تابستان؛ زمانی برای کاشت بذر موفقیت های آتی
ندا زمان فشمی
 

با شروع تابستان و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، اوقات فراغت نوجوانان آغاز می شود که می توانند آن را با فعالیت های مختلف پر کنند. در سال های اخیر، والدین معمولا نوجوانان را تشویق می کنند تا با ثبت نام در کلاس‌های آموزشی مختلف، مهارت های گوناگونی را در زمینه های علمی، ورزشی و هنری کسب کنند. آنچه اکثر پدر و مادرها از آن غافل هستند، پرورش حس مسئولیت پذیری، استقلال، اعتماد به نفس، روحیه کار گروهی و خیلی مهارت های فردی دیگری است که در هیچ کلاسی نوجوان آنها را نخواهد آموخت. کار تابستانه یا نیمه وقت، به معنای بهره کشی از نوجوان و مجبور کردن او به تأمین بخشی از هزینه های شخصی یا خانوادگی نیست. کار تابستانه، کلاس درسی است که به رشد اجتماعی و شکل گیری شخصیت نوجوان کمک می کند.
یادگیری چگونگی تعامل درست با دیگران
کار تابستانه متناسب با سن برای نوجوان، یک روش عالی برای شناخت استعدادهایش است و به او این احساس را می دهد که بخشی از یک جامعه بزرگ‌تر است. وقتی نوجوان را از طریق کار تابستانه وارد جامعه می کنیم، به او می آموزیم که هنگام تعامل با دیگران، باید آنها را درک کند. در واقع او در این فرآیند یاد می گیرد که چگونه با دیگران تعامل اخلاقی داشته باشد.
تحقیقات نشان می دهند که نوجوانانی که کار تابستانه انجام می دهند، پیوندهای اجتماعی مستحکم تری با دیگران دارند، روحیه مدارا در آنها بیشتر است، بیشتر به دیگران لبخند می زنند و احساس عشق در آنها بیشتر است.
در این فرآیند، نوجوان این فرصت را دارد تا افراد جدیدی را ملاقات کند و در گفتگو با آنها، با دیدگاه های جدید، فرهنگ ها و طرز فکرهای جدید آشنا شود. به این ترتیب او خواهد آموخت که با شخصیت‌های مختلف، تعامل درست داشته باشد. او متوجه می‌شود که با افراد مختلفی که زندگی های مختلفی دارند، چگونه باید صحبت کند و نسبت به تفاوت‌های فرهنگی در فضای کاری حساسیت پیدا می‌کند. همچنین یاد می‌گیرد برای برقراری ارتباط با همکاران، بهترین روش‌ها را به‌کار گیرد و قبل از اینکه حرفی بزند، درباره اینکه کلماتش بر اعمال دیگران چه اثری دارند، خوب فکر کند.
پیشگیری از به هدر رفتن عمر
نوجوان با کار تابستانه یاد می‌گیرد که از زندگی روزمره و یکنواخت دوری کند. کار کردن، از خوابیدن در خانه و وقت گذرانی طولانی با دوستان و سرگرم شدن با بازی‌های کامپیوتری و تماشای هر روزه سریال، بهتر و هیجان انگیزتر است. هدف از کار تابستانی آن است که نوجوان به جای هدر دادن وقت، کاری را انجام دهد که بر زندگی آینده‌اش اثرگذار است. او بعدها وقتی به روزهای تابستانی خود فکر می‌کند، با خود می‌گوید «من در آن تابستان کار تازه‌ای یاد گرفتم (مثلا یک وب سایت طراحی کردم)» و به خاطر این کار به خودش افتخار خواهد کرد.
وقتی نوجوان کار تابستانه داشته باشد، فعالیت‌های جانبی‌اش هم بیشتر خواهد بود. او تمایل بیشتری خواهد داشت تا به کلاس‌های مختلف برود و چیزهایی را که دوست دارد، بیاموزد.
همچنین دوست دارد اوقاتی را با دوستانش سپری کند و زمانی را هم به تفریحات مورد علاقه‌اش اختصاص دهد. به این ترتیب او یک برنامه شلوغ خواهد داشت و این کمک می‌کند تا بتواند مهارت مدیریت زمان را در خود تقویت کند. او استفاده بهتری از زمانش خواهد کرد و زمان کمتری را هدر خواهد داد.
کار تابستانی در میزان فعال بودن و انگیزه داشتن نوجوان اثرگذار است. وقتی شما برنامه روزانه نداشته باشید اغلب تنبل می‌شوید و انگیزه خود را برای بیدار شدن و فعالیت از دست می‌دهید. کار تابستانی یا نیمه وقت به شما کمک می‌کند فعال و در نتیجه سلامت بمانید.
کسب مهارت
کار تابستانی یا کار نیمه‌وقت به نوجوان کمک می‌کند تا مهارت‌هایی بدست آورد که هیچ مدرسه و دانشگاهی آنها را به او نخواهد آموخت. مهارت‌هایی که نوجوان در این فرآیند می‌آموزد، یک فرصت عالی است برای پرورش استعدادهای او و به او کمک می‌کند در آینده، در حرفه خود موفق‌تر عمل کند. در واقع، نوجوان با کار کردن در جایی که همه در آن وظایف خود را با سرعت انجام می‌دهند، یاد می‌گیرد که چگونه باید به عنوان عضوی از یک گروه کار کند.
او یاد می‌گیرد که از قوه ابتکارش استفاده کرده و به جزئیاتی که به نظر می‌آید کم اهمیت باشند هم توجه کند. افراد دیگری که در سنین پایین کار تابستانی یا نیمه‌وقت انجام نمی‌دهند، همه این مهارت‌های ارزشمند را بعدا باید در مشاغل مختلف و جنبه‌های مختلف زندگی بیاموزند. کار تابستانی یک تجربه با ارزش است؛ هرچند ممکن است با شغل رویایی نوجوان، فرسنگ‌ها فاصله داشته باشد. ممکن است برنامه کاری آینده نوجوان این نباشد که در آینده همبرگر سرخ کند و بفروشد یا بین گارسون بودن و شغل رویایی آن نوجوان هیچ ارتباطی وجود نداشته باشد، اما بسیاری از مهارت‌ها و دانشی که او در کار تابستانه بدست می‌آورد، در آینده در بیشتر محیط‌ها به دردش خواهد خورد.
آگاهی از امور مالی
یکی از سودمندی‌های کار تابستانی آن است که برای نوجوان فرصت درآمدزایی فراهم می‌کند. برای بسیاری از نوجوانان، این مدل فعالیت‌ها، اولین فرصت برای یادگیری مهارت پول درآوردن و بودجه‌بندی است. وقتی نوجوان با قبول کار تابستانی و تحمل سختی پول در می‌آورد، نسبت به اینکه آن پول را به چه صورت خرج کند، حساسیت بیشتری خواهد داشت. نوجوان در این مقطع یاد می‌گیرد امور مالی خود را مدیریت کند. او درمی‌یابد که وقتی درآمد دارد، می‌تواند پس‌انداز هم داشته باشد. همچنین کار تابستانی باعث می‌شود فرد از همان زمان نوجوانی، نسبت به امور مالی آگاهی پیدا کند. به این ترتیب وقتی بزرگتر شود، درآمد خود را بهتر مدیریت خواهد کرد و بدهی بالا نمی‌آورد.
شناخت استعدادها و علایق شخصی
کار تابستانی، به نوجوان کمک می‌کند نسبت به علایق و استعدادهای خود شناخت بهتری کسب کند. گاهی افرادی را می‌بینیم که در کودکی و نوجوانی نسبت به شغل رویایی خود اطمینان داشتند اما باز هم در بزرگسالی، هنگام پیدا کردن شغل، با تردیدهای زیادی مواجه شدند و بارها کار خود را تغییر دادند تا بالاخره به شغل مورد نظر خود رسیدند. کارکردن در کافی شاپ به نوجوان کمک نمی‌کند تا مطمئن شود در آینده دوست دارد پزشک شود یا نه، اما دست کم متوجه می‌شود که آیا دوست دارد با مردم کار کند یا نه؛ و آیا توانایی انجام برخی کارها را دارد یا نه. حتی ممکن است متوجه شود که چیزی را دوست دارد که قبلا خودش هم نمی‌دانسته‌است (مثلا اینکه دوست دارد کارهای مربوط به حساب و کتاب را انجام دهد). خواندن کتاب و مقاله درباره مهارت‌های مورد نیاز برای شغل آینده، هیچ‌وقت نمی‌تواند مانند تجربه‌ای که در جهان واقعی بدست می‌آوریم، به ما کمک کند تا متوجه شویم چه چیزی را دوست داریم و به چه مهارت‌هایی نیازمندیم. کارهای تابستانی کمک می‌کنند درباره علایق و چیزهایی که دوست نداریم، آگاهی کافی بدست آورده و نقاط قوت و ضعف خود را در کار ارزیابی کنیم.
فرصت های شغلی بهتر و بیشتر
نوجوان با کار تابستانی، تجربه کاری بدست می‌آورد و این در رزومه کاری‌اش، نقطه قوتی است و به او کمک می‌کند تا در آینده، وقتی برای پیدا کردن کار اقدام می‌کند، به عنوان یک کاندیدای قابل اعتماد، از دیگران متمایز شود. کارفرمایان عموما دوست دارند کسی را استخدام کنند که تجربه کاری دارد زیرا چنین شخصی، درک درستی از اخلاق محیط کاری و فرهنگ مشارکت دارد. تجربه کاری که فرد در دوره نوجوانی کسب کرده، بعدها نشان می‌دهد که او یک کارمند سختکوش و مسئولیت‌پذیر خواهد بود زیرا وقتی در حال درس خواندن بوده است، با دوراندیشی به کسب تجربه و مهارت آموزی هم پرداخته است.
کسب استقلال
فایده دیگر کار تابستانی آن است که به نوجوان کمک می‌کند تا استقلال پیدا کند. در واقع او مسئول برنامه‌ها، پول و وظایف خودش خواهد بود. در نتیجه وابستگی و اتکای کمتری به دیگران خواهد داشت و یاد می‌گیرد از خودش دفاع کند. این استقلال، در شکل‌گیری شخصیت به او کمک می‌کند، اگر شخصیت او به خوبی شکل بگیرد، هم در تحصیل و هم در مشاغل آینده‌اش بسیار سودمند خواهد بود.
بالا رفتن اعتماد به نفس
اگر نوجوان شما فردی خجالتی و درونگرا است، یک شغل تابستانه به او کمک می‌کند تا از لاک خود بیرون آمده و اعتماد به نفسش بیشتر شود. از آنجایی که اکثر کارهای دانش‌آموزی، مشاغلی در حوزه فروش یا خدمات هستند که در آنها نوجوان با مشتری برخورد رو در رو دارد، مجبور می‌شود تا با افراد زیادی معاشرت کند و اگر فرصت کار تابستانی را نداشت، چنین اتفاقی نمی‌افتاد. در نتیجه این فرصت است که فرزند شما یاد می‌گیرد چطور در برخورد با دیگران، احساس بهتری داشته باشد.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ