تجربه کی روش نقشه راه مدیریت« ویلموتس»
 

هشتم بهمن ماه سال ۱۳۹۷ آغازی بر پایان همکاری طولانی مدت کارلوس کی روش در ایران بود؛ از آن تاریخ نام های مختلفی برای هدایت فوتبال ملی ایران مطرح و در نهایت بامداد دیروز سرمربی سابق تیم ملی بلژیک برای هدایت تیم ملی فوتبال کشورمان وارد ایران شد.

در این روز «مارک ویلموتس» با اعلام مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال رسما سرمربی تیم ملی و جانشین کارلوس کی روش پرتغالی شد؛ ویلموتس که در دوران بازیگری چهره بسیار صاحب نامی بود، در مربیگری نتوانست مانند بازیگری خود بدرخشد.

لازمه موفقیت این مربی در ایران حمایت همه جانبه رسانه ها و کارشناسان است؛ البته حمایت همه جانبه رسانه ها و فدراسیون از میهمان جدید فوتبال ایران به معنای سپردن تمامی اختیارات به وی نیست بلکه او به عنوان نفر نخست کادرفنی فقط باید در حیطه اختیارات خود فعالیت داشته باشد و برنامه ریزی لیگ برتر و دیگر امورات فوتبال را به متخصصان بسپارد.

همچنین در کنار این حمایت ها، لازم است مدیریت لازم بر رفتار، گفتار و عملکرد او وجود داشته باشد،زیرا خاطره تلخ نگاه کی روش به فوتبال ایران هنوز در ذهن بسیاری از هواداران این رشته پاک نشده است.

سیاست تمامیت خواهی کی روش و سکوت مسئولان فوتبال، در واپسین سال های حضور این مربی در ایران موجب شد تا بسیاری از کارشناسان ضعف مدیریت فدراسیون را در این زمینه محرک رفتارهای مرد پرتغالی بدانند.

تاج هم به عنوان سکاندار فوتبال در واپسین ماه های حضور او در ایران از رفتار کی روش درمانده بود و در برابر نقد منتقدان فقط به این جمله بسنده کرد که این مربی پرتغالی مانند بسته آجیل است که خوبی و بدی را باهم دارد.

حال چگونه باید رفتارهای ویلموتس را مدیریت کنیم تا وی به سرنوشت کی روش دچار نشود؟

نخستین اقدام فدراسیون آن است که نباید مربی تیم ملی را مبرا از انتقاد جلوه دهد و خط قرمز رسانه ای برای او تعیین کند؛ زیرا انتقاد از وی می تواند کارآیی‌اش را افزایش دهد. یکی دیگر از اقدامات فدراسیون استفاده از دانش مربی بلژیکی است؛ بدون شک مربی بلژیکی تیم ملی از مهد فوتبال دنیا یعنی اروپا، گام به ایران گذاشته است و باید از دانش او استفاده کنیم؛ کاری که در دوران کی روش به فراموشی سپرده شد. کی روش در هشت سال مربیگری در ایران نه تنها دوره های دانش افزایی برای مربیان جوان ایران نداشت بلکه برخورد او با مربیان ایران تحقیر آمیز بود.

لازم است فدراسیون در قرارداد این مربی قید کند که بیش از سه سال فعالیت وی در راس تیم ملی باید همراه با دستیاران ایرانی باشد؛ دستیاران جوانی که در کنار ویلموتس در نهایت فوت و فن مربیگری را در بالاترین سطح ممکن بیاموزند. البته این نکات نباید فقط در گفتار خلاصه و به کنفرانس های خبری دو طرف منتهی شود بلکه مسئولان براساس قوانین و قواعد حرفه ای فوتبال، در زمان تدوین و امضای قرارداد این مربی نکات مطرح شده را مورد توجه قرار دهند. البته با وجود این پیش نیازها و ضرورت کنترل رفتارهای احتمالی ویلموتس، شیوه برخورد فدراسیون با خبرنگاران در زمان ورود مرد بلژیکی نشان داد که رفتار مسئولان فدراسیون فوتبال در برخورد خود با اصحاب رسانه تغییرات آنچنانی نسبت به دوران کی روش نداشته است.

آنان بدون توجه به حضور خبرنگاران در بامداد دیروز در فرودگاه، سرمربی تیم ملی را سوار بر ماشین به فدراسیون منتقل کردند.

به دنبال یک قرارداد حرفه‌ای با ویلموتس هستیم

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال می‌گوید: در حال رایزنی با ویلموتس بر سر مفاد قرارداد هستیم تا یک قرارداد حرفه‌ای منعقد شود. به گزارش ایسنا، مارک ویلموتس از صبح دیروز در حال بازدید از امکانات ورزشی فوتبال ایران است و نشست‌های را با رئیس فدراسیون فوتبال برگزار کرده اما هنوز قراردادی میان دو طرف به امضا نرسیده است.

ابراهیم شکوری افزود: مذاکره با ویلموتس در مراحل پایانی قرار دارد ولی قراردادی میان دو طرف امضا نشده است. باید بر سر مفاد این قرارداد به توافق برسیم که مشکلی وجود نداشته باشد. ان‌شاء‌الله در روزهای آینده قرارداد نهایی می‌شود. ما به دنبال یک قرارداد حرفه‌ای هستیم.

وی اضافه کرد: به محض امضای قرارداد اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت می‌گیرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ