بهره‌برداری از ۲۷ طرح آبرسانی استان البرز با حضور وزیر نیرو
 

کرج ـ خبرنگار اطلاعات: همزمان با هفته دولت، وزیر نیرو با همراهی استاندار البرز در سفر به این استان ۲۷ طرح آبرسانی شهری و روستایی را افتتاح کرد. در نخستین روز از هفته دولت رضا اردکانیان وزیر نیرو و به همراه شهبازی استاندار البرز به شهر ساوجبلاغ سفر کرد که پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدای این شهرستان به روستای سعیدآباد رفتند و مجتمع آبرسانی این روستا را افتتاح کردند.

با افتتاح ۲۷ طرح آبرسانی روستایی و شهری در استان البرز، جمعیتی حدود ۲۲۹ هزار نفر از نعمت آب سالم و بهداشتی بهره‌مند شدند.

از مجموع این طرح‌ها، ۲۲ طرح آبرسانی در بخش روستایی استان البرز بهره‌برداری شد.

طرح آبرسانی و انتقال آب از تصفیه خانه شهرجدید هشتگرد با هزینه‌ای بالغ بر ۲۲۰ میلیارد ریال از جمله طرح‌های گشایشی است که آب مورد نیاز ۴۰ هزار نفر را تامین می‌کند.

وزیر نیرو در ادامه سفر خود به شهرستان ساوجبلاغ، به شهر جدید هشتگرد رفت و ساخت ۲ مخزن ذخیره آب با ظرفیت‌های ۱۰ هزار متر مکعبی و ۵۰۰۰ مترمکعبی این شهر را کلید زد.

بهره‌برداری از سامانه جامع مطالعات پایه منابع آب و مرکز مانیتورینگ پایش کیفی رودخانه‌ها و اجرای عملیات پست ۴۰۰ کیلو وات باغستان‌کرج بخش پایانی سفر وزیر نیرو به استان البرز بود.

وی در حاشیه افتتاح ۲۲ پروژه روستایی استان البرزاظهار کرد: با مدیریت مصرف و افزایش تولید برق، امسال توانستیم حداکثر صادرات انرژی به کشورهای همسایه را عملیاتی کنیم و ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت انرژی را به کشورهای همسایه بفروشیم که برای تامین ارز مورد نیاز کشور منبع مهمی است.

او با تاکید بر این که امسال رکورد مدیریت مصرف برق در کشور بالا بوده است، گفت: برای اولین بار موفق شدیم با اجرای ۱۱ برنامه حدود ۳ هزار و ۷۰۰ مگاوات اوج بار را مدیریت کنیم و تابستان امسال را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

وزیر نیرو با این توضیح که از تابستان گذشته تا تابستان امسال ۳۸۰۰ مگاوات واحد جدید را وارد مدار کرده?ایم، گفت: از اوایل انقلاب تاکنون به طور متوسط سالانه هزار و ۸۰۰ مگاوات تولید برق را افزایش داده‌ایم و از سال ۹۲ تا ابتدای امسال نیز هر ساله ۲ هزار و ۲۰۰ مگاوات افزایش تولید برق داشته‌ایم.

وی در خصوص عملکرد وزارت نیرو طی ۶ سال گذشته، گفت: نزدیک به ۱۰ هزار و ۲۰۰ روستا به شبکه آبرسانی سالم و پایدار متصل و ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از روستائیان از این نعمت برخوردار شدند.

وزیر نیرو با اشاره به افتتاح ۲۲۷ پروژه مهم وزارت نیرو که تا پایان امسال عملیاتی می‌شود، گفت: این پروژه‌ها مشتمل بر ۱۰ سد بزرگ در ۹ استان، ۲ هزار هکتار از شبکه آبی زراعی در ۹ استان و اتصال هزار و ۱۲۴ روستای دیگر در ۲۸ استان به شبکه آبرسانی است.

اردکانیان با اشاره به دیگر پروژه‌های آماده افتتاح وزارت نیرو در هفته دولت، گفت: ۳۹ تصفیه خانه فاضلاب در ۱۲ استان، ۱۲ تصفیه خانه بزرگ آب در ۹ استان و همچنین ۳ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی در ۱۳ استان افتتاح خواهد شد.

وی تاکید کرد: در مجموع ۲۲۷ پروژه با اعتبار ۳۳ هزار میلیارد تومان به سرانجام رسیده و در کنار این پروژه‌ها ۲۳ پروژه بزرگ دیگر نیز با اعتبار ۴۳ هزار میلیارد تومان در هفته دولت کلنگ‌زنی می‌شود و در سال‌های بعد به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نیرو با بیان اینکه ۶۵۲ پروژه فعال در حوزه‌های آب، برق و فاضلاب شهری در استان البرز وجود دارد، گفت: در این استان وزارت نیرو حدود ۱۱هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های در حال اجرا دارد که به طور متوسط ۳۴ درصد پیشرفت کار داشته و امید است تا پایان دولت کنونی تعدادی از آنها بهره‌برداری شوند.

اردکانیان اضافه کرد: در استان البرز ۲۳ پروژه در بخش‌های مختلف حوزه وزارت نیرو با اعتبار ۲۷۷ میلیارد تومانی و ۳ پروژه دیگر با حدود ۳۵۰ میلیارد تومان وارد عملیات اجرایی خواهد شد و در کل۶۲۰ میلیارد تومان اعتبار در خصوص پروژه‌های در دست اجرا و یا در حال انجام استان البرز هزینه خواهد شد.

وی توضیح داد: آبرسانی به ۲۳ روستا با ۲۴ هزار نفر جمعیت دنبال شده است و پروژه تصفیه خانه فاضلاب نیز در دستور کار است.

وزیر نیرو با اشاره به عملیات خط انتقال از تصفیه خانه شماره ۲ کرج، افزود: پروژه تامین آب محمدشهر، ساوجبلاغ، کمالشهر و بخش‌هایی از کرج را دنبال کرده‌ایم و فاز هفتم آبرسانی به هشتگرد نیز افتتاح می‌شود.

اردکانیان همچنین گفت: خوشبختانه فعالیت‌های بخش خصوصی در استان البرز رشد چشمگیری داشته است و بیش از هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان طرح در این استان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار طرح‌های دولتی صنعت برق در استان البرز است که در هفته دولت بهره‌برداری می‌شود، افزود: البرز از استان‌های مهم در حوزه تولید برق است و امیدواریم با جذب منابع بیشتر برای بخش خصوصی بتوانیم سهم خود در توسعه طرح‌های آب و برق را دنبال کنیم.‏

نسخه مناسب چاپ