تفاهمنامه ایران و عراق برای تعاملات سینمایی
 

دو کشور ایران و عراق تفاهمنامه‌ای به منظور تعاملات سینمایی متقابل بین دو کشور امضا کردند.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، تفاهمنامه‌ای به منظور تعاملات سینمایی، اکران متقابل آثار و تولید مشترک بین دو کشور ایران و عراق با حضور علیرضا تابش، دبیر جشنواره و احمدحسن موسی، مدیرکل سینما و تئاتر عراق امضا شد.

در ابتدای این نشست علیرضا تابش، با ابراز خشنودی از امضای این تفاهمنامه گفت: پیش از این، وزرای فرهنگ دو کشور در زمینه گسترش همکاری‌های سینمایی توافقنامه‌ای داشتند و این تفاهمنامه پس از هماهنگی‌های ما بین ایران و عراق امضا می‌شود.

وی درباره حضور احمدحسن موسی در جشنواره سی و دوم، بیان کرد: آقای احمدحسن موسی، مدیر کل سینمایی عراق مهمان این جشنواره است و امیدوارم که این تفاهمنامه سرآغاز جدیدی برای توسعه تعاملات سینمایی باشد. مردم دو کشور پیوندهای عمیق فرهنگی دارند و روابط تجاری، اقتصادی و فعالیت‌های مختلف فرهنگی، هنری و سینمایی به طور ویژه بین کشورهای عراق و ایران توسعه پیدا کرده است.

دبیر جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان ادامه داد: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت جدید عراق در یک دهه اخیر، زیرساخت‌های سینمایی کشور رو به بهبود رفت و آرام آرام جشنواره‌های سینمایی عراق در شهرهای نجف، بصره و …مجددا راه افتاد. با امضای این تفاهمنامه فیلم‌ها و هنرمندان ایرانی حضور خیلی خوبی در رویدادهای سینمایی عراق داشتند. وی ادامه داد: ما بارها در ملاقات‌هایی که با مسئولان سینمایی و وزارت فرهنگ عراق داشتیم برای تبادل تجربه، گسترش فعالیت‌های سینمایی، تولید مشترک و همچنین اکران فیلم‌های ایرانی در سینماهای عراق اعلام آمادگی کردیم. همین موضوعات در تفاهمنامه مجددا مورد تأیید قرار گرفته‌اند.

سپس احمدحسن موسی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره سی و دوم و بنیاد سینمایی فارابی گفت: وقتی به این جشنواره وارد شدیم عالم بزرگی را در اینجا یافتیم و فهمیدیم که برای ورود به سینمای جهان دروازه‌ای در همین شهر و اصفهان وجود دارد. ما در اداره کل سینما و تئاتر عراق هستیم و به این فکر می‌کنیم که چطور تجربه‌هایی را که در این رویداد سینمایی کسب کرده‌ایم، به جوانان مشتاق و فعال در حوزه سینما منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در حقیقت ما هیچ مرجع و پایگاهی را برای کمک به مردم و کشور عراق در زمینه‌های مختلف از جمله فرهنگی و هنری بهتر از جمهوری اسلامی ایران پیدا نکردیم. ما این تفاهمنامه را با بنیاد سینمایی فارابی امضا کردیم چون معتقدیم هنرمندان ایرانی و این مرکز مهم به ما کمک خواهند کرد تا سینمای خود را گسترش دهیم و پیشرفت کنیم.

نسخه مناسب چاپ