برنامه دولت برای احداث ۹۰۰ هزار واحد مسکونی
وزارت راه و شهرسازی به نمایندگی از دولت برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن برنامه ریزی می کند.

این مطلب را مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دیروز در تماس تلفنی با یک برنامه رادیویی اعلام کرد و افزود: بازار معاملات مسکن در رکود قرار دارد و افزایش قیمت جدیدی در این حوزه رخ نداده است. سامانه ردیاب معاملات مسکن وجود دارد و اگر یک معامله‌ انجام بگیرد در آن ثبت شده و قابل پیگیری است. ما در رکود بسر می‌بریم و معامله‌ای صورت نمی‌گیرد و قیمت‌هایی که اعلام می‌کنند متاثر از بخش مسکن نیست.وی گفت: وزارت راه و شهرسازی به عنوان بخشی از دولت وظیفه دارد که عرضه و تقاضای مسکن را در بازار متعادل کند. به همین خاطر در برنامه‌ای که شروع کرده‌ایم و مردم از نزدیک شاهد آن هستند، برای جریان‌سازی در تولید مسکن برنامه احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی در سطح کشور و تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکونی مهر را در دستور کار قرار داده‌ایم.

اسلامی تصریح کرد: این موارد به صورت جدی و عملیاتی در کشور شروع شده است و کارها یا در مرحله اجرا و آماده‌سازی زمین بوده یا اینکه در مرحله تهیه طرح و زمین است. افزون بر این اقداماتی که انجام شده است، در شورای پول و اعتبار اقدام به افزایش وامی کردیم که به سازنده تعلق می‌گیرد و قابل انتقال به خریدار است و در ۱۶ اسفند سال ۹۷ این اتفاق افتاد. همچنین افزون بر این اقدامات، برای تحرک در تولید مصالح ساختمانی، نظام اعتباری مصالح ایجاد شد که از این طریق قیمت تمام شده را متعادل کنیم.

وی ادامه داد: این‌ها سیاست‌هایی است که باید پابرجا باشد و ما دنبال می‌کنیم تا حوزه مسکن تقویت شود. سیاست ما توسعه جریان تولید مسکن برای اقشار متوسط به پایین است و این هدفی است که دنبال می‌کنیم. برای بخش کم درآمد که دهک یک و دو هستند با کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی تعامل داشته‌ایم و با تفاهمات انجام گرفته به آنها واحد مسکونی واگذار کردیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که زمین‌های واگذار شده برای ساخت و ساز به صورت مشارکتی بوده و پولی بابت آن گرفته نمی‌شود، اظهار داشت: حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی در قانون بودجه سال ۹۸ پیش بینی کرده‌ایم که عمدتا این منابع در اختیار وزارت راه و شهرسازی است و از بودجه و منابع دولت نیست. به این طریق می‌توانیم در جهت تسهیل ساخت و ساز اقدام کنیم. این‌ها سیاست‌هایی است که روی آنها مصمم هستیم و برای آن‌ها برنامه اجرایی داریم.

وی تصریح کرد: تمام کسانی‌ها که سال‌ها در انتظار مسکن مهر بوده و معطل مانده بودند، واحدهای‌شان با رفع موانع و مشکلات تعیین و تکلیف شده است.چنانکه دو هفته پیش حدود ۵ هزار واحد در پردیس تحویل‌ متقاضیان شد و هفته قبل هم حدود ۷ تا ۸ هزار واحد در پرند و هشتگرد به همین شکل واگذار شد. در شهرهای مختلف هم این برنامه در حال پیگیری است و طی چند روز آینده به خراسان جنوبی خواهیم رفت تا اختتامیه مسکن مهر را با مردم در آنجا جشن بگیریم.

اسلامی در بخش دیگری از این برنامه پاسخگوی سوالات مستأجران درخصوص افزایش اجاره‌ بها بود و در این خصوص گفت: حرف مستاجران درست بوده و در حق آن‌ها ظلم شده است. در این خصوص طرحی را همراه با مجلس دنبال می‌کنیم تا بتوانیم تا اصلاحیه ای روی قانونی که صاحبخانه ها را معاف می کند، بگذاریم تا در بحث مالیات برای این موضوع یک ضابطه ای وضع شده و این لجام گسیختگی کنترل شود.

وی درباره آخرین اقدامات درخصوص مالیات بر خانه‌های خالی گفت: این موضوع در مجلس بوده اما نکته حائز اهمیت درخصوص این طرح این است که آمار خانه‌های خالی در حال حاضر وجود دارد و با همکاری مجلس به دنبال یک تصمیم‌گیری مناسب بابت آنها هستیم. وزیر راه و شهرسازی در خصوص ساخت و سازها در شهر جدید پردیس گفت: کاری که وزارت راه و شهرسازی در این شهر انجام می‌دهد در حال حاضر مربوط به تعهداتی است که به مردم داده شده و باقی مانده است. قطعا ما نمی‌توانیم به مردم خانه بدهیم اما مدرسه و مرکز درمانی و فرهنگی نداشته باشند. در محلی که قرار است مردم زندگی کنند باید سازمان‌های آن ایجاد شوند و سرانه فضای سبز برای تفریح و استفاده‌شان در نظر گرفته شود. این موارد مغفول مانده بوده که ساخت آن‌ها را شروع کردیم و کار با کلنگ‌زنی آنها در حال انجام است.

وی در مورد چاله‌ها و اشکالات روکش در مسیر بزرگراه‌ها وگلایه‌هایی که در این خصوص وجود داشت، اظهار داشت: همه راه‌های کشور اسکن شده و برای‌ آنها برنامه وجود دارد. ممکن است در مسیرهایی که در مناطق سردسیر یا برفگیر بوده هنوز روکش‌های آسفالت ترمیم نشده باشد که قطعا کار آنها هم انجام خواهد شد. با این حال اگر موردی وجود دارد حتما اطلاع‌رسانی شود تا همکاران من اقدامات لازم را جهت رفع ایراد انجام دهند.ساخت و ساز مسکن در مناطق سیل‌زده دیگر موردی بود که اسلامی درخصوص آن گفت: در بحث سیل ۱۵۱ هزار واحد حدودا آسیب دیده یا تخریب کامل شده است که از این تعداد ۵۰ هزار واحد باید دوباره احداث شده و مابقی نیاز به ترمیم دارند. اینها اکثرا به جز بخش‌هایی از خوزستان است که هنوز تعیین تکلیف نشده اما برای مابقی واحدها پرونده تشکیل شده است.

وجود ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه کاره در کشور

۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر به صورت نیمه کاره در کشور وجود دارد که دولت پیگیر تکمیل آنهاست. مهندس علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان ملی زمین و مسکن با بیان این مطلب گفت: اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری در مناطق مختلف شهرها در راستای کنترل قیمت مسکن در کشور انجام می‌شود. به گزارش روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن، وی افزود: ساخت این مسکن‌ها در قالب طرح اقدام ملی در طول سال‌های ۹۸ و ۹۹ در سطح کشور اجرایی می‌شود. رئیس سازمان ملی زمین و مسکن ادامه داد: ۲۰۰ هزار واحد از این مسکن‌ها در سطح شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در قالب بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن در سطح کشور ساخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: طرح اقدام ملی به دو صورت شامل تامین زمین توسط شهرستان‌ها یا در زمین‌های سازمان ملی زمین و مسکن در استان ها اجرا می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ