برایم نوشتی، برایت نوشتم
به جهان عشق بورز
هنر و میل به دوست داشتن و دوست داشته شدن در ذات همه آفریده‌های خداوند هست.
ما از کودکی با عشق زاده می‌شویم و اگر درست تربیت شویم، این عشق را به جهان منتقل می‌کنیم و از جهانیان هم عشق دریافت می‌کنیم.
یکی از بهترین راه‌های درک عشق و ابراز عشق، ارتباط با طبیعت و دوستی و حفاظت و لذت بردن از طبیعت است.
طبیعت که می‌گوییم منظورمان همه اجزای آن است؛ از کوه و دشت و دریا گرفته تا شیر و ببر و آهو و کلاغ و جغد و مارمولک.
اگر طبیعت را به درستی بشناسیم در می‌یابیم که هر آفریده‌ای نقشی و ثمری در هستی دارد و هیچ چیز بیهوده و باطل نیست. ایراد گرفتن یا نابودکردن هر جزء از طبیعت یعنی ایراد گرفتن به خدا و ناشکری به آن نعمت و زیبایی.
ضامن آهو
سه روز دیگر، تولد امام رضا (ع)، امام مهربانی‌ها معروف به ضامن آهو است. داستانی در این باره نقل می‌شود با این مضمون که در زمان حیات امام رضا (ع) یک آهوی مادر از ترس شکارچی، به ایشان پناه می‌برد و امام ضمانت آهو را می‌کند تا برود بچه‌هایش را شیر دهد و برگردد. شکارچی از این رأفت و عشق امام رضا (ع) به حیوان معصوم، شرمنده می‌شود و از جان آهو می‌گذرد.
این داستان با روایات گوناگون نشان دهنده عشق و معرفت بزرگان به طبیعت و آفریده‌های خداوند است.
کسانی که از طبیعت محافظت می‌کنند به نوعی عبادت و بندگی خدای مهربان را می‌کنند و وظیفه‌شان را نسبت به زندگی‌ای که خداوند به آنان بخشیده با ادای احترام و عشق به زندگی سایر موجودات، ادا می‌کنند.
به همین دلیل روز تولد امام رضا (ع)، روز ملی محیط‌بان نامگذاری شده است.محیطبانان سربازان راه طبیعت هستند و با عشق و سختی بسیار این شغل را انجام می‌دهند تا مراقب محیط زیست و زندگی همه حیوانات و گیاهان باشند.خوب است در آینده درباره اهمیت شغل محیط‌بانی و زحماتی که این عزیزان می‌کشند مفصل با هم حرف بزنیم.
فعلا همین قدر بدانید که محیط‌بانان عاشق طبیعت و محیط‌زیست هستند، درست مثل امام رضا (ع) که ضامن آهو شد تا زندگی‌ آن را از دست شکارچی نجات دهد.
شباهت کودکان و طبیعت
به عکس روی جلد و تصویر این صفحه دقت کنید؛ دو اثر از خانم نینو چاکتادادزه، اهل تفلیس (گرجستان) می‌بینید که همچون سایر نقاشی‌هایش، بر محور کودکان و عنصری از طبیعت است.
مهربانی، عشق و معصومیت در چهره کودکانی که در آثارش دارد موج می‌زند؛ درست مثل طبیعت و محیط‌زیست که هر آدمی را که به آنها نزدیک شود، لبریز عشق و مهربانی و معصومیت می‌کنند.
برای مراقبت از طبیعت باید عشقی که به آن دارید را در دل حفظ کنید و بر آگاهی‌تان از محیط‌زیست بیفزایید.
در این باره بسیار با هم حرف خواهیم زد.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ