برد پرسپولیس ضلع ، سوم مثلث پیروزی‌های ارزشمند در لیگ قهرمانان آسیا
 

قاسم کیانی ـ ضلع سوم مثلث پیروزی‌های ارزشمند نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا با برد پرسپولیس مقابل الاهلی عربستان کامل شد تا هفته سوم این رقابتها با خوشی برای نمایندگان ایران به پایان برسد.

استقلال، ذوب‌‌آهن و پرسپولیس اگر چه عید نوروز به پایان رسید اما هدیه سال نو با ارزشی به طرفدارانشان دادند بخصوص سرخابی‌ها که با بردهایشان به کورس رقابت با حریفان بازگشتند و در صف مدعیان قرار گرفتند.

با توجه به تفاوتهای بین حریفان و نمایندگان ایران از نظر مهره‌های سرشناس و امکانات مالی و ابزاری منطق فوتبال حکم نمی‌کرد که سه تیم کشورمان مقابل حریفان تا بُن دندان مسلح به پیروزی برسند اما فوتبال منطقی ارائه شده از سوی سرخابی‌ها و ذوب‌آهن اصفهان، منطق فوتبال را نقض کرده و حکم به پیروزی تیمی داد که در زمین مسابقه بهتر بازی می‌کند.

حس جاه‌‌طلبی و برتری‌جویی که در وجود بازیکنان تزریق شده بود اولین عاملی بود که برای تیمهای شایسته کشورمان، پیروزی به ارمغان آورد چون با حضور در زمین مسابقه با اعتماد به نفس و خود‌باوری کامل، اسم و رسم حریفان را فراموش کرده و از همان ابتدا برتری خود را دیکته کردند.

استقلال، ذوب‌آهن و سپس پرسپولیس با تکیه بر کار گروهی همکاری، از خودگذشتگی و اتحاد فقط برای برد به میدان رفتند و حریفان را زمینگیر کردند.

بازیکنان در تمام خطوط به بهترین وجه انجام وظیفه کردند و نتیجه این همه انرژی مثبت و برنامه هدفمند پیروزی‌های ارزشمند شد.

بدون شک شکست تیمهای خودبین متمول عربستانی مقابل سرخابی‌های تهرانی در کشوری ثالث می‌تواند خود‌خواهی‌های آنان را برای برگزاری مسابقاتشان مقابل نمایندگان ایران در کشوری دیگر، از بین ببرد به شرط اینکه عاقلانه به قضیه نگاه کنند. تجربه نشان داده که میزبانی سرخابی‌ها در کشور ثالث باز هم، همراهی تعدادی از متعصب‌ترین تماشاچیان ایرانی را دارد که مشتاقانه، تیمشان را تشویق می‌کنند اما تیمهای عربستانی در شرایطی مشابه تا این اندازه مورد استقبال تماشاگران خود قرار نمی‌گیرند.

بنابراین درست است که اگر سرخابی‌ها در خانه از تیمهای عربستانی میزبانی کنند از حمایت تماشاچیان فراوانی بهره‌مند می‌شوند اما طبیعتاً این شرایط برای تیمهای عربستانی هم در کشورشان وجود خواهد داشت. چه کسی است که نداند تمام صغری و کبری چیدن عربستانی‌ها برای برگزاری بازیهایشان مقابل تیمهای ایرانی در کشوری ثالث، فقط و فقط به هدف عدم استفاده نمایندگان ایران از حمایت تماشاچیان پرشورشان بود اما با گذشت چند سال از این ماجرا، حداقل پس از پیروزی‌های مهم و ارزشمند استقلال و پرسپولیس دو حریف اسم و رسم‌دار عربستانی در کشوری ثالث، اگر کمی منطق، چاشنی برنامه‌های باشگاه‌های فوتبال عربستان باشد باید به این نتیجه رسیده باشند که تیم‌های متعصب ایرانی در کشور ثالث هم نمی‌گذارند حریف به اهداف خود برسد پس چه بهتر که هر تیم در کشور خود، میزبان باشد.

در بازی پرسپولیس مقابل الاهلی هر کدام از طرفین حدود ۱۵۰۰ تماشاگر داشتند اما تشویق و حمایت تماشاگران پرسپولیس به مراتب تأثیرگذار‌تر از تماشاگران عربستانی بود. موردی که قدردانی کادر فنی و بازیکنان تیم پرسپولیس را به‌همراه داشت.

علی‌ای‌حال پرسپولیس قعر‌جدولی در لیگ قهرمانان آسیا در پایان دومین هفته، از اهمیت بازی هفته سوم به خوبی آگاه بود و به همین سبب هم برانکو قبل از رویارویی با حریف با اشاره به این ماجرا اعلام کرد برای بازگشت به بازیها و کورس مدعیان به میدان می‌رود. برنامه‌ای که از همان ابتدا با بازی تهاجمی سرخپوشان تهرانی آغاز شد و خیلی زود در دو دقیقه ۱۸ گل زیبای شجاع خلیل‌زاده را به‌همراه داشت. پس از آن پرسپولیس با تکیه بر لایه‌های دفاعی خود به حفظ گل اول پرداخت اما فرصت‌طلبی علی علیپور گل دوم این تیم را در دقیقه ۴۸ به ارمغان آورد تا شاگردان برانکو با خاطری آسوده بازی را ادامه بدهند.

پرسپولیس مثل استقلال با این برد ارزشمند از قعر جدول خارج شد و شرایط صعود خود را به مرحله بعدی مهیا کرد در حالیکه هم استقلال و هم پرسپولیس می‌دانند در بازیهای باقیمانده تا پایان دور گروهی نباید هیچ امتیازی از دست بدهند. از نکات برجسته‌ای که باعث پیروزی سرخابی‌ها شد، آنالیز دقیقی بود که انجام داده بودند و طبیعتاً این ماجرا برای بازیهای آینده هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

کادر فنی استقلال و پرسپولیس برای رسیدن به این پیروزی‌های ارزشمند هر آنچه را که باید، انجام دادند و در ادامه راه می‌ماند فعالیت مدیران دو باشگاه که با درایت و تدبیر بتوانند هر چه زودتر و بهتر، مشکلات سرخابی‌ها را به‌حداقل برسانند.

بدون‌شک بزرگترین دشمن سرخابی‌های پایتخت، قبل از هر حریف اسم و رسم‌داری، حاشیه‌هایی است که می‌تواند باعث تزلزل روند صعودی آنان شود و فقط مدیران در باشگاه هستند که وظیفه دارند این حاشیه‌ها را مدیریت کرده و تیمها را به آرامش برسانند.

برانکو: پیروزی مقابل الاهلی موفقیت بزرگی بود

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با اشاره به اینکه برتری مقابل الاهلی موفقیت بزرگی برای تیمش بود، گفت: اگر به نتیجه دلخواه نمی رسیدم از کورس برای صعود عقب می ماندیم.

به گزارش ایرنا؛ برانکو ایوانکوویچ پس از برتری شاگردانش برابر الاهلی عربستان، اظهار داشت: از عملکرد بازیکنانم رضایت دارم که در این بازی حساس به پیروزی رسیدند تا با کسب سه امتیاز کلیدی در کورس صعود به مرحله حذفی قرار بگیریم.

وی افزود: بازیکنان پرسپولیس با اعتماد نفس و تمرکز خود در ۹۰ دقیقه بازی کردند. خوشبختانه جو خوبی نیز در ورزشگاه با حضور هواداران ایرانی ایجاد شده بود که باید از آنان تشکر کنم.

برانکو با بیان اینکه عملکرد به موقع و کسب شرایط ایده‌آل موجب خوشحالی او می شود، افزود: روند نتایج درخشان‌مان را ادامه دادیم. مهم کسب برتری است و تعداد گل ها زیاد تفاوتی برای ما ندارد.این مربی اهل کرواسی ادامه داد: می‌توانیم بهتر از این شویم و دلایل زیادی برای خوش بین بودن داریم.وی با قدردانی از عملکرد شاگردانش گفت: بازیکنان در اندیشه برد بودند و یقین دارم در دیدارهای آینده بهتر از این نیز می شوند.

بازتاب شکست الاهلی در رسانه‌های عربی

پیروزی ارزشمند پرسپولیس برابر الاهلی در رسانه‌های عربی بازتاب داشت و آنان از بازی خوب سرخ پوشان ایرانی سخن به میان آوردند.

به گزارش ایسنا، در یکی از حساس‌ترین دیدارهای مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا دو تیم فوتبال پرسپولیس و الاهلی به مصاف هم رفتند که در نهایت پرسپولیس توانست با نتیجه دو بر صفر بازی را به سود خود به پایان رساند تادر رسانه های عربی بازتاب ویژه ای داشته باشد.

عاجل: شکست تلخ الاهلی برابر پرسپولیس

این سایت عربستانی نوشت: الاهلی بعد از پیروزی چهار بر صفر برابر الشباب در لیگ عربستان از روحیه خوبی برخوردار بود و امیدوار بود که در این دیدار هم به پیروزی برسد اما آنها شکست تلخی برابر پرسپولیس داشتند. الاهلی در این دیدار بازی را بهتر آغاز کرد و روی به حمله آورد این در حالی بود که پرسپولیس با احتیاط بازی می‌کرد. بازی پر برخورد و با تنش زیاد پیگیری شد تا جایی که داور چند بار آن را متوقف کرد.شجاع خلیل زاده توانست با پای راست خود گل نخست بازی را برای پرسپولیس به ثمر برساند. بعد از این گل پرسپولیس چند موقعیت دیگر را خلق کرد. عمر السومه بازیکن سوریه‌ای چند موقعیت خوب در این دیدار داشت که مهم‌ترین آن در دقیقه ۳۷ بود که توپ به دیرک دروازه برخورد کرد. با آغاز نیمه دوم پرسپولیس خیلی زود توانست گل دوم خود را به ثمر برساند. در نیمه دوم باز هم شاهد درگیری‌های بین بازیکنان دو تیم بودیم. در ادامه دو تیم فرصت‌هایی داشتند اما بازی با همین نتیجه دو بر صفر به سود پرسپولیس به پایان رسید.

یورو اسپورت عربی: ادامه ناکامی الاهلی در آسیا با شکست برابر پرسپولیس

این سایت عربستانی هم نوشت: الاهلی برای دومین بار پیاپی در آسیا تن به شکست داد تا شرایط برای این تیم سخت شود و به قعر جدول رده بندی سقوط کند. نیمه نخست از جانب هر دو تیم قوی بود به ویژه نماینده ایران که غافلگیر کننده ظاهر شد و توانست توسط شجاع خلیل زاده هم در دقیقه ۱۸ با ضربه‌ای دیدنی به گل برسد. بعد از این گل الاهلی به بازی هجومی روی آورد اما این پرسپولیس بود که خطرات جدی تر را روی دروازه العویس به وجود می‌آورد.در نیمه دوم الاهلی به بازی هجومی روی آورد اما آنها خط دفاعی خود را فراموش کردند و این پرسپولیس بود که توانست گل دوم خود را هم به ثمر برساند. الاهلی تلاش کرد تا به بازی برگردد اما دفاع پرسپولیس در همه صحنه‌ها هوشیار بود و دیرک دروازه هم مانعی در گلزنی الاهلی بود. الاهلی در نهایت برای دومین بازی پیاپی تن به شکست داد تا قعرنشین این گروه شود.

اخبارنا: شکست تلخ الاهلی برابر پرسپولیس

این سایت هم نوشت: الاهلی از نظر روحی در شرایط خوبی قرار داشت. آنها در لیگ عربستان برابر الشباب با چهار گل به پیروزی رسیده بود و امید زیادی به پیروزی در این دیدار داشتند اما برابر پرسپولیس شکست تلخی را متحمل شدند تا شرایط در جدول

رده بندی برای آنها سخت شود. پرسپولیس در این دیدار با وجود آنکه شروع احتیاط آمیزی داشت اما در ادامه بهتر و بهتر شد و توانست در این بازی درگیرانه و پر برخورد با دو گل به پیروزی برسد.

سایت عربی کوره: دومین شکست پیاپی برابر الاهلی

این سایت عربی هم نوشت: الاهلی در یکی از دیدارهای حساس مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با دو گل تن به شکست داد. الاهلی در دیدار قبلی خود هم برابر پاختاکور تن به شکست داده بود تا شرایط برای این تیم سخت شود و به قعر جدول

رده بندی سقوط کند. در این دیدار شجاع خلیل زاده با ضربه‌ای دیدنی گل اول را به ثمر رساند و علیپور هم روی اشتباه خط دفاعی الاهلی گل دوم را به ثمر

رساند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ