تقدیر کمیساریای سازمان ملل از میزبانی ایران برای پناهندگان افغانستانی
رئیس دفتر نمایندگی کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از تلاش‌های ایران برای ساماندهی پناهندگان تقدیر کرد و گفت: در حادثه وقوع سیل شاهد حمایت ایران از اتباع افغان مانند شهروندان ایرانی بودیم.

به گزارش ایرنا «ایو فریسن» در دیدار با مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشورمان گفت: به دلیل آنکه بار زیاد میزبانی از پناهندگان روی دوش ایران و پاکستان است نیازمند همبستگی جهانی هستیم و ما در مجمع جهانی پناهندگان راجع به این مشکلات سخن خواهیم گفت. رئیس دفتر نمایندگی کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با بیان این که باید تلاش کنیم تا با تامین مالی، فشار کمتری روی دوش کشورهای میزبان باشد، گفت: در چهلمین سالگرد میزبانی ایران از مهاجران افغان در مجمع جهانی پناهندگان فعالیت‌های مثبت ایران را مطرح خواهیم کرد تا کشورهای عضو را از وضعیت افغان‌ها آگاه ساخته و از آنها بخواهیم به شکلی عملی حمایت کنند. فریسن با تاکید بر ضرورت افزایش حمایت از ایران گفت: هفته آینده جلساتی چهارجانبه میان ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم راه حل های جهانی، منطقه‌ای و ملی را پیگیری کنیم.

در ادامه این جلسه مهدی محمودی، مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور گفت: بیش از چهاردهه است که جمهوری اسلامی ایران از مهاجران افغانستانی و اتباع سایر کشورها پذیرایی می کند و با توجه به تعداد زیاد آنها در ایران باید با کمک سازمان های دولتی و مردم نهاد، برنامه ریزی مناسبی برای ارائه خدمات ارائه شود.

مجید همدانی، رئیس اداره پناهندگان وزارت امور خارجه نیز با بیان این که طبق آمارهای کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ۴۷۳ هزار دانش آموز افغان و عراقی امسال در مدارس ایران ثبت نام کرده و ۲۵۰ پناهنده اسکان مجدد داده شده‌اند، گفت: در مقابل هزینه‌های انجام شده، بودجه ای ۹۸.۹ میلیون دلاری درخواست شده اما تنها ۱۲.۸۹ میلیون دلار بودجه برای امور پناهندگان در ایران تخصیص داده شده است و این جای تعجب دارد چرا که در پاکستان رویه دیگری را شاهد هستیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ