اگر می‌خواهیم استارتاپ موفقی باشیم…
 

رشد و توسعه کسب و کارهای اینترنتی در افزایش تولید، ایجاد اشتغال و کارآفرینی تأثیر مستقیم دارد. استارتاپ‌های ایرانی باوجود حضور پررنگ در فضای کسب و کار ایران هنوز آنچنان که باید و شاید تأثیر خود را بر تولید و اشتغال نشان نداده‌اند و اگر از تعداد انگشت شمار استارتاپ‌های ایرانی بگذریم اغلب این استارتاپ‌ها با مشکل اساسی روبه رو هستند که به اجمال به چند نکته اشاره می‌کنیم‎:

‎۱ـ یکی از مشکلات استارتاپ‌ها مدیریت اجرایی است. در برخی از موارد استارتاپ‌ها، ایده نو، کار خلاقانه، تامین سرمایه، منابع انسانی متخصص، امکانات و تجهیزات مناسب را دارند، اما نبود یک مدیر اجرایی باعث می‌شود تا طرح به صورت موفقی اجرا نشود. بنابراین نباید از این اصل مهم غفلت کرد که یکی از دلایل مهم موفقیت استارتاپ مدیریت اجرایی کار است. اگر استارتاپ نتواند نیازهای مردم را برای ایجاد رفاه آنها مدیریت کند در کوتاه مدت شکست می‌خورد‎.

‎‎ ‎ایده‌های نو و تازه صرفا نمی‌تواند عامل موفقیت باشد همانطور که امکانات و تجهیزات فنی نمی‌تواند عاملی برای موفقیت استارتاپ باشد، بلکه مجموعه‌ای از عوامل باید با مدیریت درست در کنار هم قرار بگیرند تا یک استارتاپ در سطح ملی موفق شود. برخی از استارتاپ‌ها در شروع بسیار خوب عمل می‌کنند، اما پس از جذب مشتری آرام آرام از مسیر درست خارج می‌شوند و نمی‌توانند خدمات مناسبی به مشتریان بدهند و همین عاملی برای شکست می‌شود‎.

‎‎ ‎با توجه به اینکه این نوع از فعالیت وابسته به دنیای نوین فناوری است و در نوع خود بدیع و تازه است طبعا میانگین سنی کسانی که از این نوع کسب و کار‌ها با توجه به بیکاری حاکم بر جامعه ایرانی استقبال می‌کنند جوانان هستند و چون تجربه کافی و وافی در بازار اینترنتی ایران وجود ندارد، همواره با آزمون و خطا کار راه اندازی می‌شود و طبعا میزان اشتباه در کسب و کارهای اینترنتی به مراتب بیشتر از کسب و کارهای سنتی اتفاق می‌افتد‎.

‎۲ـ استارتاپ‏‌های ایرانی عموما فاقد برنامه تحقیقاتی و مطالعاتی بازار هستند. شاید بی اغراق بیش از ۹۰درصد این استارتاپ‌ها هیچ برنامه مکتوب مطالعاتی و تحقیقاتی ندارند و صرفا براساس تجربه کوتاه مدت در فضای وب و دیدارهای هر از گاهی و گپ و گفت‌های دوستانه شکل می‌گیرد. در صورتی که راه اندازی هر کسب و کار چه اینترنتی و چه غیر اینترنتی نیاز به مطالعات و تحقیقات گسترده و مکتوب کردن آنها به عنوان برنامه و راهکار دارد‎.

‎‏۳ـ یکی از مشکلات استارتاپ‌های ایرانی تقلید و تکرار در ایده پردازی است. خلاقیت و نوآوری در ایده پردازی در استارتاپ‌های ایرانی تقریبا بسیار کمرنگ است و جوانان با شناسایی برخی از سایت‌ها و سامانه‌های اینترنتی کشورهای توسعه یافته درصدد برمی آیند تا همان استارتاپ را در ایران اجرایی کنند که گاه مانند دیجی کالا و اسنپ موفق هستند و در اغلب موارد به دلیل ناهمخوانی ایده‌ها و تقلیدی و تکراری بودن با شکست روبه رو می‌شوند‎.

‎‏۴ـ یکی از ضرورت‌ها شناخت بازار اینترنتی ایران است. جوان ایرانی قبل از راه اندازی استارتاپ باید بداند چه نیازی وجود دارد که استارتاپ او می‌تواند آن نیاز را رفع و رفاه و آرامش را برای مردم ایرانی فراهم کند. برخی از ایده‌ها نیاز جامعه ایرانی نیست و مردم به همین دلیل از آن استقبال نمی‌کنند یا زمینه‌ها برای راه اندازی و بهره برداری آن در زمان کنونی فراهم نیست‎.

‎‏۵ـ یکی از مشکلات استارتاپ‌های ایرانی حجم بزرگ فعالیت آنهاست. اکثر افراد درصدد کسب زیادی از حجم بازار هستند به همین دلیل در بیزینس پلن آنها منابع مالی در درجه اول اولویت‌ها قرار می‌گیرد. در صورتی که موفق‌ترین استارتاپ‌های دنیا در ابتدا برای رفع بخش کوچکی از نیازها و خواسته‌ها شکل گرفته است‎.‎استارتاپ‌های ایرانی باید با بخش بندی بازار و هدف قرار دادن بخش کوچکی از آن در بازار آرام آرام و بدون تبلیغات رشد کنند و بزرگ شوند، اما اگر بازار هدف استارتاپ‌ها بزرگ باشد نیاز به سرمایه گذاری کلان و تامین منابع مالی زیادی است و همین امر منجر به تاخیر در بازگشت سرمایه و سود می‌شود‎.

‎‏‏‎۶ـ ‎شاید یکی از دلایل اصلی شکست استارتاپ‌های ایرانی به روحیه فردی آنها بر گردد. ما در کارهای فردی عموما موفق هستیم برای همین در وزنه برداری و کشتی مقام‌های جهانی داریم اما در فوتبال هنوز نتوانسته‌ایم به درک حضور دیگری دست یابیم. لغت نامه دهخدا که یک دایره المعارف بزرگ است به دست یگانه استاد علامه علی اکبر دهخدا تالیف شده است در صورتی که در دنیای غرب کارهایی از نوع لغت نامه یک کار جمعی است‎.‎تجربه تاریخی نشان داده است که ایرانی‌ها در کارهای فردی بیشتر موفقند اما به علت عدم انعطاف پذیری و تسامح و تساهل شخصی در کارهای نویی مانند استارتاپ عموما با شکست روبه رو می‌شوند. در وضعیت کنونی جامعه ایران، استارتاپ‌ها باید به صورت فردی یا خانوادگی یا دوستان بسیار نزدیک راه اندازی شوند که این امر کار را با دشواری روبه رو می‌کند‎.

‎‏۷ـ یکی از عوامل شکست استارتاپ‌ها نگاه مالی و مادی به استارتاپ است. طبعا هر کسی دوست دارد از طریق کسب و کار اینترنتی درآمد مناسبی کسب کند، اما اگر از ابتدا هدف غایی او کسب درآمد و ثروت باشد با شکست روبه رو می‌شود. جوان امروز باید بداند اگر استارتاپ موفقی راه اندازی کند، خود به خود موفق می‌شود و این موفقیت برای او درآمد و پول می‌آورد اما اگر از ابتدا هدف او کسب پول باشد نمی‌تواند استارتاپ خوبی راه اندازی کند‎.

‎استارتاپ ایرانی برای اینکه بتواند در بازار کسب و کار موفق شود، باید مجموعه‌ای از این عوامل یاد شده را به صورت سازمانی مدیریت و هدایت کند تا راه برای رشد و توسعه اقتصاد فراهم شود‎.

Email this page

نسخه مناسب چاپ