیست چه تعداد از این ۷ کشوری که از اینستکس حمایت کرده‌اند به عنوان سهامدار آن خواهند بود، اما تا کنون هلند تائید کرده است که به عنوان یکی از سهامداران اینستکس خواهد بود.

این خبرنگار نوشت: هر تعداد که سهامداران بیشتر باشد، خط اعتباری این سازوکار مالی بیشتر خواهد بود.

هشدار آمریکا به اروپا

این درحالی است که نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد واشنگتن به افزایش فشار خود علیه تهران ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، برایان هوک، به اتحادیه اروپا هشدار داد که این اتحادیه یا باید با ایران تجارت کند و یا آمریکا.

وی در ادامه با اشاره به این که دونالد ترامپ منتظر تماسی از سوی ایرانیان است، گفت که ایران بارها دیپلماسی را رد کرده است. وی همچنین بار دیگر ادعا کرد که آمریکا به دنبال تغییر نظام نیست و فقط به دنبال تغییر رفتار این کشور است.

وی در انتها ادعا کرد که آمریکا به افزایش فشار خود علیه ایران تا زمان تغییر رفتار این کشور ادامه خواهد داد.

چین: تحریم‌ها علیه ایران را قبول نداریم

امانماینده چین در کمیسیون مشترک برجام گفت که این کشور با سیاست آمریکا در باره به صفر رساندن صادرات نفت ایران مخالف است.

به گزارش فارس، «فو کانگ»، مدیر کل اداره کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه چین در پاسخ به این سئوال که آیا چین به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد گفت: «ما تحمیل یکجانبه تحریم‌ها را رد می‌کنیم و برای ما امنیت انرژی حائز اهمیت است. ما با این سیاست صادرات نفت صفر آمریکا (علیه ایران) مخالف هستیم.»

یک تحلیلگر نفتی هم بر اساس ردیابی تانکرها گفت که علیرغم تحریم‌های آمریکا یک میلیون بشکه نفت ایران به چین رسید و چندین تانکر نفت هم درمسیر است و در هفته‌های آینده به این کشور خواهد رسید.

آمارهای قبلی هم نشان می‌دهد که چین محصولات نفتی ایران شامل نفت خام و گاز مایع راعلی‌رغم تحریم‌های آمریکا خریداری کرده است. چندین محموله نفتی دیگر هم در هفته‌های آینده به چین خواهد رسید.

دومین شرکت بزرگ انرژی چین اعلام کرده که چین همچنان به خرید نفت ایران در چارچوب سیاست‌های دولت ادامه خواهد داد.

آسوشیتدپرس: ناتو از طرح ضدایرانی آمریکا حمایت نکرد

همچنین سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت که کشورهای عضو ائتلاف ناتو از طرح کشورش برای تشکیل ائتلافی علیه ایران حمایت نکرده‌اند.

به گزارش فارس، کشورهای عضو «ناتو» حمایت چندانی از طرح دولت آمریکا برای تشکیل ائتلافی دریایی با هدف ادعایی «حراست از آزادی تردد» در خلیج فارس و تنگه هرمز نکرده‌اند.

آسوشیتدپرس به نقل از «مارک اسپر»، نوشت: متحدان ناتو تعهد قاطع خود را برای شرکت در این ائتلاف جهت مقابله با «تهدیدهای ایران» ابراز نکرده‌اند.

اسپر افزود که آمریکا ماه آینده با ارائه جزئیات بیشتری از افزایش «تهدیدهای ایران» تلاش خواهد کرد حمایت آن دسته از اعضای ناتو که تمایلی به مشارکت در این طرح ندارند را جلب کند.

آسوشیتدپرس نوشت: این نتیجه مطابق با انتظارات اسپر بوده که از قبل هم انتظار زیادی برای مواجه شدن با تعهدات سرسخت اعضای ناتو نداشته است. او علی‌رغم این گفته برخی از متحدان آمریکا در محافل خصوصی برای شنیدن جزئیات بیشتر از این طرح ابراز تمایل کرده‌اند.

آسوشیتدپرس گزارش داد متحدان ناتو میلی برای مشارکت در هر گونه تلاش نظامی‌به منظور مقابله با ایران نشان نداده‌اند. اروپا به ویژه در پرتو تهدیدهای نظامی‌اخیر دولت آمریکا علیه ایران خواستار تاکید بیشتر بر کاستن از احتمالات جنگ در منطقه است.

«یلس استولتنبرگ»، دبیر کل ائتلاف ناتو در پاسخ به این سئوال که اعضای این ائتلاف چه پاسخی به درخواست آمریکا نشان داده‌اند گفت: هنوز تصمیمی‌درباره انجام اقدامی‌خاص گرفته نشده است.

او گفت: «متحدان هم‌نظر بودند که ما به شدت درباره اقداماتی که ایران در منطقه انجام داده و می‌دهد نگران هستیم. گفتگو میان متحدان ادامه خواهد یافت، اما پیام اصلی-و تمرکز اصلی- همه متحدان تنش‌زدایی و تلاش برای جلوگیری از وقوع درگیری است.»

یک دیپلمات اروپایی ناتو گفت که این ائتلاف می‌‌خواهد خودش را از موضوعات مرتبط با ایران دور نگاه دارد. ناتو، در عوض خواستار مشاهده آرامش بیشتر میان آمریکا و ایران است و نمی‌خواهد که این مساله ای برای ناتو تبدیل شود.

روسیه آماده ارسال سامانه دفاعی S-400به ایران

دراین میان سرویس فدرال روسیه در زمینه همکاری‌های فنی نظامی‌اعلام کرد که آماده ارسال سامانه موشکی S-400به ایران است، اما تا این لحظه هیچ درخواستی از سوی ایران به دست مسکو نرسیده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتینک، نماینده سرویس فدرال روسیه در زمینه همکاری‌های فنی اعلام کرد: آماده‌ایم بر سر ارسال سامانه ضدهوایی S-400پیروزی، به سایر کشورها از جمله ایران، به مذاکره بپردازیم.

علی‌الخصوص که این سامانه محدودیت‌های قطعنامه شورای امنیت که در ۲۰ژوئن سال ۲۰۱۵تصویب شد را شامل نمی‌شود. ما تاکنون در باره ارسال این سامانه از هیچ‌کدام از شرکایمان درخواستی دریافت نکرده‌ایم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ