بسته رونق مسکن و ساماندهی اجاره بها هفته آینده رونمایی می شود
مدیرعامل بانک مسکن از نهایی شدن بسته رونق بخش مسکن و رونمایی از آپشن های جدید ساماندهی رهن و اجاره بها در هفته آینده خبر داد و گفت:علیرغم رشد قیمت مسکن متقاضیان همچنان برای دریافت تسهیلات به صندوق پس‌انداز یکم مراجعه می‌کنند.
ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفتگو با فارس در پاسخ به اینکه چرا سهم بخش مسکن در تسهیلات بانکی پایین است، گفت: بانک مسکن بیش از ۹۰ درصد تسهیلات خود را در حوزه مسکن پرداخت و صرف می‌کند؛ بنابراین عملاً بانک مسکن حداکثر نقش خود را در بخش مسکن ایفا می‌کند و این برای بقیه بانک‌ها تکلیف خواهد شد.
وی افزود: بانک مرکزی باید تقسیم‌بندی سهم بخش مسکن در تسهیلات بانکی را برای بانک‌ها انجام دهد تا این سهم که در حال حدود ۷ تا ۸ درصد است به ۲۰ درصد برسد.
مدیر عامل بانک مسکن در پاسخ به این سؤال که قرار بود هفته گذشته بسته رونق‌ بخش مسکن تهیه شود، گفت: برای بسته رونق بخش مسکن جلسه‌ای در وزارت راه و شهرسازی داشتیم و قرار شد نقطه نظرات ارائه شود و تصور می شود که هفته آینده این بستر رونمایی و نهایی شود.
نامبرده در پاسخ به اینکه در این آپشن ها چه مواردی برای رهن و اجاره دیده شده، توضیح بیشتری نداد و افزود: چندین پیشنهاد در این بسته دیده شده است که می‌تواند به بخش مسکن کمک کند.وی گفت: بخشی از این بسته مربوط به دولت است و باید دولت مصوباتی را ارائه کند و بخشی مربوط به بانک مرکزی، بخشی مربوط به سازمان بورس اوراق بهادار و بخشی مربوط به اصلاح قوانین خواهد بود. رحیمی انارکی در مورد اینکه آیا بسته پیشنهادی برای بازار اجاره قبل از تابستان تصویب خواهد شد که تأثیر مثبتی بر بازار اجاره بگذارد، گفت: یک بخشی از آن احتمالاً تا تیر امسال به جمع‌بندی برسد اما رقم آن هنوز نهایی نشده است. این برنامه قرار نیست در قالب تسهیلات باشد و فقط می‌توانم بگویم که در قالب صندوق است و باید صبر کنیم تا نهایی و تأیید شود و باید تاکید کرد که منابع صندوق معمولاً از مردم جمع‌آوری می‌شود.
وی درباره جزئیات وام با نرخ سود صفر گفت: این تسهیلات قرار است برای ساخت مسکن در بافت فرسوده صرف شود. در واقع نرخ سود این تسهیلات ۹ درصد است که منابع بانک مسکن ۱۸ درصدی است و منابعی که از محل صندوق توسعه ملی است، صفر درصد است و این صفر درصد مربوط به منابع صندوق توسعه ملی است و با هم میکس شده و متوسط آن ۹ درصد می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ