چهل سال پیش...
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز دوشنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۵۸ (برابر با ۱۱ شوال ۱۳۹۹، ۳ سپتامبر ۱۹۷۹) نقل شده است
فروش ارز به مسافران خارج از کشور مشروط میشود
برای فروش ارز به مسافران خارج از کشور حداقل زمان سفر در نظر گرفته خواهد شد. بر این اساس بزودی استفاده از ارز دولتی برای مسافران خارج از کشور به حداقل اقامت آنان که مدت آن در آینده نزدیک تعیین میشود مشروط خواهد شد. مدت در نظر گرفته شده احتمالا کمتر از ۲۰ روز نخواهد بود.
یک مقام آگاه در بانک مرکزی ایران در این مورد گفت: چون مدت مسافرت اکثر مسافران خارج از کشور با میزان ارزی که دریافت می‌دارند متناسب نیست و بعضی از مسافران پس از یک اقامت کوتاه در خارج از کشور مبادرت به فروش مازاد ارز دریافتی می‌کنند. لذا تصمیم جدی بر این است که نظارت دقیق‌تری بر فروش ارزهای مسافرتی و دانشجویی اعمال شود زیرا ذخایر ارزی کشور متعلق به بیت‌المال است.

پیشروی ارتش بسوی مهاباد آغاز شد
خبرگزاری پارس، بعدازظهر دیروز، گزارش داد: سخنگوی ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ساعت ۲۰ دیروز، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد ارتش جمهوری اسلامی ایران و پاسداران انقلاب با پیروزی کامل عصر دیروز (یکشنبه) وارد پیرانشهر شدند و ستون اعزامی از میاندوآب به بیست کیلومتری مهاباد رسید و تمام راههای منتهی به بوکان را پاکسازی کردند. بخشی از متن اطلاعیه ستاد مشترک باین شرح است: …
ستون اعزامی از میاندوآب به مهاباد، پس از یک درگیری سخت و سنگین با همکاری نیروی هوایی و هوانیروز و آتش توپخانه‌های سنگین مواضع مستحکم و پیوسته ضد انقلابیون را واقع در بیست کیلومتری مهاباد درهم شکسته و هم اکنون بسوی مهاباد پیش میرود.

اصل اول قانون اساسی تصویب شد
اولین اصل از فصل اول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در جلسه عصر دیروز مجلس بررسی نهائی قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.
بموجب این اصل، حکومت ایران جمهوری اسلامی است که ملت ایران براساس اعتقاد دیرینه‌اش به حکومت حق و عدل قرآن در پی انقلاب اسلامی پیروزمند خود به رهبری امام خمینی، در همه‌پرسی دهم و یازدهم فروردین ماه سال یکهزار و سیصد و پنجاه و هشت هجری شمسی، برابر با اول و دوم جمادی الاولی سال یکهزار و سیصد و نود و نه هجری قمری، با اکثریت ۲ر۹۸ درصد کلیه کسانی که حق رای داشتند، به آن رای مثبت داد.

نمایندگان امام در مذاکرات ایران و کنسرسیوم نفت شرکت میکنند
حسن نزیه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خواستار شرکت نمایندگان رهبر انقلاب در مذاکرات ایران و کنسرسیوم نفت شد.خبرگزاری پارس گزارش داد چون دور دوم مذاکرات هیات نمایندگی شرکت ملی نفت ایران با نمایندگان کنسرسیوم از چند روز قبل در لندن آغاز شده است رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نظر به اهمیت مذاکرات از مهدی بازرگان نخست وزیر دولت موقت درخواست کرد یک یا چند نفر به نمایندگی از سوی رهبر انقلاب در این مذاکرات شرکت نمایند.

تلفن «فرقان» و دو اطلاعیه درباره ترورها
دقایقی، قبل از ظهر دیروز، یکی از تلفن‌های داخلی هیات تحریریه روزنامه اطلاعات به صدا درآمد و آقایی، از آنسوی سیم گفت: اگر می‌خواهید، اطلاعاتی در مورد گروه فرقان داشته باشید، بسته‌ای حاوی این اطلاعات، در یکی از کیوسک‌های تلفن عمومی ساختمان اطلاعات، قرار داده شده است.با قطع ارتباط تلفنی، یکی از همکاران کیوسک‌ها را بازدید کرد و پاکتی که روی آن جمله: «هیئت تحریریه اطلاعات» نوشته شده بود، یافت. در این پاکت دو اطلاعیه با نام «فرقان» و تحت عناوین «اعدام انقلابی مهدی و حسام عراقی» و «اعدام انقلابی حسین مهدیان» قرار داشت.

code

نسخه مناسب چاپ