بزرگداشت حسین مسرت در یزد برگزار شد
 

یزد- خبرنگار اطلاعات: نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه کتاب ایران در مراسم بزرگداشت حسین مسرت، محقق و نویسنده یزدی گفت: نویسندگان مهندسان روح بشر هستند و در زیست فرهنگی نیازمند افرادی همچون حسین مسرت هستیم.

وی افزود: مسرت از چهره‌های ماندگار استان یزد است و باید قدردان چنین افرادی بود زیرا آنها فرهنگ و آیین و سنن یزد را زنده نگاه داشته‌اند و تلاش آنها انتقال این فرهنگ به نسل‌های آینده است

سید سعید میرمحمد صادق، تاریخ‌نگار و نسخه‌شناس نامی کشور نیز در این مراسم، یزد پژوهی حسین مسرت را ارزشمند خواند و افزود: مسرت در نسخه شناسی متبحر است. وی از حسین مسرت به عنوان مبدع هفته کتاب یاد کرد و افزود: او خدمات ارزشمندی به کتاب و کتابخوانی استان و کشور کرده است.

اصغر دادبه، استاد برجسته دانشگاه تهران نیز در این مراسم به سابقه فعالیت ۳۰ساله حسین مسرت اشاره کرد و گفت: این سابقه قابل انکار نیست و خدماتی که داشته‌های یزد کرده، کم‌نظیر است.

وی عنوان کرد: باقیمانده فرهنگ یزد، فردی اهل کار و دردمند مانند حسین مسرت را تربیت خواهد کرد و امثال حسین مسرت با همه محدودیت‌هایی که وجود دارد، بدون هیچ حقوقی منت بر سر فرهنگ یزد می‌گذارند. دادبه با طرح این سئوال که امروز چند نفر علاقمند مانند حسین مسرت می‌شناسید، افزود: ناامید نیستم اما در این زمینه احساس خطر می‌کنم.

احمد ترحمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزدنیز با تجلیل از مقام حسین مسرت،‌ نویسنده و محقق یزدی گفت: مسرت نگران فراموشی کوچه‌های آشتی‌کنان یزد است. وی گفت: سال‌ها تلاش در حوزه کتاب و اندیشه شایسته تقدیر است و این اقدام باید در استان یزد به شکل مدون‌تری دنبال شود.

اوبا اشاره به مطالعه برخی کتب حسین مسرت، افزود: نگاه حسین مسرت، دیدگاه‌های آینده یزد است و این دیدگاه‌های بسیار ارزشمند و در بسیاری از موارد راهگشای مسائل استان خواهد بود. وی با بیان اینکه کار مسرت از جنس دغدغه و دردمندی است، بیان کرد: کار مسرت دغدغه فرهنگ و ادبیات یزد است. ترحمی همچنین با اشاره به تحقیقات بسیار خوبی که توسط حسین مسرت درباره فرهنگ، آداب و رسوم و حتی معماری یزد انجام شده است، گفت: مسرت نگران فراموشی کوچه‌های آشتی‌کنان یزد است وی ادامه داد: با مطالعه کتاب‌های مسرت می‌توان با اعماق یزد و تاریخ بی‌بدیل آن آشنا شد و همین ویژگی است که حسین مسرت را شایسته تقدیر و تحسین می کند. اوتاکید کرد: یزد از این دست محققان، نویسندگان و پژوهشگران فرهنگ عامه بسیار دارد که لازم است آنها را شناسایی و برای ماندگار کردن آنها در خاطرات مردم، از آنها تجلیل شود.

ترحمی ادامه داد: مردم یزد حق دارند با مفاخر استان خود آشنا شوند و به طور قطع مفاخر معاصر نیز افتخار یزد و یزدی‌ها در ادوار حال و آینده خواهند بود.

مجید جوادیان زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد،نیز گفت: گرامیداشت اهالی فرهنگ و هنر و معرفی مفاخر حوزه فرهنگ، الگوسازی برای نسل جوان را به دنبال خواهد داشت.

وی عنوان کرد: امسال این مراسم با عنوان عصر کتاب در یزد کلید خورده و قصد داریم با همکاری انجمن‌های ادبی، مراسم‌های بزرگداشتی برای اساتید اهل قلم برگزار کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد از نویسندگان به عنوان مهندسان فرهنگ جامعه یاد کرد و افزود: افراد همچون حسین مسرت باید به تمام افراد جامعه معرفی و تجلیل شوند تا این شخصیت‌ها و اقدامات آنها در عرصه فرهنگ و هنر ماندگار بماند.

جوادیان زاده به تشریح برنامه‌های این مراسم پرداخت و ادامه داد: از برنامه‌های این همایش رونمایی از کتاب‌های یادگار قلم و ارج نامه کاریز فرهنگ همچنین مستند زندگانی وی با عنوان عشق من دایره المعارف اثر محمدرضا حاجی غلامی مستند ساز یزدی است وی از استاد مسرت به عنوان آیینه تمام نمای یک یزدی و نشان دهنده افق جدید فرهنگ یزد یاد کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم رسالت خود را در بزرگداشت این چهره‌های ماندگار به درستی انجام دهیم.

گفتنی است:این مراسم با همکاری انجمن‌های ادبی استان یزد در قالب برنامه عصر کتاب با عنوان کاریز فرهنگ برگزار شد و دو کتاب این نویسنده شامل کاریز فرهنگ و یادگار قلم رونمایی شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ