تلاش میراث فرهنگی قزوین برای ثبت جهانی پایتخت تاریخی ایران
 

قزوین ـ خبرنگار اطلاعات: از ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری شهر قزوین به درستی استفاده نشده است.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با انتقاد از عملکرد مدیریت شهری نسبت به اجرای پروژه‌های عمرانی گسترده و برهم خوردن توازن شهر تاریخی قزوین، افزود: مدیریت شهری قزوین با اجرای پروژه‌های عمرانی گسترده در ۸۰ سال اخیر بدون در نظر گرفتن بافت تاریخی شهر موجب برهم خوردن توازن فیزیکی این شهر شده است.

محمدعلی حضرتی‌ها با اشاره به این که وسوسه کلانشهر شدن قزوین به نوعی زندگی مردم را برهم زده است، گفت: از ظرفیت‌های تاریخی این شهر به درستی استفاده نشده است، در حالی که می‌توانستیم با معرفی شهر قزوین، به سمت رونق گردشگری حرکت کنیم.

به گفته وی، یکی از بهانه‌های شهرداری برای گسترش شهر قزوین رشد جمعیت است در حالی که پذیرش مهاجرت با گسترش کمّی شهر متفاوت است و طرح‌های درازمدت برای الحاق روستاها به محدوده شهری قزوین ربطی به رشد جمعیت ندارد.

حضرتی‌ها با تاکید بر این که اهمیتی ندارد قزوین جزو ۱۰ کلانشهر بزرگ کشور باشد یادآور شد: پذیرش مهاجرت بی‌رویه در شهر قزوین موجب شده است تا شهر فرهنگی، حوزوی، تاریخی و دانشگاهی قزوین به شهری کارگری تبدیل شود و این در حالی است که اگر بافت یکدست با مجموعه‌ای با ارزش از خانه‌های تاریخی، سقاخانه‌ها، آب‌انبارها، کوچه پس کوچه‌های قدیمی، مدارس حوزوی، مساجد و حمام‌های قدیمی با ساختاری ارزشمند در محدوده بافت تاریخی شهر حفظ شود، زمینه رونق گردشگری و در کنار آن رونق اقتصادی برای شهرداری فراهم می‌شود.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به این که بنای میراث فرهنگی با شهرداری مبتنی بر گفتگو و تعامل است، گفت: میراث فرهنگی خواستار همکاری و همگرایی مشترک با شهرداری برای حفظ بافت تاریخی و فرهنگی شهر قزوین است و در این رابطه باید از تقابل به تعامل دوسویه دست یابیم.

حضرتی‌ها درباره اجرای پروژه تجاری‌سازی محدوده انصاری شرقی گفت: با اجرای پروژه انصاری غربی بسیاری از خانه‌های باارزش تاریخی، سقاخانه، بافت تاریخی، آب انبارهای این محدوده از بین رفت و با ساخت و سازهای نامناسب چهره‌ای نازیبا از این محدوده به وجود آمد.

وی با اشاره به وجود مدرسه تاریخی «حیدریه» مربوط به دوره سلجوقی در کنار «حمام بلاغی» در مجموعه بلاغی و مسجد حیدریه در محدوده انصاری شرقی، افزود: براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی کشور، از هر گونه اقدام، مداخله و تخریب بافت قدیمی به وسیله شهرداری قزوین بدون کسب مجوز از نهادهای مربوطه، ممانعت شده است.

او از انتخاب و آماده‌سازی شهر قزوین برای معرفی به سازمان یونسکو و ثبت جهانی این شهر خبر داد و گفت: هرچند بافت تاریخی شهر قزوین در سال‌های گذشته دست خوش‌ دست‌اندازی‌های زیادی شده است، اما با اولویت قرار دادن حفظ بافت تاریخی قزوین در صدد ثبت جهانی این شهر هستیم.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین همچنین با اشاره به واگذاری فضاهای تاریخی و خانه‌های قدیمی برای کاربری‌های گردشگری به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، گفت: پیش از انجام تبلیغات گسترده برای معرفی شهر قزوین نیاز است امکانات کافی برای رفاه گردشگران فراهم شود.حضرتی‌ها از تشکیل هسته مشاوره در میراث فرهنگی برای ارائه مشاوره فنی به سرمایه‌گذارانی که بخواهند در حوزه گردشگری ورود یابند، خبر داد و با اشاره به وجود ۱۳۰۴ اثر تاریخی در استان قزوین یادآور شد:‌ از این تعداد ۹۰۰ تپه و محوطه تاریخی شناسایی شده است اما در شرایط فعلی بسیاری از آثار تاریخی قابلیت بازدید ندارند. او با اعلام تشکیل تورهای کارگاهی برای بازدید از تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی از جمله مجموعه تاریخی شمیران در طارم، الموت، سگزآباد و تاکستان گفت: در صورت مشارکت جامعه محلی در شهرها و مناطقی که تپه‌های تاریخی شناسایی شده‌اند، این تپه‌ها به سایت موزه تبدیل می‌شوند. حضرتی‌ها افزود: با تبدیل تپه‌های تاریخی در مناطق به سایت موزه علیرغم معرفی و شناساندن شهرهای تاریخی استان، گردشگران نیز با فرآیند کاوش و مطالعات باستان‌شناسی آشنا می‌شوند.

وی با اشاره به دستگیری ۷ گروه حفاری غیرمجاز در پارسال، گفت:‌ گستردگی زیاد آثار تاریخی در استان شرایط حفظ و نگهداری از محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی را برای میراث فرهنگی دشوار کرده است و از این رو حفاظت از برخی تپه‌ها، به شوراهای روستایی سپرده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین همچنین بر لزوم حفاظت از باغستان سنتی شهر قزوین تاکید کرد و گفت: این محل با قدمت ۲۰۰۰ ساله با مشکل آب و تعدی به محصولات کشاورزان روبرو است که نیاز است نهادهای مسئول، در این زمینه ورود پیدا کنند.

حضرتی‌ها بازاریابی برای صنایع دستی را بااهمیت دانست و افزود: میراث فرهنگی قادر است از ظرفیت باغستان‌ها به عنوان ظرفیت نهفته گردشگری استفاده کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ