ترابری مسافران دریایی در هرمزگان از ۷ میلیون نفر گذشت
بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ترابری دریایی هفت میلیون و۱۸۹ هزار نفر سفر در پایانه‌های مسافری دریایی این استان و رشد چشمگیری در عملیات صادراتی و ترانزیت نفتی و غیرنفتی در چهار ماهه نخست امسال خبر داد.

الله مراد عفیفی‌پور با تشریح گزارشی از عملکرد مجموعه ۷۱ بندر استان هرمزگان در چهار ماه نخست سال ۹۸، اظهار داشت: از مجموع ۳۴ میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۳۸ تن کالای جابه‌جا شده در این بنادر، ۲۳ میلیون و ۱۳۵ هزار تن مربوط به کالاهای غیر نفتی با رشد ۷درصدی و ۱۱میلیون و ۱۱۱ هزار تن به فرآورده‌های نفتی اختصاص دارد.

وی حجم صادرات غیرنفتی از طریق بنادر تجاری این استان را ۱۴ میلیون و ۱۶۴ هزار و ۷۹۴ تن با رشد ۴ر۱۱ درصدی اعلام کرد و افزود: از آغاز سال ۹۸ تا ابتدای مردادماه، یک میلیون و ۲۶۳ هزار و ۸۰۴ تن از این کالاها، با رشد مثبت ۲۵درصدی ترانشیپ و یک میلیون و ۲۸۶ هزار تن نیز ترانزیت شد.

عفیفی پور از کابوتاژ (کران بری) دو میلیون و ۹۱۵ هزار و ۲۸۰ تن با افزایش ۹ درصدی و همچنین واردات سه میلیون و ۱۹۳ هزار و ۴۹۸ تن کالای غیرنفتی با افزایش ۱۵درصدی در بنادر این استان خبر داد.

او فرآورده‌های نفتی در بنادر این استان را چهار میلیون و ۱۵۸ هزار و ۲۹۴ تن اعلام کرد و گفت: در مدت یاد شده، ۲۴هزار و ۶۲۳ تن، با افزایش چشمگیر ۶۰درصدی در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته، ترانزیت و شش میلیون و ۹۲۸ هزار تن، کابوتاژ شد که در این بخش رشد ۹درصدی به ثبت رسید.

وی اظهار داشت: در دوره زمانی چهار ماهه نخست سال جاری، ۵۴۱ هزار و ۶۹ ‏TEU‏ کانتینر (هر تی.ای. یو معادل یک کانتینر بیست فوت) در مجموعه بنادر بازرگانی این استان تخلیه و بارگیری شد.

عفیفی پور در بخش دیگری از اظهاراتش، هرمزگان را پایتخت مسافرت‌های دریایی ایران توصیف کرد و گفت: از آغاز امسال تا ابتدای مردادماه که یک دوره زمانی چهار ماهه را شامل می‌شود، ترابری هفت میلیون و ۱۸۹ هزار و ۹۰۱ نفر سفر در بنادر و پایانه‌های مسافری دریایی این استان به ثبت رسید.وی از پهلوگیری۲۸ هزار و ۴۲۰ فروند شناور در بنادر این استان خبر داد و گفت: از این رقم، یکهزار و ۸۱۲ فروند شامل کشتی‌های بالای هزار تن و ۲۶ هزار و ۶۰۸ فروند از شناورهای پهلو گرفته در این بنادر، زیر هزار تن وزن داشته است.

نسخه مناسب چاپ