برپایی اجتماع عظیم «لبیک یا حسین» با حضور خانواده شهید حججی
 

مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: اجتماع بزرگ «لبیک یا حسین‌(ع)» با حضور خانواده شهید حججی و جمعی از عاشقان حسینی در مشهد برگزار شد.

امام جمعه قم در این مراسم گفت: لبیک یا حسین‌(ع) برای گرفتن پست و مقام نیست بلکه یک ادای تکلیف است، یعنی هر زمان که اسلام به یاری تو نیاز داشت بی‌درنگ حاضر باشید.

آیت‌الله سید‌محمد سعیدی تاکید کرد: حادثه کربلای امام‌حسین‌(ع) از نظر شخصیت ایشان و از نظر محل اتفاق این جریان یک حادثه منحصر به تاریخ خاص و سرزمین خاصی نبود، این حادثه‌ اگر چه در سال ۶۱ هجری تحقق پیدا کرد اما در همه زمان‌های بعد از آن تاریخ حادثه کربلا قابل تکرار بود.

وی با بیان اینکه دو طایفه پاسخگوی یاری خواستن امام‌‌حسین(ع) بودند؛ ادامه داد: یک طایفه کسانی بودند که می‌توانستند امام‌حسین‌(ع) را در کربلا یاری کنند و به هر دلیلی یاری نکردند و بعد از شهادت ایشان ابراز پشیمانی کردند. لذا به عنوان توابین قیام کردند اما این قیام به جهت اینکه آن زمان که امام یاری می‌خواستند ایشان را یاری نکردند، جایگاه والایی نداشت.

او افزود: طایفه دوم کسانی هستند که زمان امام‌‌حسین(ع) اصلا به دنیا نیامده بودند و بعد از اباعبدالله‌‌الحسین‌(ع) وعده یاری به ایشان دادند. این افراد لبیکشان ارزش دارد چرا که آن روز نبودند تا از نزدیک ایشان را یاری کنند.

او به تفسیر لبیک یا حسین‌(ع) پرداخت و افزود: لبیک یا حسین‌‌(ع) زمانی معنا پیدا می‌کند که وقتی دو صف حق و باطل تشکیل شود شما در صف حق قرار بگیرید. لبیک یا حسین‌(ع) یعنی وقتی احکام و ارزش‌های الهی به خطر می‌افتد شما پای کار باشید، یعنی هر زمان که اسلام به یاری تو نیاز داشت بی‌درنگ حاضر باشید.

تولیت آستان حضرت فاطمه معصومه‌(س) تاکید کرد: اگر آن روز در کربلا نبودیم تا امام‌حسین(ع) را یاری کنیم امروز ما یاوران مهدی قائم آل‌‌محمد‌(ص) هستیم و امروز به نایب بر حق ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لبیک می‌گوئیم.

سخنان همسر شهید حججی

در ادامه این مراسم، همسر شهید حججی با بیان این‌که هر جا در طول تاریخ حرف شهادت باشد همه به این فضا یعنی فضای کربلا متصل است، افزود: شهدا از جان گذشتند تا مردم را به مسیر اصلی هدایت کنند.

وی اظهارداشت: امام‌حسین‌(ع) در کربلا فریاد «هل من ناصرنی ینصرنی» سردادند و شهدا بسیار خوب صدای هل من ناصرنی ینصرنی را شنیدند و با شهادت خود در راه خدا به این ندا لبیک گفتند.

همچنین در این مراسم شاعر اهل‌بیت‌(ع) استاد معینی‌پور و حاج صادق آهنگران به مناسبت ایام محرم شعرخوانی و مداحی کردند.

برگزاری سی و سومین سالگرد سردار شهید کاوه در مشهد

بزرگداشت سردار شهید محمود کاوه با حضور جمعی از فرماندهان سپاه و نیروهای نظامی در مشهد برگزار شد‎.‎حمید عسکری جانشین معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم، با اشاره به نحوه فرماندهی و فعالیت شهید کاوه در زمان دفاع مقدس، گفت: ما مدیری را مدیر خوب می‌دانیم که تعهد و تخصص داشته باشد و اگر این مدیر از امتیازات بیشتری برخوردار شد اهمیت بیشتری دارد چرا که امتیازات او سر منشأ گرفته از دینمداری و نشاط جوانی است که پیمان آن ولایتمداری است، آنجا که این امر به اقتدار و شجاعت منتهی می‌شود به صمیمیت می‌رسد و این مدیر اهل اقدامات بزرگ است‏‎.‎

مشاور حقوقی وزیر دفاع با بیان اینکه من سال ۶۱ وارد این تیپ و با شهید کاوه آشنا شدم افزود: در آن روزها عملیات آزاد سازی جاده آغاز شد، جاده مملو از ضد انقلاب بود، طوری که ضد انقلاب توپخانه به غارت برده را در این مکان مستقر کرده بود‏‎.‎

وی تاکید کرد: نخستین فرمانده عملیات ناصر ناصری بود که در این عملیات به شهادت رسید و در کیلومتر ۴۵ فرمانده دیگری به نام گنجی‌زاده را از دست دادیم، اما شهید کاوه و همرزمانشان ۵۵ کیلومتر بعد از جاده را در طول ۴ ماه باز کردند و بعد از آزادسازی راه مهم و استراتژیک، با امام راحل ملاقات داشتند‎.‎

او با اشاره به فرماندهی شهید کاوه در عملیات تاکید کرد: این تیپ ابتدا گردان ویژه بود و سپس با فرماندهان با صلاحیت خود موفق شدند آن را به تیپ تبدیل کنند، اما در زمان شهید کاوه این تیپ به عنوان لشکر و لشکر عملیاتی نمونه انتخاب شد‏‎.‎

عسکری، رمز موفقیت شهید کاوه را در ارزیابی دائمی خود و یگانش دانست و افزود: رمز موفقیت شهید کاوه در این بود که دائما خود و یگانش را ارزیابی و اشکالات را رفع می‌کرد و در پرتو این اقدامات بود که به پیروزی می‌رسید‎.‎در سی و سومین سالگرد بزرگداشت شهید محمود کاوه، همرزمان وی از استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و همدان هم حضور داشتند‎.‎

سردار شهید کاوه ۱۱ شهریور سال ۶۵ در عملیات کربلای ۲ در منطقه حاج‌عمران به شهادت رسید‎.‎

نسخه مناسب چاپ