برکناری برخی فرماندهان ارتش و محاکمه عناصر دولت «البشیر» توسط شورای نظامی انتقالی سودان
سرویس خارجی:شورای نظامی انتقالی سودان از برکناری برخی فرماندهان ارتش این کشور و ارجاع شماری از مقامات برجسته حکومت سابق (عمرالبشیر) به دادگاه برای محاکمه به دلیل دست داشتن در پرونده‌های فساد خبر داد.
سخنگوی شورای نظامی انتقالی سودان در کنفرانسی مطبوعاتی تصمیمات این شورا را اعلام کرد. کباشی گفت: کمیته سیاسی که شورا تشکیل داد ، کار مصادره دفاتر و دارایی‌های حزب «کنگره ملی» در سراسر کشور و توقف فعالیت‌های این حزب به عنوان حزب حاکم سابق را آغاز کرد.«شمس الدین کباشی ابراهیم» افزود: این شورا به کار بازداشت چهره‌های اصلی حزب حاکم سابق که در پرونده‌های فساد دست داشتند ادامه خواهد داد و بازداشت‌ها هرگز به آنها محدود نخواهد بود و شامل تمامی کسانی خواهد بود که مظنون به دست داشتن در این پرونده‌های فساد هستند و لیست اسامی آنها به زودی منتشر خواهد شد.
وی در این کنفرانس با اشاره به برکناری شماری از فرماندهان دستگاه امنیتی و اطلاعاتی سودان و نیز سفرای این کشور، اعلام کرد: «عوض بن عوف »، رئیس سابق شورای نظامی، «کمال عبد المعروف الماحی»، معاون سابق او و «صلاح عبدالله قوش»، رئیس سابق دستگاه امنیت و اطلاعات سودان در خصوص پرونده‌های فساد برکنار شدند.
سخنگوی شورای نظامی انتقالی سودان گفت: «عبدالفتاح البرهان»، رئیس شورای نظامی دستور آزادی فوری فعالانی چون «هشام محمد علی ود قلبا» و «محمد شریف البوش» را صادر کرده است.
او در ادامه با تاکید بر بازنگری در هیئت‌های دیپلماتیک از تصمیم این شورا برای برکناری «محمد عطا»، سفیر سودان در آمریکا و «مصطفی عثمان اسماعیل»، سفیر این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل خبر داد. به گفته کباشی، رئیس شورای یاد شده تصمیماتی در راستای بازسازی هیات فرماندهی نیروهای مسلح و پلیس اتخاذ و «الطیب بابکر»، یکی از اعضای شورا را به عنوان مدیر کل جدید دستگاه پلیس این کشور تعیین کرده است. وی همچنین گفت: با برکناری «عبدالله صالح قوش» از ریاست دستگاه امنیت و اطلاعات ملی سودان، «ابوبکر مصطفی دمبلاب» به جای او منصوب شده است.
سخنگوی شورای نظامی انتقالی در ادامه از گروه‌های سیاسی سودان و تمامی گروه‌های جامعه مدنی در این کشور خواست طرح پیشنهادی خود را به صورت مکتوب به دفتر شورا ارائه دهند تا با بررسی این طرح‌ها به سندی درباره چگونگی تعامل شورا با گروه‌های سیاسی و جامعه مدنی برسد.
وی به سودانی‌ها اطمینان داد که حمایت‌ها در زمینه تامین کالاهایی مانند گازوئیل، بنزین، گاز و آرد وجود دارند و انبار برخی از این کالاها نیاز ماه‌های مه و ژوئن را تامین می‌کند و شورای انتقالی برخی کمک‌ها در این زمینه را دریافت کرده است.
سخنگوی این شورا همچنین در ادامه تاکید کرد: هیچ یک از اعضای حزب کنگره ملی سودان (حزب عمرالبشیر) در دولت آینده مشارکت نخواهند داشت.
این در حالی است که جمعیت شاغلین سودان بار دیگر درخواست‌های خود از شورای نظامی انتقالی را مطرح و در راس آن ، بر واگذاری قدرت به یک دولت مدنی، تشکیل دولت انتقالی مدنی با اختیارات اجرایی گسترده و مبارزه با فساد تاکید کرد.
در همین حال، وزارت خارجه سودان برای نخستین بار پس از برکناری «عمر البشیر» رییس جمهوری سابق این کشور ، بیانیه ای صادر و ابراز امیدواری کرد که جامعه بین‌الملل از تلاش‌های شورای انتقالی نظامی سودان تا روی کار آمدن دولت جدید حمایت کند. در مهمترین بند این بیانیه آمده است‌: شورای نظامی‌ انتقالی مصمم است تا در فرصت حداکثر دو ساله شرایط را برای روی کار آمدن دولت جدید و منتخب مردم مهیا کند. در چنین شرایطی، «عبدالفتاح البرهان»، رئیس شورای نظامی سودان، «هاشم بابکر» را به عنوان رئیس جدید ستاد مشترک ارتش این کشور برگزید. وی همچنین «مجد ابراهیم عثمان »، را به عنوان فرمانده نیروی زمینی، «محمد علی محمد محمود» را فرمانده نیروی هوایی و « مجدی سید عمر مرزوق» را برای فرماندهی نیروی دریایی سودان انتخاب کرد.
در این حال، واکنش ها به تحولات سودان نیز همچنان ادامه دارد. در همین راستا ، اتحادیه عرب اعلام کرد که از اقدامات شورای نظامی انتقالی سودان برای محقق ساختن گذار سیاسی در این کشور حمایت می‌کند. اتحادیه آفریقا نیز از برگزاری نشست اضطراری در ارتباط با سودان خبر داد. «موسی فکی» رئیس کمیساریای عالی اتحادیه آفریقا در نشست سران کشورهای منطقه ساحل و صحرای آفریقا اعلام کرد : به زودی نشستی اضطراری پیرامون تحولات سودان برگزار خواهد شد. رئیس کمیساریای عالی اتحادیه آفریقا همچنین از شورای نظامی سودان خواست تا با احزاب سیاسی و غیرنظامی درباره تسهیل دوره انتقالی گفتگو و مذاکره کند. از سویی شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا به شورای نظامی انتقالی سودان ۱۵ روز مهلت داد تا قدرت را به غیرنظامیان واگذار کند.
رؤسای جمهوری و نخست وزیران کشورهای شرکت کننده در نشست سران کشورهای منطقه ساحل و صحرای آفریقا نیز در بیانیه ای در این نشست ، بر انتقال مسالمت آمیز قدرت در سودان تأکید کردند.
از طرفی، شورای همکاری خلیج فارس نیز از اقدامات «عبدالفتاح البرهان»، رئیس شورای نظامی انتقالی سودان استقبال کرد. این شورا‌ اعلام کرد: ملت سودان می‌تواند از این مرحله عبور و خواسته‌هایش را محقق کند. همچنین سازمان همکاری اسلامی ، طرف‌های سودانی را به ادامه مذاکرات برای تحقق خواسته‌های مردم این کشور در مسیر انتقال صلح‌آمیز قدرت دعوت کرد. کشورهای آمریکا، انگلیس و نروژ نیز در بیانیه مشترکی خواستار برگزاری مذاکرات فراگیر در سودان برای تضمین انتقال قدرت از شورای نظامی انتقالی به دولتی مدنی شدند.
همزمان، کاردار سفارت آمریکا در سودان نیز با معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان در شهر خارطوم دیدار کرد. سفیر انگلیس در «خارطوم» نیز با معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان دیدار و رایزنی کرد.
از طرفی، وزارت خارجه ترکیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: آنکارا از تعهد شورای موقت نظامی سودان مبنی بر تحویل حکومت به مردم این کشور ابراز خرسندی می‌کند. وزارت خارجه ترکیه با اشاره به تحولات سودان افزود: آنکارا اهمیت ویژه‌ای به برقراری دوران گذار جامع و معتبر در سودان بر اساس انتظارات مردم این کشور قائل است‌. در چنین شرایطی، مردم سودان، سرخوش از پایان دادن به حکومت ۳۰ ساله «عمر البشیر»، بار دیگر به خیابان ها آمدند تا شورای نظامی انتقالی را مجبور کنند با خواسته آنها برای انتقال سریع قدرت به یک دولت غیرنظامی و مدنی موافقت کند.
در همین حال، جمعیت شاغلین سودان که هدایت اعتراضات در این کشور را برعهده دارد، با اعلام اینکه تلاش‌هایی برای سرکوب و متفرق کردن تحصن معترضان مقابل مقر فرماندهی کل ارتش این کشور انجام گرفته، از مردم سودان خواست به جرگه تحصن‌کنندگان بپیوندند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ