بهره‌برداری از بزرگترین پروژه نیروگاهی کشور در هفته آینده
نخستین واحد بخاری نیروگاه ۱۴۳۴ مگاواتی سیکل ترکیبی شیروان(خراسان شمالی) به عنوان بزرگترین پروژه نیروگاهی کشور روز یکشنبه با حضور رئیس جمهوری وارد مدار شبکه سراسری خواهد شد.
مهندس محسن طرز طلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی دیروز در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: این نیروگاه که در بخش گازی دارای ۶ مولد ۱۵۹ مگاواتی است، در بخش سیکل ترکیبی هم دارای سه واحد بخار (هریک به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار) است که واحد دوم از این سری هم تا ۱۰ روز دیگر راه اندازی خواهد شد. همچنین تلاش می شود واحد سوم تا پایان امسال وارد مدار سراسری شود.
وی ادامه داد: از محل تبدیل هر واحد گازی به سیکل ترکیبی ۲۵۰ میلیون متر مکعب سوخت گاز صرفه جویی می شود و در مجموع این دو واحد تا پایان امسال منجر به ۵۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف گاز خواهند شد.
طرزطلب افزود: با بهره برداری از واحدهای بخاری این نیروگاه نیاز استان خراسان شمالی به انرژی الکتریکی برطرف خواهد شد. از طرف دیگر تاخیر چند ساله در بهره برداری از این طرح عظیم ملی ناشی از فرآیند خروج این نیروگاه از لیست شرکت های سهام عدالت بود و قرار شده است که این نیروگاه کماکان در بخش حاکمیتی دولت باقی
بماند.
وی ادامه داد: از مجموع ۱۰ نیروگاه بخش خصوصی که قرار بود به سرعت به سیکل ترکیبی تبدیل شوند، تاکنون ۵ واحد نیروگاه فرآیند تبدیل خود را طی کرده اند و قرار است واحد بخار نیروگاه گل گهر تا پایان تیر و واحد بخار نیروگاه پرند تا پنجم مرداد راه اندازی شوند. نیروگاه های عسلویه، فردوسی و سبلان هم تا پاییز امسال به سیکل ترکیبی تبدیل می شوند که مجموعاً راندمان تولید برق کشور را یک درصد بهبود می دهند و به ۳۸ درصد خواهند رساند.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: تاکنون ۶۰ درصد نیروگاه های در اختیار دولت از طرق مختلف به بخش خصوصی واگذار شده و ۲۰ درصد دیگر شامل ۱۲ نیروگاه به ظرفیت ۱۲ هزار و ۳۰۰ مگاوات به محض یافتن خریدار از طریق سازمان خصوصی سازی واگذار خواهند شد، اما ۲۰ درصد دیگر شامل ۷ نیروگاه بزرگ کماکان در حاکمیت دولت باقی خواهند ماند.
وی گفت: هم اینک ۳ هزار مگاوات نیروگاه فرسوده در کشور داریم که تلاش می شود با احداث واحدهای جدید، این نیروگاه‌های فرسوده را از مدار خارج کنیم.در همین راستا هفته آینده یک واحد ۲۵ مگاواتی در نیروگاه طرشت به بهره برداری خواهد رسید. همچنین در تبصره یک بند (ی) قانون بودجه امسال امکان تهاتر نفت خام با خدمات اجرایی پیمانکاران برای ساخت و نوسازی نیروگاه ها فراهم شده که نخستین قرارداد از این دست هفته آینده برای بازسازی نیروگاه ری با پیمانکاران بخش خصوصی منعقد می شود.
طرزطلب با اشاره به اینکه در قالب این قرارداد پیمانکار مذکور به ازای ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری در این نیروگاه قدیمی، نفت خام دریافت خواهد کرد، گفت: ظرف سال های اخیر موفق به تسویه ۱۳ هزار میلیارد تومان از بدهی خود به بانک ها و پیمانکاران بخش خصوصی شده ایم، اما کماکان ۲۲۰۰ میلیارد تومان به بانک ها و ۵ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و تولیدکنندگان بخش خصوصی بدهکاریم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۹ هزار مگاوات نیروگاه در بخش خصوصی و دولتی در کشور در حال احداث است که برای تکمیل شدن منابع مالی مورد نیاز آن‌ها باید تأمین شود، گفت: ظرفیت فعلی تولید برق در کشور ۶۰ هزار مگاوات است و این روزها میزان مصرف به بیش از ۵۸ هزار مگاوات افزایش یافته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ