بازگشت ۴ میلیارد دلار ارز صادراتی به سامانه نیما
سرپرست سازمان توسعه تجارت از افزایش بازگشت ارز صادراتی به کشور تحت تاثیر اصلاح سیاست های ارزی کشور خبر داد .

به گزارش خبرنگار اقتصادی اطلاعات، محمدرضا مودودی دیروز در نشستی خبری در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران افزود:بدین ترتیب و با اصلاح نسبی نقاط ضعف بخشنامه های ارزی، از ابتدای امسال تاکنون حدود ۴ میلیارد دلار ارز صادراتی به سامانه نیما بازگشته است.

وی بازگشت ۶۰ درصدی ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور را از نتایج اصلاح سیاست‌های ارزی برشمرد و گفت: جریان بازگشت ارز پس از اصلاح سیاست‌های ارزی نتایج مثبتی در پی داشته، چنانکه بر اساس آمار پس از اصلاحات انجام شده، ۱۸ میلیارد یورو هم به سامانه نیما بازگشته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت با ابراز رضایت نسبت به اصلاح سیاست‌های ارزی کشور اظهار داشت: شوک‌های سال گذشته که ناشی از ابلاغ بخشنامه‌های متعدد از طرف بانک مرکزی بود، مانع توسعه صادرات شده بود. این شوک ها در حالی بود که پیش‌بینی می شد به دلیل تغییر ارزش ریال در برابر دلار، صادرات بالایی داشته باشیم که این امر محقق نشد.

وی با تاکید بر تداوم و ضرورت اصلاح سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، اظهار داشت: اخیراً این نهاد اصلاحاتی در برنامه‌هایش انجام داده است.

مودودی همچنین با اشاره به آمارغیرقطعی تجارت خارجی کشور در۲ ماهه ابتدایی امسال گفت: بر اساس اطلاعات برخط گمرک ایران، میزان صادرات در دو ماهه ابتدای سال ۹۸ حدود ۴ر۸ میلیارد دلار بوده که این رقم به نسبت مدت مشابه سال قبل یعنی ۷ر۷ میلیارد دلار شاهد رشد ۹ر۸ درصدی بوده است.

وی درباره میزان واردات کشور دراین مدت هم افزود: واردات در دو ماه ابتدای امسال ۷ر۶ میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش یافته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ادامه داد:در فروردین امسال شاهد افت ۱۸ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم و تلقی این بود که بر اساس سیاست‌های ارزی، کاهش صادرات صورت گرفته، اما کاهش صادرات به دلیل وقوع سیل و مشکلات حمل‌ونقل بود که در ماه دوم سال جبران شد.

به گفته وی، صادرات خدمات فنی و مهندسی از ابتدای امسال تاکنون ۶ر۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد رشد داشته است.

نامبرده همچنین با اشاره به پدیده کارت‌های جدیدالورود بازرگانی تصریح کرد:‌ در سال ۹۷ شاهد صدور ۶۵۰۰ کارت بازرگانی جدیدالورود بودیم که این تعداد کارت سابقه فعالیت در سال‌های قبل را نداشتند. این در حالی‌ است که در سال ۹۶ کلا ۱۰ هزار کارت بازرگانی موجود بوده است. یعنی ۶۵ درصد صادرکنندگان در سال ۹۷ جدید بوده‌ و بیش از ۵ر۵ میلیارد دلار هم صادرات داشتند.وی افزود:‌ کل اقلام صادراتی کشور در سال ۹۶ را ۳۴۰۰ قلم کالا و در سال ۹۷ را ۴۴۰۰ قلم کالا دانست که نشان دهنده رشد ۲۹ درصدی است و درباره ارزش دلاری این اقلام گفت: ارزش اقلام صادراتی در سال ۹۶ حدود ۴۷ میلیارد دلار بوده که در سال ۹۷ به ۴۴ میلیارد دلار رسیده و حاکی از کاهش ۶ درصدی است.

مودودی همچنین از اضافه شدن ۹۹۱ قلم کالا در سال گذشته به سبد صادراتی کشور خبر داد و درباره تعداد صادرکنندگان اظهار داشت: تعداد کل صادرکنندگان در سال ۹۶ بالغ بر ۹۲۰۰ نفر بوده که در سال ۹۷ به ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر رسیده و حکایت از افزایش ۴۰ درصدی صادرکنندگان جدید دارد.

به گفته وی، تقریبا ۱۳۴۰ صادرکننده حقیقی و ۱۷۱۸ صادرکننده حقوقی از چرخه صادرات در سال ۹۷ جدا شده‌اند.

درهمین حال ،رئیس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری تقاضای حذف گواهی مبدا از مجموعه اسناد مورد تقاضای گمرک برای واردات کالا را ارائه داد که مورد قبول اسحاق جهانگیری قرار گرفت.

به گزارش مهر، جهانگیری در پی نوشت این نامه ضمن موافقت با اصل پیشنهاد، به وزیر اقتصاد دستور داده اگر اجرای کار به مصوبه ستاد مقابله با تحریم نیازمند است، پیشنهاد آن را ارائه دهد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این نامه نوشته است: گواهی مبدا، از جمله اسنادی است که گمرک ایران به استناد ماده ۵۸ آئین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی برای واردات کالا به کشور مطالبه می‌کند؛ اما در شرایط فعلی به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، اسناد تجاری از جمله گواهی مبدا چندین بار عوض می‌شود و حتی در مواردی ارائه آن میسر نیست.

در ادامه نامه، رئیس اتاق ایران پیرو مسائل ذکر شده و با توجه به محدودیت‌های ناشی از تحریم بر تجارت خارجی، تولید، اشتغال و معیشت مردم، از جهانگیری تقاضا کرده است در دستوری به گمرک ایران اعلام کند که تا اطلاع ثانوی (زمان رفع تحریم‌های اقتصادی ظالمانه) بدون دریافت گواهی مبدأ، نسبت به ترخیص کالاهای وارداتی اقدام کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ