برداشت ۵/۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه برای اشتغال روستایی
استاندار تهران از برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه برای اشتغال روستایی خبر داد و گفت: جمعیت ۸۵۰ هزار نفری روستاییان استان تهران می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند و این در حالی است که چنین تسهیلاتی در مناطق مرزی با بهره‌ چهار درصد و در سایر مناطق با بهره شش درصدی ارائه می‌شود.

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در سی و دومین نشست فصلی مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌های کشور، با تاکید بر لزوم ارائه آموزش‌های فنی نوین و به روز به جوانان روستایی گفت‌: قطعا با ارائه چنین آموزش‌هایی می‌توان جذابیت ماندگاری را برای جوانان روستایی فراهم کرد.

وی افزود: محور اصلی اشتغال و توسعه روستاها هستند و نقش زنان را در حوزه تولید روستاها باید جدی بگیریم.

استاندار تهران با اشاره به خیل مهاجرت از روستاها به سمت شهرها گفت: امروز نمی‌توان با آموزش های ۲۰سال گذشته، جوانان روستاها را توانمند کرد. باید آموزش‌ها در حوزه های استارتاپ‌ها و حوزه‌های نوین گردشگری به جوانان روستایی ارائه شود.

حل مشکل اشتغال در۸۰۰ روستای استان تهران

در بخش دیگری از این نشست، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری تهران به حل مشکل اشتغال در ۸۰۰ روستای تهران اشاره کرد و گفت: در این روستاها جمعیتی حدود ۸۵۰ هزار نفر ساکن هستند و ما توانسته‌ایم در بیشتر مناطق روستایی استان تهران مشکل اشتغال را حل و فصل کنیم به شکلی که در برخی روستاها هیچگونه مشکل اشتغال وجود ندارد .

معصومه پرندزاد گفت: توجه به اقتصاد روستاها منجر به رفع مشکل اشتغال می شود و در این میان باید صنعت بوم گردی گردشگری در روستاهای هرچه سریعتر توسعه پیدا کند.‌وی افزود: توجه زیاد به شهرها باعث غفلت از روستاها شده است اما زندگی روستایی به هیچ عنوان نزدیک به زندگی شهری نیست و باید به روستاها نگاهی جداگانه داشته باشیم.

تاکید بر لزوم ایجاد جاذبه های روستایی

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده‌ هم بر لزوم ایجاد جاذبه‌های روستایی برای ماندگاری جمعیت در روستاها تاکید کرد.

معصومه ابتکار در این نشست گفت‌: نگاه برنامه‌ای به توسعه روستایی از اهمیت بسیاری برخوردار است و توسعه روستایی را اگر از روز اول مورد بررسی قرار دهیم همیشه در دستور کار نظام ایران بوده است، اما باید آسیب شناسی انجام دهیم که چرا با وجود تمامی هزینه‌هایی که صرف شده، روند مهاجرت از سمت روستاها به شهرها کند نشده است و با وجود زیر ساخت‌های متعدد نتوانستیم به شاخص‌های توسعه همه جانبه روستاها برسیم.‌وی خاطرنشان کرد: تجربه چهار دهه گذشته در حوزه روستایی پیش روی ما است؛ بر اساس آن باید نگاه نوینی نسبت به این موضوع داشته باشیم که خوشبختانه در این دولت این اتفاق رخ داده و توجه به بخش روستایی به خوبی محقق شده است، اما باید جهت‌گیری‌ها را به شکلی مدنظر قرار دهیم که از گذشته عبرت بگیریم. بی تردید اگر مثل گذشته باشد باز هم شاهد تکرار اشتباه‌هایی خواهیم بود و نمی‌توانیم جوابگوی تکرار اشتباه‌ها باشیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ