تراز تجاری کشور در ۳ ماهه اول امسال مثبت ماند
در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ حدود ۵ر۱۱ میلیارد دلار صادرات داشتیم که شبیه به مدت مشابه سال قبل است.
به گزارش ایرنا ،محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران دیروز در دومین همایش ملی صادرات، بیمه و سرمایه گذاری با اشاره به آمار تجارت سه ماهه امسال افزود: در این زمان ۲ر۱۰ میلیارد دلار واردات داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ر۸درصد کاهش داشته و بنابراین تراز تجاری در این سه ماه مثبت مانده است.
وی با بیان اینکه کاهش نرخ ریال در برابر دلار به نفع صادرات عمل می‌کند، افزود: تمام شاخص‌ها تحت تاثیر تحریم‌ها آسیب دیده اما صادرات غیرنفتی که هدف اصلی تحریم‌ها بوده آسیبی ندیده و عملکرد صادرکنندگان مناسب بوده است.
مودودی با اشاره به اهمیت ظرفیت‌های تولیدی و اقلام صادراتی برای تامین مالی صادرات خاطرنشان کرد: در طول سالیان گذشته منابع ارزی فراوانی کسب کردیم اما از این منابع برای توسعه صادرات غیرنفتی هدفمند استفاده مطلوبی نداشتیم.
وی با بیان اینکه ۲ر۱درصد جمعیت و تولید ناخالص داخلی جهان را داریم، ادامه داد: صادرات غیرنفتی کشور کمتر از سه دهم درصد است در حالی‌که باید با این رقم تولیدناخالص داخلی بالای
۱۵۰ میلیارد دلار می‌بود.سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به عملکرد نامناسب در بخش تولید و ظرفیت های صادراتی اظهار داشت: کمتر از ۱۳۰ قلم کالای صادراتی با ارزش بالای ۵۰ میلیون دلار داریم که تقریبا ۳۷ میلیارد دلار از سهم صادرات ما را تشکیل می دهد؛ یعنی ۸۱ درصد از کل صادرات ما وابسته به ۱۳۰ قلم کالاست. وی با بیان اینکه در ترکیه ۱۶۰۰ شرکت بالای ۱۰ میلیون دلار صادرات دارند، گفت: در ایران تنها ۴۰۰ شرکت بالای ۱۰ میلیون دلار صادرات دارند که رقم پایینی است. بنابراین اگر کالاهای صادراتی را متنوع نکنیم، نباید برای دستیابی به ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات هدفگذاری شده خوشبین باشیم.
مودودی همچنین گفت: وقتی طبق آمار ۱۵ میلیارد دلار واردات قاچاق داشتیم، یعنی مرزها به همان نسبت پتانسیل صادرات غیرقانونی و قاچاق دارند.وی در خصوص رسوب کالاها در گمرکات اظهار داشت: هیچ‌گاه بخش‌های دولتی برای واردات کالاهای اساسی و فاسدشدنی مانع‌تراشی نمی‌کنند. ممکن است روند ثبت سفارش این کالاها تکمیل نشده باشد یا حتی جزو کالاهای ممنوعه و غیر ضروری باشد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت معتقد است: گاهی واردکنندگان با ایجاد جو رسانه‌ای و هجمه علیه سازمان‌های دولتی سعی در واردات کالاهای خود دارند.
وی با تاکید بر اینکه گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات محصولاتی که روند قانونی آن طی شده باشد، سنگ‌اندازی نمی‌کنند، افزود: در سال ۹۷ برای تولید آبنبات از شکر با ارز ۴۲۰۰ تومان استفاده و سپس این محصول صادر شد. برای تولید محصولات دیگری مثل شکلات، بیسکوئیت و ماکارونی هم ممکن است از مواد اولیه با ارز ارزان استفاده شده باشد که البته اسم این امر را نمی‌توان صادرات گذاشت زیرا از منابعی که باید در اختیار مردم قرار می‌گرفت سوء استفاده شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ