برگزاری سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی و تجلیل از عکاسان برگزیده
 

سرویس فرهنگی ـ مراسم اختتامیه سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی، روز چهارشنبه، ۵ تیرماه، در خانه هنرمندان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، حمید فروتن، رئیس هیأت‌مدیره انجمن عکاسان، در این مراسم گفت: سومین دوره نشان عکس مطبوعاتی با بیستمین سال تأسیس انجمن مصادف شده است. درخواست من از همه عکاسان آن است که اکنون که درختی میوه‌ داده، عکاسان با انجمن پیوند بزنند و شاخه‌های آن را بیشتر کنند و هر کدام یک گوشه کار را بگیرند تا شرایط در آینده بهتر شود.
وی افزود: داوران معتقد بودند عکاسان در ارسال عکس و مالتی‌مدیا، نیاز به آموزش دارند و ما تصمیم گرفتیم امسال را سال پژوهش و آموزش عکاسان قرار دهیم تا دوستان به تعاریف استاندار عکاسی نزدیک شوند.
آقای هادیان از وزارت ارتباطات،‌ آقای مسجد‌جامعی، استاد بختیار از انتشارات آوان آقای رجبی معمار از حامیان ما در مراسم امسال بودند.
دکتر نصرتی، معاون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، محمد صیاد، حمید فروتن، جایزه سال گروه ایراسو را به «بیتا امامی» اهدا کردند.
دکتر نصرتی طی سخنانی گفت: طرح نکاتی هم به عکاسی کمک می‌کند هم به جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی، بحث مسئولیت اجتماعی را برجسته کرده و دوست دارد از طریق انعکاس دغدغه‌ها و مسائل جامعه، ارتباط خود را با جامعه حفظ کند. از این منظر، عکس ابزاری سودمند است. یک نگاه به عکاسی، نگاه ابزاری است. نگاه دیگر آن است که خود عکاسی بعنوان یک سوژه در جامعه‌شناسی مطرح است. در چارچوب اهداف علوم اجتماعی، ما به این نتیجه رسیدیم چند خلأ در ارتباط عکس و علوم اجتماعی وجود دارد یکی از آنها مسئله آرشیو‌های عکس مستند اجتماعی است که در حال حاضر نداریم تعامل علوم اجتماعی با بدنه عکاسی کم است و نیازمند معنایی هستیم که در آن گفتگوی دوطرفه شکل بگیرد. همچنین امکان ارائه نمایشگاهی از عکس‌های مستند اجتماعی در دانشگاه علوم اجتماعی باید شکل بگیرد. این اقدامات می‌تواند منشأ تعامل مثبت با بدنه عکاسی و پیشبرد اهداف اجتماعی ما باشد.
امیر نریمانی، عضو هیأت‌مدیره انجمن عکس مطبوعاتی ایران و دبیر سومین دوره نشان عکس سال، در این مراسم گفت: در سومین دوره نشان عکس سال، تلاش کردیم بیشتر از فضای اینترنت استفاده کنیم و از شکل سنتی فاصله بگیریم. حدود ۳۱۵ نفر ثبت‌نام کننده داشتیم. بیش از ۴۰۰۰ فریم عکس در ۵ بخش خبری، ورزشی، پرتره، محیط‌زیست و مستند اجتماعی بدست ما رسید.
وی افزود: در خصوص داوری تلاش کردیم از اساتیدی دعوت کنیم که پیشرو و صاحب سبک هستند. ما تاکید زیادی بر رعایت قوانین جاری عکاسی مطبوعاتی در دنیا داشتیم که تأکید زیادی روی روتوش نداشتن عکس‌ها دارد. بخش انتخاب مردمی در این دوره اضافه شد و در عکسی که بیشترین بازدید و رأی را آورده، تقدیر خواهیم کرد.
رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان در این مراسم گفت: بیستمین سال انجمن عکاسی مطبوعاتی با بیستمین سال تأسیس خانه هنرمندان تقارن پیدا کرده است ما هر چه داریم، اولویت ما انجمن‌های هنری هستند. امروز قرار است از آقای میرهاشمی تجلیل شود.
من به نوبه خود می‌گویم خیلی کار خوبی‌کردید آقای میرهاشمی بخش زیادی از عکس‌های ایران را نجات دادند و یک سرمایه اساسی برای عکاسی ایران هستند.
در این مراسم از مرتضی خاکی، عکاس پیشکسوت مؤسسه اطلاعات، تقدیر شد. این جایزه از طرف آقای مسجد جامعی به ایشان تقدیم شد. مسجد جامعی در این مراسم گفت: یادم می‌آید در یک مراسم تدفین، بچه‌های عکاسی همراه ما بودند و گزارش کاملی دادند اما من بعد از آن ماجرا، بیماری پوستی گرفتم عین همین ماجرا را در جریان پلاسکو هم داشتیم. عکاسان برای تهیه عکس خیلی فداکاری می‌کردند. بخش تکمیلی این جایزه آن است که گزارش، فیلم و جایزه‌ای از عکس‌های اجتماعی داشته باشیم چون این عکاسان به مسائل جامعه می‌پردازند. همچنین در این مراسم لوح تقدیر انجمن عکاسان مطبوعاتی به مریم زندی، کاوه کاظمی و سید عباس میرهاشمی اهدا شد.
لازم به ذکر است در این مراسم به برگزیدگان سومین دوره نشان سال عکس مطبوعاتی جوایز و لوح تقدیر اهدا شد.
اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:
تک عکس خبری: محسن بخشنده، مجموعه عکس خبری: مرتضی جابریان ، تک عکس پرتره: سجاد صفری، مجموعه عکس پرتره: مجید عکسری پور، تک عکس ورزشی: مهدی بلوریان، مجموعه عکس ورزشی: جاوید نیکپور، تک عکس مستند: علی نجات بخش اصفهانی، مجموعه عکس مستند: عبداله حیدری، تک عکس محیط زیست: ابوالفضل نسایی، مجموعه عکس محیط زیست: سلمان سام دلیری

Email this page

نسخه مناسب چاپ