جنگ تجاری آمریکا و چین اوج گرفت
سرویس خارجی: رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به اعمال تعرفه‌های جدید گمرکی از سوی پکن بر روی۷۵ میلیارد دلاراز کالاهای آمریکایی ، به شرکت های ایالات متحده دستور داد تا چین را فورا ترک کنند.
ترامپ به شرکت ها و کارخانجات آمریکایی دستور داد تا هر چه سریعتر به دنبال یک جایگزین باشند یا اینکه محصولات خود را در آمریکا تولید کنند.
رئیس جمهوری‌ آمریکا گفت: ایالات متحده بهتر است که بدون تجارت با چین روزگارش را بگذراند و شرکت های بزرگ ما دستور دارند تا به سرعت به دنبال جایگزین برای چین باشند که شامل بازگشت به آمریکا و تولید محصولات در خانه است.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین در توئیتی نوشت: در پاسخ به اقدامات تلافی جویانه چین، آمریکا از اول اکتبر (هشتم مهرماه) تعرفه ۲۵ درصدی بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را به ۳۰ درصد افزایش خواهد داد.ترامپ گفت: تعرفه کالاها و خدمات چینی با ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار که از تاریخ ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) به مرحله اجرا گذاشته می شوند، هم اکنون از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش می یابد.‌ترامپ در ادامه توئیت های خود نوشت: آمریکا در سال های اخیر تریلیون ها دلار را به طور احمقانه در تجارت با چین از دست داده است و پکن مالکیت معنوی ما را با نرخ صدها میلیارد دلار در سال به سرقت برده و به دنبال ادامه این سیاست ها است.
این در حالی است که «ژائو فنگ» سخنگوی وزارت بازرگانی چین ‌ اعلام کرد: پکن از اول سپتامبر و ۱۵ دسامبر به ترتیب تعرفه‌های پنج و ۱۰ درصدی بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی اعمال خواهد کرد.‌
در چنین شرایطی،«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم فرانسه برای اخذ مالیات از شرکت‌های آمریکایی فعال در حوزه فناوری را ناعادلانه خواند و تهدید کرد که واشنگتن نیز بر کالاهای فرانسوی تعرفه اعمال می کند.این در حالی است که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه گفت: پاریس به ایالات متحده فشار خواهد آورد تا منشور محافظت از تنوع زیستی را در اجلاس گروه هفت امضا کند.
در تحولی دیگر،«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ضمن تاکید بر این که دموکرات‌های مجلس نمایندگان باید از اصرار برای استیضاح دونالد ترامپ دست بردارند،هشدار داد که تلاش زودهنگام برای عزل رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند دعوی او برای اجرای این کار در آینده را تضعیف کند.
در این حال، نتایج نظرسنجی صورت گرفته نشان می‌دهد که‌ ۵۷ درصد مردم آمریکا می‌خواهند یک رئیس جمهوری جدید وارد کاخ سفید شود اما ۵۹ درصد هم می‌گویند، ترامپ نباید استیضاح شود.از سویی،«ایلهان عمر» نماینده دموکرات ایالت مینه سوتا آمریکا ضمن متهم کردن ترامپ به ایجاد نفاق و تفرقه میان مذاهب و احزاب نوشت: اگر من مقابل یهودستیزی ایستادگی نکنم، نمی توانم مقابل اسلام هراسی نیز بایستم.

نسخه مناسب چاپ