با امضای وزیران دفاع دو کشور انجام شد
توافق دفاعی ـ امنیتی ایران و روسیه
ایران و روسیه برای حل مشکل موشک‌های اس ۳۰۰ توافق کردند
 

مذاکرات وزیران دفاع جمهوری اسلامی ایران وروسیه صبح دیروز پیرامون بررسی مسائل دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی برگزارشد ودرادامه موافقتنامه همکاری دفاعی و امنیتی میان ایران و روسیه، به امضا رسید.

به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع ، سردارحسین دهقان در این دورمذاکرات با ابراز خرسندی و استقبال از سفر همتای روسی خود به جمهوری اسلامی ایران‌، برلزوم همکاری ، همفکری و تعامل طرفین تاکید کرد وافزود:ایران و روسیه به عنوان دو همسایه که دارای دیدگاه‌های مشترک در قبال مسایل سیاسی، منطقه‌ای و جهانی هستند می توانند با استفاده از ظرفیت‌های خود ، الگویی از همکاری‌های مکمل دو کشور را به نمایش بگذارند.

وی گفت : معتقدیم شرایط کنونی برای گسترش و توسعه همکاری فرصت مغتنمی است تا با کمک یکدیگر فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این که ” روسیه مقتدر و ایران مستقل دو رکن مهم ثبات منطقه‌ای و جهانی هستند ” را جامه عمل بپوشانیم‌.

وزیردفاع با محکومیت شدید جنایت اخیر رژیم صهیونیستی درجولان که منجر به شهادت گروهی از رزمندگان حزب‌الله لبنان شد گفت : این جنایات که در تداوم اقدام‌های تروریستی و خونبار این رژیم در فلسطین ، لبنان‌، سوریه ، عراق و حمایت‌های آشکار و پنهان آنان از تروریسم تکفیری صورت می‌گیرد و هدفی جز برهم زدن امنیت منطقه و جهان را دنبال نمی کند ، پرونده ننگین و سنگین جنایات جنگی این رژیم را تکمیل کرد. سرداردهقان گفت : با توجه به این که آمریکا و غرب سیاست فرسایش ظرفیت ها و زیرساخت های استراتژیک کشورهای مستقل را هدف گرفته اند‌، ایران و روسیه می‌توانند با همکاری ، هم افزایی و فعال سازی ظرفیت‌های بالقوه راهبردی با مداخلات توسعه طلبانه و زیاده خواهی‌های آمریکا مقابله کنند‌.

در این دیدار، ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه هم با ابراز خرسندی از سفر به ایران ، بر گسترش روابط همه جانبه و بلند‌مدت میان دو کشور تاکید کرد. وی با قدردانی و استقبال از رویکرد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با روسیه ، گسترش و تعمیق روابط دفاعی و فنی با ایران را فاکتور بسیار مهمی در تامین امنیت و ثبات منطقه‌ای و جهانی دانست. وزیر دفاع روسیه با بیان این که ما دارای چالش و تهدید های مشترکی هستیم ، تصریح کرد : ایران و روسیه می‌توانند با همکاری و مساعی دو طرف با این چالش‌ها و تهدیدها مقابله کنند‌. ارتشبد شویگو درادامه افزود : ما ارزش زیادی برای اقدام‌های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر قائل هستیم وخواستار همکاری مشترک در این زمینه هستیم‌.

وزیردفاع روسیه با اشاره به اهمیت موافقتنامه ای که در این سفر به امضا می‌رسد اظهارامیدواری کرد با امضای این توافقنامه همکاری های دفاعی – نظامی ایران وروسیه بیش از پیش ارتقاء و گسترش یابد‌‌.

وی با تجلیل از نقش امنیتی جمهوری اسلامی ایران گفت : ایران یک کشور کلیدی در تامین امنیت منطقه است و اگر کسی این حقیقت را درک نکند گمراه خواهد شد‌.

ارتشبد شویگو، با اشاره به رویکرد سازنده جمهوری اسلامی ایران در اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود گفت : روسیه همواره از این رویکرد سازنده حمایت کرده و می‌کند‌.

طرفین دراین دیدار با توجه به اراده دو کشوردرارتقای روابط دفاعی برای حل‌و فصل مشکل موشک‌های اس۳۰۰ توافق کردند‌.

امضا ی موافقتنامه همکاری نظامی ایران و روسیه

درادامه این مذاکرات ،موافقتنامه همکاری دفاعی و امنیتی ایران و روسیه، به امضای وزیران دفاع دو کشوررسید.

براساس این موافقتنامه طرفین با اشاره به منافع مشترک دو کشور بر توسعه و ارتقای سطح همکاری‌های نظامی ایران و روسیه در منطقه تاکید کردند.

همکاری برای حفظ صلح، امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی، مقابله با انواع تروریسم، تجزیه طلبی و افراط گرایی از دیگر مفاد موافقتنامه همکاری امضا شده میان ایران و روسیه اعلام شده است.

براساس این گزارش، وزیر دفاع روسیه دیروز پس از ورود به محل وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران‌، برمزار شهدای گمنام دفاع مقدس حضور یافت وبا نثار گل به مقام شامخ شهدای جمهوری اسلامی ایران‌، ادای احترام کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ