جزئیات آیین‌نامه جدید اهدای عضو از فرد زنده
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ضمن تشریح جزئیات آیین‌نامه جدید پیوند عضو از افراد زنده، گفت: موافقیم که برای اهداکنندگان کلیه، مشوق‌هایی به صورت رسمی و نظام‌مند در نظر گرفته شود.

دکتر مهدی شادنوش در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر آیین‌نامه‌ای از سوی وزارت بهداشت تدوین و ابلاغ شده است که تأییدیه تمامی فعالان عرصه اهدای عضو را دارد و قرار است از این پس بر اساس آن عمل شود، افزود: طبق این آیین‌نامه ما از مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت به صورت متمرکز کار تخصیص عضو را انجام می‌دهیم. درست است که انجمن حمایت از بیماران کلیوی در سراسر کشور کمک می‌کند و در کنار ما همکاری دارند، اما تخصیص نهایی عضو از سوی مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت به صورت متمرکز انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که هدف از تدوین آیین‌نامه اهدای عضو از فرد زنده این است که اشراف بیشتری بر این حوزه داشته باشیم و از تخلفات احتمالی پیشگیری کنیم، تأکید کرد: اهدای عضو از فرد زنده فقط برای کلیه انجام می‌شود و در حال حاضر حدود ۸۶۰۰ نفر نیازمند پیوند کلیه در لیست انتظا داریم. البته ۶۰ درصد از پیوندهای ما از طریق اهدای از مرگ مغزی است و ۴۰ درصد هم از فرد زنده بوده است که با فرهنگسازی در این زمینه، امیدواریم اهدا از مرگ مغزی بیشتر شود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت درباره نحوه نظارت بر پدیده‌هایی مانند کلیه فروشی، گفت: به هر حال نمی‌شود که تخلف را به صفر رساند، اما می‌توانیم آن را تا حد زیادی کنترل کنیم. امیدواریم با رویه‌ای که در پیش گرفته‌ایم و با ابلاغ این سند، این تخلفات کاهش یابند. البته از سوی برخی مراکز تحت فشار هستیم که این کار نباید در وزارت بهداشت متمرکز شود، اما اگر بخواهیم مدیریت بیشتر و درستی اعمال کنیم، باید نسبت به این فرآیند دقت بیشتری داشته باشیم.

شادنوش ادامه داد: وزارت بهداشت یقینا با خرید و فروش عضو مخالف است و این اقدام را اخلاقی و انسانی نمی‌دانیم، اما اینکه مشوق‌هایی وجود داشته باشد که به صورت رسمی و نظام‌مند برای اهداکنندگان انجام شود، حتما موافقیم و به دنبال آن هم هستیم؛ چراکه به هر حال فرد اهداکننده عضو تا مدتی از کار افتادگی دارد و ممکن است اشتغالش تحت‌الشعاع قرار گیرد. از طرفی کشورهای دیگر هم تجاربی در این زمینه دارند.

نسخه مناسب چاپ