جزئیات اجرای طرح زوج و فرد در محدوده مرکزی تبریز اعلام شد
تبریز ـ خبرنگار اطلاعات: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز جزئیات اجرای طرح زوج و فرد در محدوده مرکزی این شهر را تشریح کرد.

مهدی یوسفی گفت: شیوه‌های مختلفی در کشورهای دنیا برای کنترل ترافیک وجود دارد که از آن جمله می‌توان به اعمال برخی محدودیت‌ها با توجه به فرهنگ هر کشور اشاره کرد.

وی درباره سابقه اجرای طرح زوج و فرد در گذشته، گفت: این طرح طی ۲ مرحله‌ در تبریز اجرا شد و علی‌رغم این‌که اعمال قانون نمی‌شد، ولی مردم آن را رعایت می‌کردند، به طوری‌که براساس آن ترافیک در مرکز شهر تا ۲۷ درصد کاهش یافته بود.

وی با بیان این‌که روزانه ۳۶۰۰ سفر درون شهری به مرکز شهر تبریز انجام می‌شود، اظهار کرد: بالا بودن تعداد خودروها نسبت به معابر وهمچنین شرایط مختلف از جمله بافت توریستی، انجام فعالیت‌های اقتصادی و وجود اغلب ادارات در مرکز شهر، باعث شده است لزوم کنترل ترافیک در هسته مرکزی شهر بیش از پیش احساس شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز در تشریح بیشتر طرح زوج و فرد با تأکید بر کارشناسی بودن آن، گفت: در این طرح سعی شده است از متضرر شدن شهروندان در هر موقعیت اقتصادی و اجتماعی جلوگیری شود و بر همین اساس زمان اجرای طرح از ساعت ۱۰ تا ۱۴ و ۱۷ تا ۲۰ زمانبندی شده است.

وی محدوده مکانی طرح را مرکز شهر عنوان کرد و گفت: این محدوده از شرق به خیابان خاقانی، از جنوب به خیابان ۱۷ شهریور، از غرب به خیابان فلسطین و از شمال به چای کنار منتهی می‌شود.

یوسفی اجرای طرح زوج و فرد را یک طرح ایده‌آل در کشور و آن را متناسب با فرهنگ مردم ایران دانست و گفت: رعایت عدالت در این طرح از خصوصیات بارز آن است.

نسخه مناسب چاپ