تعهد در برابر تعهد
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای است بر اجرای ۱۱تعهد اروپا، گفت:در گام بعدی کاهش تعهدات، ایران سطح غنی‌سازی را فراتر خواهد برد و میزان آن را هم خودش تعیین می‌کند.
به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان این که گام بعدی کاهش تعهدات برجامی ایران، عدم رعایت غنی سازی تا سقف ۶۷ر۳درصد است، خاطر نشان کرد: اینکه ما در گام بعدی در چه سطحی غنی‌سازی کنیم را خودمان و براساس نیازمان تعیین می‌کنیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار داشت: ‌برنامه‌های ‌ایران را اعلام کردیم و براساس آن هم عمل می‌کنیم و اروپایی‌ها هم باید بدانند تا زمانی که آنها به برجام متعهد باشند ما به برجام متعهد خواهیم بود.وی افزود: همچنین به همان شکل که اروپایی‌ها تعهداتشان را عمل کنند ما نیز تعهداتمان را اجرا خواهیم کرد.
وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا نخستین تراکنش‌های اینستکس انجام شده است با تاکید بر این که این موضوع باید از بخش خصوصی پرسیده شود، اظهارنظر کرد: اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند که نخستین تراکنش در حال انجام است، اما بخش خصوصی باید در این باره اظهار نظر کند.
ظریف در پاسخ به پرسش دیگری درباره انتشار برخی اطلاعات فروش نفت ایران در رسانه‌های عمومی از جمله صدا و سیما با بیان این که این کار حتماً در چارچوب منافع ملی نیست خاطرنشان کرد: این کار به منافع ملی ضربه خواهد زد و وزیر نفت نیز چنین کاری را برای منافع ملی نامناسب می‌داند.وی در پاسخ به پرسشی درباره طرح ادعای نقش داشتن اسرائیلی‌ها در انفجار پایگاه موشکی در اطراف تهران و شهادت سردار تهرانی مقدم در یکی از مجموعه‌های نمایشی صدا و سیما و اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران در این زمینه در مجامع بین‌المللی شکایتی علیه رژیم صهیونیستی طرح کرده است، گفت: من بر اساس یک سریال تلویزیونی نمی‌توانم اقدام انجام دهم؛ بحمدالله تلویزیون هم نگاه نمی‌کنم.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره ۱۱تعهد اروپا در قبال ایران در برجام و اجرای ساز و کار اینستکس در این زمینه گفت: بعد از خروج ترامپ از برجام ما جلسه‌ای در سطح وزرای خارجه سه کشور اروپایی و همچنین دو جلسه با حضور وزرای خارجه اعضای باقیمانده در برجام برگزار کردیم که در این جلسات اروپایی‌ها ۱۱تعهد اعلام کردند که فروش نفت ایران، بازگشت پول نفت ایران، سرمایه گذاری در ایران، حمل و نقل، هوانوردی و کشتیرانی از جمله این تعهدات بود.وی ادامه داد: اروپایی‌ها به طور رسمی این ۱۱تعهد را اعلام و به اجرای آنها متعهد شدند.
ظریف با تاکید بر این که در هیچ کدام از تعهدات اروپایی‌ها، اینستکس یا ساز و کار ویژه مالی وجود ندارد خاطرنشان کرد: آنچه وجود دارد ۱۱تعهد از سوی اروپایی‌ها‌ست؛
‌اگر اینستکس عملیاتی شود تازه مقدمه‌ای می‌شود برای اجرای آن ۱۱تعهد؛ لذا اروپایی‌ها باید به ۱۱تعهدی که اعلام کرده‌اند عمل کنند.
وزیر امور خارجه افزود: پیش از اجرای این ۱۱تعهد، اروپایی‌ها در چارچوب برجام باید به مواد ۱تا ۳ضمیمه ۲برجام توجه کنند؛ در این مواد نوشته شده «اینکه اروپا یک اقدامی کرده و قانونی را لغو کرده است کافی نیست، بلکه آثار آن قانون را باید نشان دهد»؛ لذا به صراحت گفته‌ایم که تا زمانی که اروپا به برجام متعهد باشد ما نیز به برجام متعهد خواهیم بود اما همانطور که اروپا تعهداتش را انجام می‌دهد، ما نیز تعهداتمان را انجام می‌دهیم.
ظریف در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر دادستانی مبنی بر اینکه اینستکس فرزند معلول برجام است تاکید کرد: معلول یا غیر معلول؛ ما از اروپایی‌ها می‌خواهیم تعهداتشان را انجام دهند و تعهدات آنها نیز بسیار فراتر از اینستکس است.وی در پاسخ به پرسشی درباره واکنش رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نسبت به افزایش سطح
غنی‌سازی اورانیوم اظهارنظر کرد: ترامپ می‌تواند به همه چیز واکنش نشان دهد ولی اگر ایشان می‌خواهد به خود حق دهد که چنین واکنشی را انجام دهند، ابتدا باید نقض برجام و خروج از آن را متوقف کنند و تحریم‌های غیر قانونی‌شان را که به مثابه تروریسم اقتصادی علیه ۸۲میلیون ایرانی است متوقف کنند بعد در این باره تصمیم بگیرند.
ظریف در توییتی در واکنش به صحبت‌های مقامات اروپایی در باره پایبندی به تعهداتشان ذیل برجام هم نوشت: ایران تا زمانی که سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا به اجرای تعهدات اقتصادیشان پایبند باشند، به اجرای کامل برجام پایبند می‌ماند. پس از این لحظه، ایران به تعهداتش ذیل برجام همانطوری عمل خواهد کرد که سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا عمل کرده و می‌کنند. به اندازه کافی منصفانه است؟
سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه هم در صفحه توییتر خود در این ارتباط نوشت: “کسی در دولت به اینستکس اروپا امید نبسته اما راهش را هم نبستیم؛ نه تنها آن‌را کافی نمی‌دانیم بلکه این سازوکار را مقدمه اجرای تعهدات
یازده‌گانه اروپایی‌ها می‌دانیم که تاکنون به آنها عمل نکرده‌اند. هنوز در برجام هستیم و فعلاً حقوق و مطالباتمان را از طریق همین توافق دنبال می‌کنیم. “
«جوزپ بورل»نامزد جایگزین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم با بیان این که ایران تاکنون برجام را نقض نکرده است ، دولت ترامپ را ناقض این توافق خواند و گفت‌:
اروپا همه تلاش خود را برای حفظ برجام انجام داده است.
بوریس جانسون: راه درست پیش روی همه تعامل با ایران است
نامزد پیشتاز پست نخست وزیری انگلیس با بیان اینکه برجام یک ضامن خوب برای ثبات در روابط با اتحادیه اروپا و آمریکا بوده است، از ایران خواست که در این توافق بین‌المللی بماند.
به گزارش ایسنا، بوریس جانسون، در گفتگو با رویترز افزود : من بار دیگر از دولت ایران می‌خواهم با جدیت بر سر مساله نقض برجام و نقض تعهداتشان ذیل توافق هسته‌ای فکر کند. این توافق یک ضامن خوب برای ثبات در روابط با اتحادیه اروپا و آمریکا بوده است.وی در ادامه افزود: باور دارم که ایران باید به این توافق پایبند بماند. به گمانم اینکه ایران دیگر از خود خودداری نشان ندهد، اشتباهی بزرگ محسوب می‌شود.
جانسون در پاسخ به این سئوال که “آیا کشورش در مقابل ایران به مواضع آمریکا روی می‌آورد” گفت: به گمانم برجام بسیار شکننده است و ما باید راه‌هایی برای مهار “رفتارهای مختل‌کننده ایران” در منطقه پیدا کنیم ،اما من همچنان باور دارم که راه درست برای کشور ما و منطقه، تعامل با ایران و راضی کردن این کشور به عدم پیگیری برنامه سلاح‌های هسته‌ای است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ