بهره برداری از سایبان مسجد جامع گوهرشاد
مشهد – خبرنگار اطلاعات: طرح سایبان مسجد گوهرشاد بارگاه مطهر رضوی که به منظور رفاه حال و تسهیل در زیارت زائران به اجرا در آمد، بزودی به بهره ‌برداری می رسد.
مشاور فنی سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع) در جمع خبرنگاران گفت: یکی از برنامه‌های این سازمان تسهیل تشرف زائران در ابعاد مختلف از جمله ایجاد سایبان مناسب در اماکن مختلف حرم مطهر رضوی است.مهندس مهدی رئیسی با اشاره به قدمت ۷۰۰ ساله مسجد گوهرشاد، افزود: درساخت سایبان کاملا دقت شد ه تا هیچ گونه صدمه و خسارتی به بافت تاریخی این مکان وارد نشود.
به گفته وی در این طرح همچنین شرایط محیطی واقلیمی، قدمت معماری مسجد گوهرشاد، تنوع دمای منفی و مثبت، برف و باران و… مورد بررسی قرار گرفته است.مشاور فنی سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع) افزود : در این طرح هزینه‌ سایبان ۸۰ میلیارد تومان برآورد شده است و فونداسیون و دیگرالزامات آن ارقام دیگری دارد.
وی اعلام کرد: در این طرح بصورت موقت دو طرف صحن مسجد ستون هایی کار ‌گذاشته می شود که یک راهرو ساده را تشکیل می‌دهد و سقف آن پوششی ویژه ایام سرد سال، خواهد داشت؛ فاصله بین دو راهرویی که ۳۵ متر است با چادر به صورت کرکره‌ای پوشانده می‌شود.
مهندس رئیسی افزود : پروژه سایبان مسجد گوهرشاد در مدت ۲ ماه اجرایی شده است وقابلیت حمل و جمع آوری و نصب مجدد در مکانی دیگر، موقت بودن، زیبا و چشم نواز بودن، آسیب نرساندن به بنای تاریخی مسجد، تولید کاملا داخلی و سبک بودن ازجمله مزیت‌های آن است.
وی همچنین گفت : این سایبان مانع دید گنبد مطهر علی بن موسی الرضا(ع) از داخل مسجد گوهر شاد نمی‌شود و هنگام اقامه نماز ظهر و عصر زائران، برای ایجاد سایه و جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مهندس رئیسی درباره فعالیت‌های پارسال این سازمان نیز گفت: پروژه توسعه زیرسطحی صحن آزادی و رواق حضرت فاطمه زهرا(س)، وضوخانه در بست‌های شیرازی و شیخ طبرسی و تحکیم مسجد گوهرشاد و سرویس‌های بهداشتی داخل مجموعه حرم مطهر برخی ازاین فعالیت‌ها است. به گفته وی نماسازی مجموعه حرم مطهر وتعویض سنگفرش صحن های غدیر و کوثر از جمله فعالیت‌های بخش نگهداری اماکن متبرکه و فعالیت‌های عمرانی این سازمان به شمار می آید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ