ترامپ: در جنگ تجاری با چین پیروز می‌شویم
سرویس خارجی: رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به عدم لغو تعرفه های تجاری واشنگتن بر کالاهای وارداتی از چین، در ادعایی تازه اعلام کرد:کشورش در جنگ تجاری با چین پیروز خواهد شد.

ترامپ در حالی که هفته گذشته به طور رسمی از تصمیم خود برای افزایش تعرفه از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد بر روی ۳۰۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین از اول سپتامبر خبر داده بود، گفت: این تعرفه های جدید لغو نمی‌شوند و آمریکا در جنگ با چین پیروز خواهد شد.

وی افزود: گفتگوهای تجاری برنامه ریزی شده برای ماه سپتامبر به قوت خود باقی است. همچنین رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: تلاش‌هایش برای تحت فشار گذاشتن چین به منظور دستیابی به یک توافق تجاری سبب شده تا پکن برای کاهش خشونت‌ها در اعتراضات شدید در هنگ‌کنگ تلاش کند. این در حالی است که دستیاران ترامپ در کاخ سفید به دروغگویی وی درباره چراغ سبز چین برای مذاکره تجاری با آمریکا اعتراف کردند. در این حال،کمیته مقررات عوارض گمرکی شورای دولتی چین در اطلاعیه ای رسمی اعلام کرد :از امروز یکشنبه بر روی پنج هزار و ۸۷ قلم کالای وارداتی آمریکا به ارزش ۷۵ میلیارد دلار تعرفه گمرکی پنج و ۱۰ درصدی اعمال می کند. در همین حال سخنگوی وزارت دفاع چین هشدار داد که آمریکا مسئول پیامدهای فروش تسلیحاتی به تایوان است و باید عواقب این اقدام خود را بپذیرد.در چنین شرایطی «دو وی» سفیر چین در اوکراین سخنان «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا درباره دزدی ادعایی پکن از فناوری دیگر کشورها را اتهام‌زنی محض دانست.

از طرفی،«ماریوش بلاسچاک» وزیر دفاع لهستان در کنفرانس خبری مشترک با جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: واشنگتن و ورشو در مورد استقرار نیروهای جدید آمریکایی در شش منطقه لهستان توافق کردند.

در تحولی دیگر دولت آمریکا در سیاستی جدید اعطای شهروندی خودکار به فرزندان برخی از کارکنان برون‌مرزی این کشور را لغو کرد.در چنین شرایطی،«جیمز متیس» وزیر دفاع اسبق دولت ترامپ در اظهاراتی، ترامپ را یک رئیس جمهور غیر عادی خواند و گفت: دوره‌ای بود که می‌بایست‌ ساکت می‌ماندم، اما این امر ابدی و این سکوت همیشگی نخواهد بود.

نسخه مناسب چاپ