بحرین در اقدامی بی‌سابقه آشکارا خواستار صلح با رژیم صهیونیستی شد
 

سرویس خارجی: «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» در ادامه تلاش های کشورش برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: منامه خواستار صلح با اسرائیل است.

وزیر خارجه بحرین برای نخستین بار و در اقدامی بی سابقه پرده ها را کنار زد و افزود: نشست منامه برای رونمایی از معامله قرن، می تواند همانند معاهده “کمپ دیوید” باشد که منجر به عادی سازی روابط میان مصر و اسرائیل شد. وی گفت: اسرائیل اینجاست و باقی می ماند و این حق اسرائیل است که به عنوان یک کشور با مرزهای امن وجود داشته باشد. “خالد بن احمد آل خلیفه” در ادامه گفت: ما خواهان روابط بهتر با اسرائیل و صلح با آن هستیم.

وی مدعی شد که بسیاری از کشورهای دوست بحرین در منطقه نیز به این موضوع باور دارند. وزیر خارجه بحرین همچنین در حاشیه اجلاس معامله قرن در منامه با «زیپی لیونی» وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی دیدار کرد. لیونی از وزیر خارجه بحرین به دلیل مواضع اخیرش در قبال اسرائیل تقدیر کرد. در چنین شرایطی عراقی های خشمگین در اعتراض به میزبانی رژیم آل خلیفه از نشست صهیونیستی اخیر در منامه، با حمله به سفارت این رژیم در بغداد و پائین کشیدن پرچم بحرین، پرچم فلسطین را به جای آن نصب کردند.صدها شهروند عراقی با حمله به سفارت رژیم آل خلیفه در منطقه “المنصور” بغداد، طرح موسوم به معامله قرن و کنفرانس اقتصادی منامه را که عراق آن را تحریم کرده بود، محکوم کردند.تظاهرکنندگان خشمگین همچنین پرچم رژیم صهیونیستی و آمریکا را به آتش کشیدند. همزمان هزاران یمنی هم علیه معامله قرن راهپیمایی کردند.هزاران نفر از مردم یمن در شهر صنعا پایتخت این کشور، راهپیمایی بزرگ “فریاد علیه مستکبران” را در محکومیت تجاوز عربستان به این کشور و معامله قرن برگزار کردند.

در چنین شرایطی وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که ۸۰فلسطینی در جریان حملات نظامیان رژیم صهیونیستی به شصت‌وچهارمین راهپیمایی جمعه بازگشت زخمی شدند. شصت‌و چهارمین راهپیمایی حق بازگشت و شکست محاصره غزه با شعار «سرنگون باد اجلاس بحرین» در اعتراض به برگزاری نشست منامه به عنوان بخشی از «معامله قرن» برگزار شد. از سویی جنبش جهاد اسلامی فلسطین با محکوم کردن اظهارات وزیر خارجه بحرین درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت که رژیم بحرین در حال ایفای نقش موش آزمایشگاهی در عرصه سیاست است.

سعد حریری نخست وزیر لبنان هم با اعلام مخالفت دولت و مجلس این کشور با طرح صلح آمریکا برای خاورمیانه موسوم به “معامله قرن” گفت: قانون اساسی لبنان مانع از اسکان آوارگان فلسطینی در این کشور است. در این حال «جرد کوشنر» داماد رئیس‌جمهور آمریکا و مشاور ارشد کاخ سفید مدعی شد: معامله قرن یک سد محکم‌ علیه ایران در منطقه ایجاد می‌کند که به‌نظرم بدترین کابوس ایران خواهد بود! این درحالی است که «مایکل لینک» گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در اراضی اشغالی فلسطین اذعان کرد طرح آمریکایی معامله قرن شکست خواهد خورد. در این حال جنبش حماس برخی تلاش‌های کنونی برای اینکه ایران را به جای رژیم صهیونیستی دشمن معرفی کنند، محکوم کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ