تشریح اصلاحات طرح بومی گزینی دانشجویان توسط وزیر علوم
 

وزیر علوم با اشاره به تشریح جزئیات اصلاح طرح بومی گزینی دانشجویان گفت: از دانشگاه‌ها و کسانی که بحث را مطرح کردند خواستم مزایا و معایب فرایند بومی گزینی را ارائه دهند تا بر اساس آن طرحی آماده کنیم و برای اصلاح به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهیم.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در حاشیه شصت و چهارمین همایش معاونان دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور گفت: مزایای طرح اولیه این است که دانشجویان در محل زندگی والدین حضور داشته باشند تا سختی‌های مسافرت و موارد دیگر دوران دانشجویی آنها کم شود، اما برخی معایب هم در این طرح وجود دارد چرا که در انتخاب ظرفیت‌های بومی، تعداد بیشتری از دانشجویان داوطلب منطقه در دانشگاه‌های منطقه می‌مانند.کاهش مبادلات فرهنگی یکی از انتقادات وارد شده به طرح بومی گزینی است؛ زیرا با عدم اجرای این طرح دانشجویان در عین حال می‌توانند در شهرهای دیگر دوستان جدید و فضای جدید تجربه کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: شاید اگر دانشجو به شهر دیگری برود بتواند از گروه آموزشی بهتری برای تحصیل استفاده کند، اما با طرح فعلی بومی گزینی این شانس از او گرفته می‌شود.

دکتر غلامی همچنین در مورد اعتراضات داوطلبان نظام قدیم به سوالات کنکور ۹۸ نیز افزود: داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها مطمئن شوند که نمراتشان تعادل دارد و متناسب با تحصیلات آن‌ها است.

به گفته وی، سازمان سنجش آموزش کشور برای طراحی سؤال، مخازن سؤال دارد و در سال‌های متمادی سؤال‌های مختلف از منابع نظام جدید و قدیم طراحی شده‌اند.

وزیر علوم همچنین در خصوص تسهیلات فرزندان اعضای هیإت علمی نیز گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای دارد که درباره آن بیش از آن چیزی که هست حرف زده می‌شود. این تسهیلات اجازه می‌دهند در مرحله اول دانشجویانی که فرزند اعضای هیأت علمی هستند هرجا قبول شده‌اند در دانشگاه‌های محل خدمت والدین بروند.

به گفته وی، حتی برای بسیاری از دانشجویان غیرفرزند هیأت علمی به خصوص دانشجویان دختر این کار را ‌می‌کنیم. امسال هم این مصوبه هست و فرزندان اعضای هیأت علمی هیچ سهمیه‌ای در کنکور ندارند.

*افزایش انتقال دانشجویان به داخل مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان در این نشست با اشاره به انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به داخل گفت: با توجه به نرخ ارز و مشکلاتی که وجود داشت در سال ۹۷، انتقال دانشجویان به داخل کشور ۲۰درصد افزایش یافت و این دانشجویان از ظرفیت‌های داخل استفاده کردند. رئیس سازمان امور دانشجویان به شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان اشاره کرد و گفت: اصلاح شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان به پایان رسیده است و تثبیت شده و به احتمال قوی این هفته ابلاغ می‌شود. در این شیوه‌نامه یک سری بحث‌های جدید پیش‌بینی شده‌اند که در سال تحصیلی جدید آن‌ها را جلو خواهیم برد.

صدیقی گفت: مشکلات روان‌شناختی دانشجویان بر اساس نظرسنجی‌هایی که انجام شده، در برخی از بخش‌ها کاهش و در برخی دیگر، افزایش یافته‌اند. در یک نظرسنجی که سال ۹۷انجام شد، ۹۲هزار نفر از دانشجویان شرکت کردند. بر اساس این نظرسنجی، افتخار به ایرانی‌ بودن بسیار خوب است، البته استقبال از فرصت مهاجرت برای ادامه تحصیل زیاد است که قابل توجه بوده و باید فکری برای آن کرد.

وی درباره وضعیت نشاط و احساس حمایت دانشگاه از دانشجویان، اظهار داشت: ۵۸درصد احساس حمایت کامل از سوی دانشگاه‌ ندارند. ۸۵تا ۹۰درصد دانشجویان در زمینه مسائل دینی و اعتقادی، خوب هستند و در حوزه مذهبی و اعتقادی، مشکل زیادی وجود ندارد .

رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: تقاضا برای تأیید مدارک توسط دانشجویان داخل افزایش داشته و این افزایش بیشتر به دلیل تحصیل در خارج از کشور است.

دکتر ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان هم در ادامه با اشاره به عدم رضایت ۸۸درصد دانشجویان از وضعیت ارائه خدمات دانشجویی، گفت: فقط ۱۲درصد از دانشجویان احساس رضایت دارند که بخشی از این نگرش بر می‌گردد به این که ما تدارکاتچی بوده‌ایم.

وی ادامه داد: کمبود امکانات رفاهی در دانشگاه‌ها، افت تحصیلی، کاهش احساس عزت نفس و کاهش انگیزه‌های تلاش را در دانشجویان سبب خواهد شد و ما بر تعامل و مشارکت در دو حوزه توسعه ظرفیت‌های رفاهی و مدیریت هزینه‌های رفاهی در دانشگاه‌ها تأکید می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: سال گذشته ۱۵۰۰تا ۱۶۰۰میلیارد تومان اعتبار تغذیه و پایان سال هم اعتبار ۲۰۰میلیارد تومانی به دانشگاه‎‌ها اختصاص داده شد. همچنین صندوق رفاه، وام‌هایی به دانشجویان ارائه داد. علاوه بر این خود دانشگاه‌ها نیز مقداری از محل سایر اعتبارات در حوزه خدمات رفاهی هزینه کرده‌اند.

نسخه مناسب چاپ