تعویض پرچم گنبد حرم رضوی در آغاز ماه محرم‏
 

مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: همزمان با فرا رسیدن ماه محرم‌الحرام و در مراسمی با عنوان «اذن عزا» پرچم حرم مطهر رضوی به‌نشانه آغاز ماه محرم تعویض شد به رنگ مشکی در آمد.

با آغاز ایام محرم‌الحرام و عزای حسینی، پرچم گنبد و پوشش ضریح مطهر امام علی بن موسی الرضا(ع) در مراسمی سرشار از حزن و اندوه توسط خادمان بارگاه منور رضوی تعویض شد‎.

‎تعویض پرچم و پوشش ضریح مطهر در قالب «مراسم اذن عزا» شامگاه جمعه با حضور مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، نمایندگان هیئات مذهبی و خادمان و زائران بارگاه منور امام رضا(ع) برگزار شد و در آن پرچم سیاه به نشانه عزای حسینی، جای پرچم سبز رضوی را گرفت‏‎.

‎در این مراسم که پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با قرائت قرآن و صلوات خاصه در صحن جامع رضوی آغاز شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی درباره فضایل و مناقب امام حسین(ع) و شهدای کربلا سخنرانی کرد و سعید حدادیان به مرثیه‌سرایی و نوحه‌خوانی پرداخت‏‎.

‎همچنین در این مراسم شال عزای حسینی به طور نمادین به نمایندگان هیئات مذهبی مشهد اهدا شد‏‎.‎

برنامه‌های عزاداری ‏

همزمان با شب اول محرم الحرام پرچم گنبد کریمه اهل‌بیت‌(ع) حضرت فاطمه‌معصومه‌(س) با پرچم سیاهی که از عتبه مقدسه امام‌حسین‌(ع) به آستان مقدس اهدا شده است، تعویض شد.

بهشتی پور مدیر روابط عمومی حرم مطهر حضرت فاطمه‌معصومه‌(س) گفت: این مراسم دیروز در صحن امام‌رضا‌(ع) حرم مطهر با حضور آیت‌الله سعیدی تولیت آستان مقدس، خادمان، زائران و مجاوران کریمه اهل‌بیت(ع) برگزار شد.وی افزود: مراسم شیرخوارگان حسینی ۱۵ شهریور نخستین جمعه ماه محرم ساعت ۸ صبح در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار می‌شود.

او درباره برنامه‌های عزاداری کودکان و نوجوانان در حرم مطهر نیزگفت: عزاداری کودکان هر شب پس از فریضه عشا در حسینیه کودک شبستان نجمه خاتون برگزار خواهد شد.

همچنین مراسم عزاداری نوجوانان دختر هر روز ساعت‌۱۷ در شبستان حضرت‌زهرا‌(س) حرم مطهر و عزاداری نوجوان پسر هم هر روز ساعت ۱۷:۳۰ در شبستان‌۴ مسجد اعظم برگزار می‌شود. ‏

مسجد مقدس جمکران نیز در دهه اول محرم، برنامه‌های عزاداری خود را پس از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار می‌کند.‏

با آغاز ماه محرم و عزاداری شهدای کربلا،استان فارس رخت عزا بر تن کرد.مردم استان فارس همزمان با فرا رسیدن ماه حزن و اندوه سرور و سالار شهیدان با سیاه پوش کردن شهرها، خیابان‌ها، کوچه‌ها، مساجد و تکایا به استقبال این ماه رفتند.

بیرق عزای اباعبدالله‌الحسین‌(ع) بر فراز گنبد حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و امامزادگان در استان فارس نصب شده و تکایا و هیات‌های مذهبی در گوشه گوشه استان فارس برای برپایی باشکوه عزای سرور و سالار شهیدان آماده شده‌اند. ‏

راهپیمایی آمران به معروف و ناهیان از منکر

‌دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: بسیج، اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر را با حضور در لایه‌های مختلف جامعه توانسته است، نهادینه کند.‏سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه تهران بزرگ و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران با بیان این‌که ستاد امر به معروف و نهی از منکر برنامه‌های مختلفی را در دهه اول محرم از ۱۰ تا ۱۷ شهریور در سراسر کشور اجرا می‌کند، افزود: هر گاه امر به معروف و نهی از منکر به طور صحیح انجام شود، در میان مردم فراگیر می‌شود و موفقیت‌های خوبی را از این بابت در طول تاریخ داشته‌ایم اما برخی اوقات موضوع امر به معروف و نهی از منکر به حاشیه کشیده می‌شود.وی افزود: جمعه ۱۵ شهریور جاری بعد از اقامه نماز جمعه راهپیمایی برای دفاع از آمران به معروف و ناهیان از منکر برگزار خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ