جامعه پزشکی نباید تسلیم بی اخلاقی شود
رئیس جامعه جراحان ایران گفت: جامعه پزشکی نباید تسلیم بی‌اخلاقی شود و باید مردم را از خود راضی نگه دارد.

به گزارش مهر، دکتر ایرج فاضل، در چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران در مرکز همایش‌های رازی با اشاره به مسئله روز جامعه پزشکی که اخلاق است، گفت: موازین اخلاقی در جامعه متأسفانه رو به بهبود نیست و مورد تهدید است.

وی ادامه داد: ما سخت نیازمند حمایت مردم هستیم و تمام اعتبار خودمان را از مردم می‌گیریم و بیمار باید راضی و خشنود از نزد پزشک برود.

فاضل با اشاره به هجمه‌هایی که علیه جامعه پزشکی صورت می‌گیرد، گفت: ما باید به بیماران توجه کنیم و این بهترین پادزهر این هجمه هاست. اگر مردم از ما راضی باشند، این هجمه‌ها خنثی خواهد شد.

وی به مشکل کهنه تعرفه ها اشاره کرد و افزود: تعرفه ها عادلانه نیست و اگر قرار بر محاسبه واقعی باشد، بسیار بیشتر از آن چیزی است که امروز تصویب شده است.

فاضل، شورای عالی بیمه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: از این شورا، نرخ عادلانه بیرون نمی آید.

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت هم با بیان اینکه اجازه نخواهم داد که به جامعه پزشکی جسارت و بی ادبی شود، گفت: بنده به عنوان وزیر بهداشت، مدعی العموم نظام سلامت و مردم هستم و نباید بنشینم و هر تعدّی و ظلمی که به مردم می شود، را مشاهده کنم.

وی تصریح کرد: در سیل اخیر کشور، همبستگی بین جامعه پزشکی، پرستاری، بهورزی، بهداشتی و خدماتی نظام سلامت، افتخار تازه ای برای ایران خلق کرد، به طوری که دکتر تدروس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت می گفت که ما حیرت کردیم که در کشوری که ۲۵استان آن درگیر سیل است، حتی یک مورد اپیدمی بهداشتی وجود نداشت.

دکتر نمکی تاکید کرد: متاسفانه برخی افراد در پی تخریب جامعه پزشکی به عنوان یکی از سرمایه های اجتماعی کشور هستند. برای مثال، از فرار مالیاتی پزشکان سخن می گویند اما مگر در کشور فقط پزشکان، فرار مالیاتی دارند؟ البته در پزشکی مانند سایر حرفه ها، ممکن است فرار مالیاتی وجود داشته باشد اما برجسته کردن فرار مالیاتی جامعه پزشکی و از پزشکان ایرانی در ذهن مردم، یک قانون گریزساختن، کار غیرمنصفانه ای است.

وی اضافه کرد: هجمه به جامعه پزشکی با وجود پزشکان زیادی که از مردم ویزیت نمی گیرند یا حتی برخی از آنها پول کرایه رفت و آمد و داروی بیماران را پرداخت می کنند، غیرمنصفانه است و نباید این سرمایه اجتماعی را تخریب کرده و آنها را برای روزهایی که نیاز بیشتری به حضورشان داریم، دلسرد کنیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ