‎ظریف با ماکرون درپاریس دیدارکرد‎
تبادل پیشنهادهای ایران و فرانسه درباره نحوه اجرای برجام
 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از دیدار با رئیس جمهوری فرانسه در جمع خبرنگاران گفتگوهایش با ماکرون را سازنده خواند و گفت: بحثی که با ماکرون داشتیم در ادامه تماس‌های تلفنی روسای‌جمهوری دو کشور در چند هفته گذشته است.

به گزارش نماینده اعزامی‌اطلاعات، وی افزود: فرانسه پیشنهادهایی را ارائه کرده بود و ما هم پیشنهادهایی را درباره نحوه اجرای برجام و گام‌هایی که نیاز است طرفین بردارند ارائه کردیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: گفتگوها باید برای رسیدن به درک بهتر پیرامون پیشرفت کار آغاز شود. گفتگوهای خوب و سازنده‌ای بود، البته به این بستگی دارد که چگونه اتحادیه اروپا بتواند به تعهداتی که در قالب برجام و همینطور تعهداتی که بعد از برجام و خروج آمریکا متعهد شده است عمل کند‌. البته اجلاس جی‌۷ فرصتی برای آقای ماکرون است که با سایر اعضای اروپایی ۱+۴ یا سایر اعضای گروه صحبت کند.

وی گفت: ما گفتگوها را ادامه می‌دهیم و تماس‌های ماکرون با آقای روحانی ادامه خواهد داشت. دیدگاه‌های ما کاملا مشخص است. ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می‌دانیم، اما برای اجرای برجام همانطور که همیشه در کمیسیون مشترک گفتگو می‌کردیم کماکان آمادگی داریم در سطوح مختلف مذاکره کنیم.

وی افزود: بحث دیگری که مطرح است‌، آزادی کشتیرانی است و ایران در این موضوع کاملا شفاف اعلام کرده که آزادی کشتیرانی باید برای همه باشد. ایران به عنوان کشوری که سواحل طولانی با خلیج فارس و دریای عمان دارد بخش شمالی تنگه هرمز را در اختیار دارد و مطمئن‌ترین نیرو برای ایجاد امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز است و همواره علاقه‌مند بوده به تامین آزادی کشتیرانی در این منطقه. البته ضرورت دارد آزادی برای کشتی‌های ایرانی هم که حامل کالا و نفت از ایران و برای کشورمان هستند، فراهم شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: آزادی کشتیرانی باید به عنوان یک اصل حقوق بین الملل برای همه رعایت شود و ایران آمادگی دارد در قبال رعایت آزادی کشتیرانی برای خود، به تضمین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز کمک کند.

وزیر خارجه در پاسخ به سئوالی درباره منوط شدن کمک‌های مالی فرانسه به آغاز گفتگوهای منطقه‌ای و توقف کاهش تعهدات از سوی ایران ادامه داد: بحثی که ما داریم بحث کمک نیست. کشورهای اروپایی تعهداتی را در قالب برجام دارند که باید انجام دهند. ایران همواره اعلام کرده که وقتی ما در چارچوب بند ۳۶برجام شروع به کاهش تعهدات کردیم، اعلام کردیم در صورتی که طرف مقابل تعهداتش را انجام دهد، اقدامات ما بازگشت پذیر است. این موضعی است که ما کماکان داریم و درباره اش بحث می‌کنیم.

ظریف همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا مصمم بودن ایران در روند کاهش تعهدات در آغاز این مذاکرات تاثیر داشت یا خیر، گفت: حتما اینکه ایران اقداماتی را انجام داده و به اروپایی‌ها

‌نشان داده که نیاز دارند طبق برجام به تعهدات خود عمل کنند‌. ما از قبل

پیش‌بینی‌کرده بودیم ‌برای این که مطمئن باشیم برجام اجرا می‌شود باید ضمانت اجرا از دو طرف باشد و آنچه در ماده ۳۶ برجام وجود دارد نشانگر این واقعیت است که کسانی که برجام را مذاکره کردند و دولت و نظام ایران که برجام را پذیرفت با چشم باز پذیرفتند و براساس احترام مذاکره نکردند بلکه براساس بی اعتمادی مذاکره کردند و برای همین بود که در بند ۳۶ برجام روش‌هایی را برای جبران اقدامات خلاف طرفین پیش‌بینی کرده بودیم که آن اقدامات را انجام می‌دهیم که نشان دهیم به دنبال راه حل هستیم ‌و در چارچوب تعهدات طرف مقابل‌، ما هم تعهدات خود را اجرا می‌کنیم‌.

ظریف در ادامه در پاسخ به این سئوال که آیا بحث سفر ماکرون به تهران مطرح است یا خیر، گفت: سفر آقای مکرون به تهران ماه‌ها و سال‌ها ست که مطرح است و از سوی رئیس جمهوری دعوت شده اند ولی این روزها بحث جدیدی برای سفر مکرون مطرح نبوده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا در سفری که به چین و ژاپن خواهید داشت به کره شمالی هم خواهید رفت، گفت: آنچه که فعلا در این مرحله طراحی کردیم سفر به چین، ژاپن و چند کشور دیگر است که در این مرحله هنوز سفری به کره شمالی طراحی نکردیم ولی آمادگی برای سفر به کره شمالی را داریم.

وزیرخارجه در گفتگو با فرانس پرس هم اعلام کرد که پیشنهادهای رئیس‌جمهوری فرانسه درباره توافق هسته‌ای در مسیر صحیحی به پیش می‌رود.

دکتر ظریف همچنین دیروز با لودریان وزیرخارجه فرانسه دیدار کرد. دو وزیر در این دیدار درباره مسائل منطقه و اجرای برجام گفتگو کردند.

آن‌ها همچنین تقویت روابط دوجانبه، لزوم اجرای تعهدات برجامی سایر طرف‌های توافق‌های هسته‌ای و ادامه رایزنی درباره ابتکار فرانسه نسبت به برجام را بررسی کردند.

سخنان ظریف در موسسه امور بین‌الملل نروژ

به گزارش نماینده اعزامی‌اطلاعات ،وزیر امور خارجه روزپنجشنبه در موسسه امور بین‌الملل نروژ گفت: اگر امنیت می‌خواهید باید امنیت همه کشورها را تامین کنید. این تنها راه حل است. ما خواهان حفظ امنیت این منطقه هستیم اما امنیت باید برای همه تامین شود. نمی‌دانم چرا اروپا به آمریکا اجازه می‌دهد آنها را کنترل کند؟ دوستان ما برای کارهای خود به اوفک مراجعه می‌کنند.

‌ظریف در نشست این موسسه با عنوان «خطر جنگ و آینده خلیج فارس» پیرامون فشار آمریکا بر ایران و تنش در خاورمیانه گفت: آمریکا علیه ایران تحریم اعمال نکرده چرا که تحریم برای اعمال قانون است، اما آنچه علیه ایران اعمال شده تروریسم اقتصادی است که بر مردم تاثیر خواهد گذاشت. آمریکا همچنین در حال تنبیه کشورهایی است که می‌خواهند روابط خود را با ایران عادی کنند. اینها تحریم‌های اقتصادی نیست چرا که مردم را هدف را قرار داده است. پمپئو گفت اگر مردم ایران می‌خواهند غذا بخورند باید از ما تبعیت کنند. تروریسم برای ایجاد خشونت علیه مردم عادی است. آمریکا فشار به ایران وارد می‌کند و مردم را هدف قرار می‌دهد تا نظام را تغییر دهد.

ظریف در پاسخ به سئوالی در باره هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی توسط ایران گفت: ما پهپادی را در خلیج مکزیک هدف قرار ندادیم بلکه این اتفاق در خلیج فارس رخ داد و البته برخی نامش را کامل نمی‌گویند. این پهپاد با تسلیحات ایرانی در آسمان ایران مورد هدف قرار گرفت. ما از خودمان دفاع کردیم. آمریکا می‌خواهد کارهای ماجراجویانه در منطقه ما انجام دهد. ما نشان دادیم که خواهان تنش نیستیم و خواهان مذاکره هستیم.

وی در باره آینده رابطه با آمریکا و امکان شکل‌گیری گفتگو ی دوطرف اظهارداشت: اجازه بدهید به شما بگویم ۴هفته قبل در سازمان ملل کسی آمد برای دیدن من و گفت :”من با ترامپ صحبت کردم و او شما را دعوت کرده و گفته اگر این دعوت را نپذیرید تحریم می‌شوید”. آیا این طریقه دعوت به مذاکره است؟ این چیزی است که ما از طریق ایالات متحده دریافت ‌می‌کنیم.

ظریف ادامه داد: زمانی که در‌باره هسته‌ای مذاکره می‌کردیم گفتیم اگر این توافق عملی شود، می‌توانیم درباره مسائل دیگر هم گفتگو کنیم حالا که حتی این توافق هم عملی نشده چگونه می‌توانیم روی مسائل دیگر صحبت کنیم؟ ما چیزی برای مذاکره نداریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در واکنش به اتهام زنی اروپا به ایران در باره انجام اقدامات تروریستی در این منطقه گفت: ایران بسیاری از جوانان خود را قربانی کرد تا در مبارزه با تروریست و مواد مخدر از ورود تروریست‌ها و موارد مخدر به اروپا جلوگیری کند.

‌ما ۱۷هزار نفر را در این راه از دست داده‌ایم. برخی در پشت درهای محل سخنرانی‌های من تجمع کردند و برخی همکاران من را مضروب کردند. اینها عضو گروهی تروریستی هستندو این مساله در خاک اروپا اتفاق افتاد. سئوال من این است که چرا اروپا به گروه‌های تروریستی اجازه می‌دهد در خاک آنها فعالیت کنند؟ آیا اروپا اجازه می‌دهد ما به القاعده و داعش اجازه دهیم این اقدامات را در خاک ما انجام دهند؟ ما هیچ عمل تروریستی را در اروپا قبول نمی‌کنیم اما شما به تروریست‌ها اجازه می‌دهید در خاک شما علیه ایران فعالیت کنند‌.

وزیر امور خارجه در بدو ورود به نروژ در جمع ایرانی‌های مقیم این کشورهم تاکید کرد: هیچ زمانی هیچ قدرت خارجی از این کشور حمایت نکرد ولی امروز وقتی راجع به ایران صحبت می‌کنند راجع به کشوری قوی صحبت می‌کنند که پهپاد آمریکایی نمی‌تواند نزدیک خاک آن کشور شود.

ظریف گفت: ما همسایه‌ای داریم که سلاح هسته‌ای دارد ولی پهپادهای آمریکایی در این کشور تردد می‌کنند وحتی آدم می‌کشند.

کشورهایی در منطقه داریم که چندین برابر ما برای تسلیحات هزینه ‌و برای خرید سلاح‌های پیشرفته سرمایه گذاری می‌کنند‌،ولی همه می‌دانند این سلاح‌ها در روز مبادا به کارشان نمی‌آید و خود غربی‌ها هم این مساله را می‌دانند.

ظریف افزود: تفاوت دولت‌ها در ایران واقعی است، صوری نیست. کسی نمی‌تواند دولت آقای خاتمی‌را با دولت بعد از آن مقایسه کند، ولی هر دو محترم هستند چون برآمده از مردم هستند. ممکن است بنده با دولت قبلی اختلاف دیدگاه داشته باشم ولی باید این را بپذیریم. این نقطه قدرت ما است که مردم ما انتخاب می‌کنند و مردم ما صاحب اختیار ما هستند.

وی افزود: با این که از من انتقاد می کنند، خوشحالم که مردم اینقدر روی دریای خزر حساس هستند. البته آنهایی که تبلیغ می کنند، دروغ می گویند. اطمینان می دهم تا زمانی که زنده باشم و مسئول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب دریای خزر را که حق ماست از ما بگیرند. یقین بدانید اگر من هم بخواهم این کار را بکنم بالاتر از من نمی‌گذارندو اگر همه ما بخواهیم این کار را بکنیم، مردم ایران نمی گذارند، چون اختیار در دست مردم است. وی ادامه داد: یک ایرانی در ایران می‌گوید دریای خزر را واگذار کردند، بدون اینکه کنوانسیون خزر را بخواند؛ یعنی متوجه نیستیم به خاطر دعواهای سیاسی برخی وقت‌ها نمی‌فهمیم که به عنوان مردم ایران در یک کشتی نشسته ایم.ظریف افزود: مشکل زیاد داریم، ایراد زیاد است اما تحریم فسادآور است. اگر می‌بینیم این روزها این قدر از فساد صحبت می شود، به خاطر این است که تحریم به صورت ذاتی فسادآور است. خیلی از کسانی که با برجام مخالف بودند به خاطر این بود که فکر می‌کردند دکانشان تخته می‌شود اما واقعا آیا این ما بودیم که ایران را تحریم می‌کردیم یا دیگران بودند که تحمل نکردند ما بتوانیم روابط عادی داشته باشیم؟. وزیر امور خارجه گفت: کشتی ما می‌رود آن را توقیف می‌کنند و بعد می‌گویند چرا حامل پول نقد بوده؟ نمی‌دانند اگر پول نقد نبود چگونه هزینه غذایش را تامین می کردند؟ شما مگر اجازه می‌دهید ما از بانک ها استفاده کنیم؟ مگر شما اجازه می دهید ما از کارت اعتباری استفاده کنیم؟

وی با خطاب قرار دادن جامعه بین‌المللی ادامه داد: شما به اصطلاح منطق دورانی درست کرده‌اید، می گویید چرا موشک درست کردید؟ می‌گوییم مگر به ما سلاح دادید که می‌خواهید موشک درست نکنیم؟ می‌گویید چرا غنی‌سازی کردید؟ می‌گوییم آیا شما برای راکتور تهران که خودتان ساختید سوخت دادید که خودمان مجبور نشویم غنی سازی کنیم؟

وی افزود: حتما اگر اطمینان داشتیم که شما مثل کره جنوبی و بقیه کشورها به ما سوخت می دهید، مگر مریض بودیم که اینقدر هزینه کنیم؟ برای ما ضرب و تقسیم می‌کنند که خرید سوخت هسته ای ارزانتر از تولید آن است. معلوم است که خریدش ارزانتر است، برای کسی که به او بفروشند نه برای کسی که به او نفروشند.ظریف گفت: معلوم است که خریدن اف-۳۵ ارزانتر از ساخت موشک است؛ اما مگر کسی به ما فروخت که ما نخریدیم؟ پس چرا در این منطق دورانی گیر می‌کنیم و از ما می‌پرسند چرا شما موشک می سازید؟ ما باید از خودمان دفاع کنیم. شما به ما تانک بدهید؛ هنوز نه فقط تانک چیفتن ما را انگلیسی ها نداده‌اند بلکه پولش را هم به ما نمی‌دهند؛ آن‌وقت بی‌بی‌سی فارسی می‌خواهد در این باره برنامه بگذارد. شما پول ما را خورده اید، بیماریتان چیست؟

وی افزود: می‌گویید چرا به FATFنمی‌پیوندیم؟ آیا شما بانکی را گذاشتید که با ما کار کند؟ من طرفدار پیوستن به FATFهستم، طرفدار تصویب قوانین هستم و البته هزینه آن را هم پرداخت کردم اما به آمریکایی‌ها می‌گوییم: شما راهی برای ما گذاشتید؟ مجبوریم برای هر معامله‌ای که انجام می دهیم و هر دلاری که از چین خارج می‌کنیم، بیش از ۱۵تا ۲۰درصد هزینه بدهیم. مبلغ بالایی از این هزینه به جیب دلال‌ها می‌رود. این پول فساد می‌آورد. مگر ما برجام را نقض کردیم؟ ما که رفتیم و ساعت‌ها با آمریکا مذاکره کردیم و نشان دادیم همانقدر که اهل مقاومت هستیم همانقدر اهل مذاکره نیز هستیم اما آنها قلدری کردند و یکجانبه کنار کشیدند؛ آن وقت به ما می‌گویند چرا سیستم شما شفاف نیست؟

وی ادامه داد: از ما ایراد می‌گیرند که چرا فساد در کشور شما وجود دارد؟ تحریم مادر همه فسادهاست. وزیر امور خارجه پس از دیدار با «اینه اریکسون سوریده»، در نشست خبری مشترک با همتای نروژی خود تاکید کرد: کشتی ما که توقیف شد هیچ قانونی را نقض نکرده بود. ما می‌خواهیم امنیت را در خلیج فارس و تنگه هرمز مهیا کنیم.ظریف گفت: چندجانبه‌گرایی خیلی مهم است بدون احترام به این موضوع در جهان بحرانی خواهیم بود. وزیر امور خارجه نروژ در این نشست گفت: تاثر خود را در خصوص افزایش تنش در منطقه خاورمیانه بیان کردم. ما هم بصورت غیر مستقیم در این رابطه تحت تاثیر قرار می‌گیریم. ما همچنین در خصوص برجام صحبت کردیم و تاکید داشتیم که نروژ خواهان اجرای تعهد از سوی همه طرف‌ها است. ایران همراه طرف‌های برجام خواهان حفظ این توافق است. اریکسون یادآور شد: ما همچنین در خصوص مسائل حقوق بشری صحبت کردیم و صحبت‌های یکدیگر را در این خصوص شنیدیم. می‌خواهم دوباره بگویم خیلی خوب است که می‌توانیم گفت‌وگو داشته باشیم که در شرایط سخت خیلی مهم است.‌وزیر امور خارجه با«ارنا سولبرگ» نخست وزیر و همچنین وزیر تجارت، صنعت و شیلات و رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژهم دیدار کرد.

نسخه مناسب چاپ