تصویب قطعنامه ای در مجلس نمایندگان آمریکا برای زمینه سازی کشاندن ترامپ به دادگاه
سرویس خارجی: مجلس نمایندگان آمریکا پس ازبرگزاری جلسه رای گیری با تصویب قطعنامه‌ای به اعطای اختیارات قانونی جدید به کمیته قضایی این مجلس درباره زمینه سازی برای کشاندن دونالد ترامپ به دادگاه رای مثبت داد؛ اختیاراتی که این کمیته را برای پیشبرد تحقیقاتش قادر به متوسل شدن به دادگاه‌ها علیه دولت ترامپ می‌کند.

مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۲۹ رأی مثبت در مقابل ۱۹۱ رأی منفی قطعنامه ای را تصویب کرد که بر اساس آن کمیته قضایی این مجلس را قادر می‌سازد که نزد دادگاه فدرال برود و از این طریق خواستار پایبندی وزارت دادگستری دولت ترامپ به احضاریه‌های صادر شده از سوی قانونگذاران در قبال محتواها ، شهادت‌ها ، اسناد و مدارک مربوط به تحقیقات «رابرت مولر»بازپرس پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده شود. دراین قطعنامه دو نفر صراحتاً نامشان ذکر شده است که اولین شخص «ویلیام بار» دادستان کل که از منتشر کردن بخش‌هایی از گزارش مولر و اسناد و مدارک آن خودداری کرد و دومین نفر «دان مک‌گان» مشاور حقوقی سابق کاخ سفید است که از عمل به احضاریه دموکرات‌ها برای حضور در برابر کمیته قضایی سرباز زد.این در حالی است که تصویب این قطعنامه ابزار دیگری را در اختیار دموکرات‌ها در تلاش برای اقدام علیه دونالد ترامپ با مانور بیشتر به روی گزارش رابرت مولر، قرار می‌دهد. دراین حال،«نانسی پلوسی» رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا گفت:احتمال استیضاح شدن ترامپ بعید نیست اما فعلاً این موضوع روی میز قرار ندارد.پلوسی با بی‌اعتنایی به انتقادات اخیر ترامپ ازوی،تصریح کرد که تمایلی ندارد که برای بحث درباره ترامپ وقت بگذارد. در چنین شرایطی،«جو بایدن» معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و نامزد انتخابات ۲۰۲۰ ،در سخنانی در ایالت آیووا رویکردهای ترامپ را به باد انتقاد گرفت و وی را تهدید وجودی علیه جایگاه جهانی و دموکراسی آمریکا دانست.

در تحولی دیگر،«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا به صورت صریح به دست داشتن کشورش در حملات سایبری به برخی کشورها اذعان کرد و گفت:ما مشغول حملات سایبری هستیم تا به روسیه و دیگر کشورها نشان دهیم که آنها بهای مداخله در امور داخلی آمریکا را پرداخت خواهند کرد. درچنین شرایطی،کمیسیون شورای فدراسیون روسیه در گزارش سالانه خود با بیان این که آمریکا هنوز هم به دخالت درامورداخلی روسیه ادامه می‌دهد،گفت:واشنگتن کماکان برای دخالت درامور روسیه و آموزش و پشتیبانی از مخالفان سیاسی و تامین مالی نیروهای ضد این کشور تلاش می کند.

از طرفی،«گنگ شوانگ»سخنگوی وزارت خارجه چین همزمان با تشدید تنش های آمریکا علیه پکن هشدار داد: اگر واشنگتن بر تشدید تنش های تجاری پافشاری کند، دولت چین با عزمی راسخ پاسخ خواهد داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ