استاندار آذربایجان‌غربی:
برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه را پی‌ می‌گیریم
ارومیه ـ خبرنگار اطلاعات: استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به این‌که سیاست و برنامه‌های احیای دریاچه‌ارومیه را پیگیری می‌کنیم، گفت: امیدواریم در ۳ سال آینده نسبت به تثبیت وضع دریاچه ‌ارومیه گام‌های مثبتی برداشته شود.

قربانعلی سعادت در همایش رؤسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور در ارومیه افزود: معضل دریاچه ‌ارومیه یک بحران فرامنطقه‌ای و ملی است که در صورت خشک شدن آن، تبعات منفی زیادی را در ابعاد مختلف بر ساکنین منطقه و استان‌های اطراف خواهد داشت.

او اظهار داشت: اولویت دولت یازدهم احیا و بازگرداندن دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیکی خود است و رئیس‌جمهوری هم تاکید کرده که این‌کار به هر قیمتی که شده باید انجام شود.

وی یادآور شد: در طول ۳ سال آینده، سالانه حداقل ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب از جنوب استان روانه دریاچه ارومیه خواهد شد و پس از آن، از طریق آب‌های حوزه‌های دیگر استان مثل زاب سردشت و ارس، احیای دریاچه را دنبال خواهیم کرد.

سعادت با تأکید برتعامل و همکاری جدی دولت و مردم در اجرای برنامه‌های بیست و پنج گانه نجات دریاچه ارومیه گفت: با همکاری کشاورزان، در ۴۵ هزار هکتار از اراضی حوزه آبریز دریاچه ارومیه، طرح نکاشت در طول ۳ سال اجرا می‌شود تا از این طریق نیز نسبت به تقویت منابع آب و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی اقدام شود.‏

وی، تامین زیربناهای اشتغال را از دیگر اولویت‌های استان در دولت یازدهم دانست و گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته برای تأمین زیربناهای اشتغال در استان سرمایه گذاری نشده است که امروز باید برای رفع معضل بیکاری و اشتغالزایی جوانان استان، پیگیر رونق سرمایه‌گذاری و تقویت پایه‌های اقتصادی و صنعتی در استان باشیم.

استاندار آذربایجان‌غربی به تعطیلی ۱۲۴۵ واحد تولیدی و صنعتی در استان نیز اشاره کرد و افزود: با تعطیل شدن این تعداد واحد تولیدی، شاهد بیکار شدن ۱۸ هزار نیروی کار در استان هستیم و لازم است برای رفع این مشکل و فعالسازی دوباره این واحدها، تمام تلاش و توان خود را بکار گیریم.سعادت اضافه کرد: تزریق ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی شبکه بانکی استان و در این ارتباط پرداخت ۴ درصد یارانه سود از محل کمک‌های فنی و اعتباری استان به منظور پایین آوردن هزینه تسهیلات و ایجاد رونق در واحدهای تولیدی و صنعتی راکد استان یکی از برنامه‌های قابل پیگیری است و امیدواریم با نهایی شدن تفاهمنامه بین استانداری و بانک‌های عامل، این موضوع محقق شود.

وی در ادامه سخنانش با اعلام حمایت از فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در استان گفت: این شرکت‌ها می‌توانند حلقه اتصال بین دانشگاه و بازار کار باشند و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف تحصیلی را برای ورود به بازار کار آماده کنند.

استاندار آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بسته اقتصادی دولت برای خروج از رکود و رونق اقتصادی افزود: بسته اقتصادی دولت یقینا راهگشا خواهد بود اگرچه این بسته هنوز نهایی نشده است اما مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی مانند اعضا و روسای اتاق‌های بازرگانی کشور دیدگاه‌های خود را برای جامع‌تر شدن آن ارائه کنند.

او یکی از اهداف بسته اقتصادی دولت را اصلاح سیستم بانکی و صیانت از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان دانست و افزود: اصلاح قراردادهای بانکی در خصوص شرایط ارائه تسهیلات اشتغال به متقاضیان و صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی و رفع مشکلات و تجدیدنظر در خصوص ملاک‌های تعیین سقف درآمدهای مالیاتی استان‌ها از موضوعاتی است که انتظار می‌رود با اجرای بسته اقتصادی دولت شاهد تحقق آن باشیم.استاندار آذربایجان‌غربی همچنین به تدوین قانون برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: امیدواریم در قانون برنامه ششم توسعه، میزان محرومیت، عقب ماندگی، نرخ بیکاری و سرمایه گذاری استان‌ها مورد توجه قرار گیرد و تخصیص اعتبارات نیز بر اساس آنها انجام شود.

وی، شرایط اقتصادی کشور را در حال خروج از رکود دانست و گفت: مهار تورم، تقویت اعتماد بین بخش خصوصی و دولت، تلاش برای تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در کشور و رسیدن به رونق اقتصادی از جمله اقدامات و برنامه‌هایی است که دولت یازدهم به صورت جدی آنها را دنبال می‌کند.

استاندار آذربایجان غربی تغییرات مدیریتی و جابه‌جایی مدیران در استان را در راستای بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین اهداف ما در تغییر و جابه‌جایی مدیران استان، اجرای کامل سیاست‌های جدید دولت یازدهم، بهبود فضای کسب و کار و تقویت همگرایی و کاهش فاصله بین نظام اجرایی و تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بوده است.

سعادت یادآور شد: از همه راهکارها و پیشنهادهای متعهدانه و سازنده صاحبنظران، فعالان اقتصادی و نخبگان و فرهیختگان جامعه برای پیشرفت و توسعه استان در تمام زمینه‌ها استقبال می‌کنیم.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ