برگزاری اجلاس «جی‌۷» در سایه اختلافات فرانسه و آمریکا بر سر «برجام»
 

سرویس خارجی: چهل وپنجمین اجلاس سران کشورهای گروه هفت (جی ـ ۷) در حالی که اختلافات بر سر مسائل جهانی از جمله برجام بر آن سایه افکنده است، از دیروز به مدت سه روز در شهر ساحلی “بیاریتز″ واقع در جنوب غربی فرانسه آغاز به کار کرد.

محور اصلی این اجلاس که رهبران ایالات متحده آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلستان، ایتالیا، کانادا و ژاپن در آن حضور دارند، مبارزه با عدم تساوی عنوان شده است. انتظار می‌رود این نشست به صحنه چالش های دیپلماتیک و گفتگوهای پرحاشیه بین رهبران جهان، خصوصا امانوئل مکرون و دونالد ترامپ تبدیل شود. پرونده هسته ای ایران، برگزیت و تجارت بین الملل سه محور اصلی گفتگوهای چالش برانگیز در نشست سه روزه گروه هفت هستند .به گفته رسانه های فرانسوی مهم ترین عامل مورد اختلاف در این نشست، بی تردید اختلاف نظر مکرون و ترامپ بر سر پرونده هسته‌ای ایران است. در این اجلاس که با ضیافت شام امائول مکرون رییس جمهوری فرانسه رسما شروع شد، انتظار می رود مسائل دیگری از جمله تغییرات اقلیمی، امنیت، خشونت علیه زنان و تساوی جنسی مورد بحث قرار گیرد.همچنین قرار است در این اجلاس سایر موضوعات مهم جهانی از جمله بحران های اوکراین و سوریه و نیز مساله گسترش آتش سوزی در جنگل های آمازون نیز مورد گفت وگو قرار گیرد.گفته می شود از مهم ترین عوامل مورد اختلاف نشست رهبران گروه جی ۷، دیدگاه متفاوت مکرون و ترامپ روسای جمهوری فرانسه و آمریکا در قبال برجام است و پیش بینی می شود در این نشست به اوج برسد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رود مکرون از دونالد ترامپ بخواهد برای حفظ برجام، در تحریم فروش نفت ایران تجدیدنظر کرده یا دست کم دستور کاهش تحریم ها را صادر کند.از دیگر مواردی که احتمال می رود در این نشست، بین مکرون و ترامپ ایجاد تنش کند، مساله مالیات بر درآمد شرکت های بزرگ اینترنتی از جمله گوگل و آمازون در فرانسه است.براساس برنامه های اعلام شده، رهبران حاضر در نشست گروه هفت در دومین روز اجلاس در نشست هایی تحت عنوان “تعیین تاریخ در زمینه امنیت بین المللی و تجارت و اقتصاد جهانی”، “مبارزه با عدم تساوی” و “شراکت کشورهای جی ـ ۷ با آفریقا” شرکت می کنند و در سومین روز اجلاس نیز قرار است نشست هایی تحت عنوان “اقلیم، تنوع جانداران و اقیانوس ها” و “تغییر دیجیتال” برگزار شود.براساس گزارش های منتشره شده، علاوه بر رهبران نهادهای مهم اروپایی از جمله کمیسیون اروپا و شورای اروپایی، مقاماتی از سازمان ملل متحد، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان رشد و همکاری اقتصادی، سازمان تجارت جهانی و سازمان بین المللی کار و همچنین رهبران آفریقای جنوبی، بورکینافاسو، مصر، سنگال، روآندا، اسپانیا، شیلی، هندوستان، برزیل و استرالیا برای شرکت دراجلاس “جی ۷″ دعوت شده اند. انتظار می رود در حاشیه این اجلاس که قرار است فردا دوشنبه با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی رهبران پایان یابد، دیدارهای دو جانبه ای صورت گیرد.گفته می شود ۱۳ هزار تن از نیروهای پلیس فرانسه کار حفاظت از نشست سه روزه در بیاریتز را که شاهد تجمع گسترده گروه های طرفدار صلح و ضد جنگ و چپگرا و درگیری آنها با نیروهای پلیس بود، برعهده دارند. همچنین ۳۰۰۰ روزنامه نگار و خبرنگار اخبار و گزارش های مربوط به این نشست را پوشش می دهند.

از سویی تظاهرات هفتگی جلیقه زردها در پاریس دیروز همزمان با برگزاری نشست گروه ۷ برگزار شد. معترضان جلیقه زرد در نخستین روز از چهل و پنجمین نشست گروه هفت، دست به راهپیمایی در خیابان‌های پاریس زدند. اعتراضات جلیقه زردها نوامبر گذشته میلادی و بر سر افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد و هنوز ادامه دارد؛ با وجود آنکه دولت فرانسه برنامه‌های خود را برای افزایش مالیات بر سوخت متوقف و برنامه‌های دیگری را مطرح کرد، اما معترضان همچنان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند. معترضان در خیابان‌های شهر اوندای واقع در مرز با اسپانیا دست به راهپیمایی و تجمع علیه نشست گروه هفت زدند. به گفته سازمان دهندگان این راهپیمایی‌ها، این اعتراض به معنای جلب توجه به شراکت کشورهای عضو گروه هفت در افزایش نابرابری و تاکید بر اختلاف در وعده‌های رهبران و اقدامات آنهاست. خبر دیگر اینکه کاخ الیزه اعلام کرد که اجلاس امسال سران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به “گروه هفت” بیانیه پایانی نخواهد داشت و تمرکز امسال بر ایجاد ائتلاف های عملی مشخص بین دولت هاست. رئیس جمهوری فرانسه هم اعلام کرد، کسی بیانیه‌های مطبوعاتی را نمی خواند؛ کار رهبران، خطر کردن است. کاخ الیزه اعلام کرد: تمرکز امسال بر ایجاد ائتلاف‌های عملی مشخص بین دولت‌ها، سازمان‌ها، مشاغل، شرکت ها، شهروندان، برابری جنسیتی، آب و هوا ، نابرابری‌ها و غول‌های دیجیتالی است.

نسخه مناسب چاپ