توافق شورای نظامی و معارضان سودان بر سر دوره ۳ ساله انتقال قدرت
 

سرویس خارجی: سرانجام پس از چندین دور مذاکرات، ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر (معارضان) و شورای نظامی سودان بر سر تعیین زمان ۳ ساله برای انتقال قدرت و تشکیل دولت مردمی در این کشور دست یافتند.

شورای نظامی سودان اعلام کرد‌: با ائتلاف «گروه‌های آزادی و تغییر» بر سر تعیین دوره سه ساله برای انتقال قدرت و تشکیل دولت توافق کرده است. این شورا افزود: به زودی توافقنامه نهایی درباره دوره انتقالی را با ائتلاف «گروه‌های آزادی و تغییر» امضا خواهیم کرد.

«یاسر العطا»، عضو شورای یاد شده در کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد: توافق شد دوره انتقالی سه سال باشد و شش ماه اول آن به اولویت امضای توافقنامه‌های صلح و توقف جنگ در سراسر کشور اختصاص یابد.العطا با اشاره به تشکیل شورای حاکمیتی و کابینه افزود: ما به مردم‌ تعهد می‌دهیم توافقنامه کامل و درستی که خواسته‌های مردم را در کمتر از ۲۴ساعت محقق کند، امضا ‌کنیم. این عضو شورای نظامی سودان افزود: گروه‌های آزادی و تغییر ۶۷درصد از کرسی‌های شورای قانونگذاری با ۳۰۰عضو را به دست خواهند آورد و بقیه کرسی‌ها به دیگر احزاب می‌رسند. «عباس مدنی»، یکی از رهبران فراکسیون‌های تغییر نیز در این کنفرانس گفت: شورای حاکمیتی با توافق شورای نظامی و گروه‌های آزادی و تغییر تشکیل شد.در همین حال، ائتلاف معارض «آزادی و تغییر» در سودان بیانیه‌ای را پیرامون برخی توافقات با شورای نظامی این کشور صادر و اعلام کرد : طبق توافقات انجام شده با شورای نظامی،

۶۷ درصد از اعضای مجلس قانونگذاری را اعضای این ائتلاف تشکیل می دهند.این ائتلاف افزود که با شورای نظامی در خصوص ساختار دولت آتی سودان به توافق رسیده است.

در چنین شرایطی، دیدبان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد: این نیروهای واکنش سریع سودان بودند که دو روز پیش به سمت تحصن‌کنندگان در خارطوم تیراندازی کردند. این سازمان از رهبران سودان خواست به نیروهای امنیتی از جمله نیروهای واکنش سریع اجازه ندهند به تحصن‌کنندگان حمله کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ