تاج با دولتی ها و مجلسی ها ؛ دو خط موازی که به هم نمی‌رسند!
 

ابوالقاسم کیانی اگرچه اتفاقات و درگیری‌ها و حوادث در جریان مسابقات لیگ فوتبال طی سال‌های اخیر کم تعداد نبوده و امسال هم پرتعداد بود و دامنه آن به فینال جام حذفی هم رسید، اما عموماً پس از هر حادثه‌ای برخی از مسئولین فوتبال با اظهارنظرهایی تند، از برخورد قاطعانه با متخلفان سخن به میان آورده اما این ماجرا را آنقدر طول داده‌اند تا شامل مرور زمان شده و برخوردهای قاطعانه و تند با متخلفان، نهایتاً به چند محرومیت و جریمه نقدی خلاصه شود که البته، هیچکدام بازدارنده نبوده است. با این وجود حوادث فینال جام حذفی از آن دست اتفاقاتی نبود که فدراسیون فوتبال بتواند آن را نیز شامل مرور زمان کند چون اولاً طی همین یکی دو ماهه اخیر این اتفاقات به‌صورت پی‌درپی رخ داد و ثانیاً پیگیری‌هایی همه‌جانبه برای برخورد با متخلفان و اصولاً پیداشدن منشأ این درگیری‌ها از سوی بسیاری از دستگاه‌ها از جمله دولت و مجلسیان و رسانه‌ها صورت گرفت تا چاره‌ای نباشد جز پاسخگویی فدراسیون فوتبال که مسئولیت مستقیم این اتفاقات را دارد هرچند که مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران با توجیهاتی شانه از زیر بار این مسئولیت، خالی کرد.

مهدی تاج که برای پاسخگویی در مورد اتفاقات فینال جام حذفی و همچنین برنامه‌‌های تیم‌های ملی در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، قبل از هر ماجرایی، شمشیر را برای دولت و برخی از مجلسیان از رو بست و نهایتاً برای برائت‌جویی فدراسیون فوتبال و طبیعتاً‌ شخص رئیس فدراسیون، رئیس سازمان لیگ را مقصر ماجرا معرفی کرد و بر دولت و برخی از مجلسیان تاخت که هم به فوتبال کمک نمی‌کنند و هم با اطلاعات ناقص و ناکافی، به اظهارنظر می‌پردازند چون این دست از مجلسیان می‌خواهند از نردبان فوتبال برای انتخابات در مجلس بهره ببرند. جالب ماجرا آنجاست که تاج پس از چندین سال مدیریت در فدراسیون فوتبال و مواجهه با درگیری‌ها و حوادث ریز و درشت در جریان مسابقات مختلف لیگ و… تازه امروز به این نتیجه رسیده که بدون بلیط‌فروشی الکترونیکی و بدون مجهز بودن ورزشگاه‌ها به دوربین مداربسته، اصولاً برگزاری لیگ در آینده به مصلحت نیست. گویا اظهارنظر تاج فصل‌الخطاب است حال آنکه درست‌تر آن است که گفته شود مدیری مثل تاج با این امکانات موجود در ورزشگاه‌ها، قادر به ساماندهی و برگزاری لیگ نیست در حالی که حتماً هستند مدیرانی که می‌توانند در همین شرایط با اتخاذ تدابیری، لیگ را با حداقل حوادث برگزار کنند! رئیس فدراسیون فوتبال تا آنجا پیش رفته که تلویحاً نیروی انتظامی را مقصر بوجود آمدن حوادث در ورزشگاه‌ها معرفی کرده هرچندکه با یکی به نعل و یکی به میخ زدن، عدم کنترل و پیشگیری از حوادث توسط ناجا را نیز محتوم می‌داند که با توجه به انبوه جمعیت، نیروی انتظامی، نمی‌تواند از پس برقراری مسئولیت امنیت ورزشگاه‌ها، برآید با تأکید بر اینکه خود نیروی انتظامی هم طی نامه‌ای این ماجرا را به فدراسیون اعلام کرده است.

مهدی تاج با تأکید بر اینکه اگر دولت و برخی از مجلسیان به فوتبال کمک نمی‌کنند حداقل دست از سر فوتبال بردارند معتقد است آوردن مربی خارجی برای تیم ملی نشان از ثبات امنیت و ثبات اقتصاد ایران دارد حال آنکه وقتی رئیس فدراسیون عقیده دارد دولت و مجلس نباید با اطلاعات کم وارد قضیه فوتبال شوند، پس بهتر است فدراسیون هم نشان دادن ثبات امنیت و اقتصاد کشور را به متولیان اصلی واگذارد و برای آوردن مربیان خارجی به همان توجیهات فنی و در حیطه فدراسیون فوتبال، اکتفا کند. تاج آنچنان از عملکرد دولت نسبت به فدراسیون فوتبال شاکی است که آشکارا روزنامه دولت را متهم به تهمت می‌کند و تأکید می‌کند آنهایی که خودشان باید محل سؤال باشند از فدراسیون فوتبال سؤال می‌کنند تا این ماجرا دستاویزی شود برای تقابل دولتی‌ها و مجلسی‌هایی که مخاطب تاج هستند با فدراسیون، قاعدتاً طی روزهای آینده.

با وجود این همه عصبانیت و تاختن تاج به دولتی‌ها و برخی از مجلسیان و آوردن این همه توجیهات ریز و درشت برای اتفاقات فینال جام حذفی و به گردن نگرفتن هیچ قسمتی از نقصان‌ها توسط فدراسیون و مدیریت آن به استثناء سازمان لیگ ـ که ظاهراً قرار است قربانی نهایی ماجرا باشدـ یک سؤال جدید پیش می‌آید و آن اینکه با این همه حوادث و اتفاقات ناخوشایند در جریان مسابقات لیگ فوتبال طی سال‌های اخیر و با توجه به اینکه رئیس فدراسیون فوتبال می‌دانسته که در نبود بلیط‌فروشی الکترونیکی و دوربین‌های مداربسته و نهایتاً ناتوانی نیروی انتظامی در کنترل مسابقاتی که با تماشاچیان انبوه روبرو است پس قاعدتاً همیشه می‌دانسته که چنین حوادثی، اجتناب‌ناپذیر است و با این وجود چرا مسابقات را برگزار می‌کرده است؟ آیا با این اطلاعات و تجربیات کافی که رئیس فدراسیون فوتبال از محتمل بودن اتفاقات ناگوار در مسابقات پر جمعیت طرفداران داشته این مسابقات را برگزار می‌کرده است به امید اینکه دری به تخته بخورد و اتفاقی رخ ندهد و اگر هم رخ داد که تنها پاسخش ناگزیر بودن از پذیرفتن آن به سبب شرایط موجود، بوده است؟ آیا این توجیه برای مدیریت فدراسیونی چون فوتبال، پاسخی منطقی و قانع‌کننده، است؟ اتفاقات و حوادثی که تاکنون مصدومانی با مصدومیت‌های جدی و حتی جبران‌ناپذیر را، داشته است! تاج آنگونه صحبت کرده که انگار هر مدیری به‌جای او در رأس فدراسیون فوتبال بود، هیچ راهکار و چاره‌ای جز آنچه که وی مطرح می‌کند، نمی‌تواند داشته باشد در حالی که بدون‌شک بسیاری از مدیران بزرگ و کارکشته فوتبال با او موافق نیستند و درست‌تر آن است که تاج اعلام می‌کرد توانایی او در مدیریت فدراسیون فوتبال بخصوص در قبال مسابقات حساس و پرتماشاچی، تا همین اندازه است که در چنین شرایطی، ترجیح می‌دهد لیگ را برگزار نکند هرچند که ممکن است مدیرانی باشند که راهکارهای دیگری داشته باشند. از اظهارنظرهای تاج اینگونه هم می‌توان استنباط کرد که تا وقتی او در فوتبال هست، با شرایط موجود، اوضاع به همین منوال پیش خواهد رفت و باید هم دولتیان و هم مجلسیان آن را بپذیرند و آنگونه که او صلاح می‌داند با او همکاری کنند! شرایطی که مشخص می کند تاج با دولتیان و مجلسیان، دو خط موازی هستندکه هرگز قرار نیست به هم برسند.

در هرحال اظهارنظرهای تاج در مورد اجتناب‌ناپذیربودن حوادث و اتفاقات در جریان مسابقات فوتبال با شرایطی که حاکم است، می‌تواند سرآغاز چالشی باشد که از این پس در رسانه‌ها و حتی فضای مجازی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه آیا تمامی مدیران فوتبالی با رئیس فدراسیون، هم‌نظر هستند یا اینکه مدیرانی هستند که در همین شرایط هم از اتفاقات، پیشگیری کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ