بررسی آثار هنری استاد اکبر صوتی (کرمانی) در کتاب «مشبک»
 

کتاب «مشبک»، کاری از گروه پژوهشی هنر، به زندگی و آثار استاد اکبر صوتی (کرمانی)، از هنرمندان ممتاز هنر مشبک کاری می‌پردازد. استاد کرمانی بیش ‌از نیم قرن در این رشته با عشق زیسته و آثار ذی‌قیمتی خلق کرده است. وی در سال ۱۳۰۸ در کرمان دیده به جهان گشود. معلم پنجم ابتدایی وی، اولین کسی بود که دستان کوچک او را با کمانه مشبک‌کاری برای خلق آثار هنری آشنا کرد. وی بنیانگذار هنر مشبک است و به معلمی اشتغال داشت و اکنون بازنشسته آموزش و پرورش است.

اولین اثر استاد، طراحی و اجرای چهره خیام بود و در سال ۱۳۲۷ لوستری با طرح مجموعه ای از اسماء متبرک پنج‌تن و ائمه اطهار طراحی و اجرا کرده و آن را به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی هدیه داد.

در کارهای ایشان، مضامین مذهبی و اسلامی نقش اصلی را دارند. وی مایه‌های سنتی مذهبی و ملی را در سطح جهانی متجلی می‌کند. ساختار آثار ایشان از نظر فرم و قالب، متکی بر یکپارچه بودن کار با حداقل اتصال اضلاع بر سطح چوب است و از نظر محتوا مبتنی بر انتقال مضامین دینی و ملی و عرفانی ایرانی است. جوهره وجودی آثار ایشان سرشار از پیام‌های انسانی است. بازگویی این پیام بدین شیوه، کاری پیچیده و ارزیابی نهایی آن، بسیار دشوار است.

این کتاب مشتمل بر دو فصل است. فصل اول به صنایع دستی در پرتو سنت اختصاص یافته است.

فصل دوم به هنر مشبک اختصاص دارد. در این فصل، کلیات آثار چوبی منبت و مشبک بیان شده و منبت‌کاری به مثابه زمینه مشبک‌کاری لحاظ می‌شود. در رابطه با هنر مشبک، ابتدا تعریف لغوی دقیق از آن ارائه شده و سپس یک شناخت کلی از مشبک کاری چوب بدست می‌آید. سپس ابزارهای مورد نیاز برای مشبک کاری معرفی می‌شوند و مراحل اجرای این هنر، به تفصیل بیان می‌شوند. بحث‌هایی در رابطه با طرح و نقشه مشبک و چگونگی انتقال طرح بر روی چوب مطرح می‌شود و نحوه اجرای این هنر با دقت توضیح داده می‌شود. در رابطه با گره و کاربرد آن در صنایع دستی، با تکیه بر مشبک مباحثی مطرح شده و به طور خاص، گره‌بندی در منبت‌کاری و گره‌بندی با ورقه‌های چوب، و ترسیم گره روی کار توضیح داده می‌شود.

نسخه مناسب چاپ